1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правопис

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Ariel, 26 април 2010.

  1. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    Oд моја лична грешка, за која дури сега открив :$ :@ сакам да споделам дека деновите од неделата и месеците се пишуваат со мала буква, а не како мене со голема :!:

    Па добро бре девојки, зошто до сега никоја не ми кажа, барем немаше толку време да бидам во заблуда :@
     
  2. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Гледам сте си се поздравиле и сте си се почастеле со ПОЛИТАНКИ.
    Е сега јас знам дека се нарекуваат НАПОЛИТАНКИ. Во право сум или можеби не? :wasntme:
    Како е правилно? Ме замисливте :?:
     
  3. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.733
    Допаѓања:
    5.152
    И јас мислам наполитанки
     
  4. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Наполитанки е правилно ;)
     
  5. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Сеси можда си ги збркала со англискиве, ма кој приметил тоа.
    Ти И дА пИшУвАш ЛиГаВеШкАтА вАкА нЕмА вЕзА, вАжНо Е тОа шТо Си гО нАпиШаЛа :) :*
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TammyDeyn

    TammyDeyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    240
    Прочитав дека некои се бунеле дека тука не треба да се пишува правописно, затоа што е ова форум.
    Дека како форум има многу дијалекти и уличен говор и не знам си таму што ти не.

    Меѓутоа, мислам дека идејата е повеќе од одлична, бидејќи постои разлика помеѓу стандардниот (литературатурен) јазик и правописот. Никој не забранува, ниту советува, ниту замолува тука да разговараме на стандарден јазик, туку напротив, на кој дијалект, сленг, жаргон и да се пишува, сепак да биде правилно напишано, бидејќи НЕ САКАМ се пишува исто и на кумановски и на скопски и на уличен и во бирократскиот говор.

    Исто така, морам да ви кажам, ве молам не ми се лутете, не е навреда или нешто, само ме повреди и видно сум разочарана од тоа што најмногу се бунеа за оваа тема оние кои студираат филологија. И извинете уште еднаш, но јазикот се брани секаде, на форум, во јавност, дома... Слично како кога веруваш во нешто, на пример во Господ веруваш секаде, не само кога стоиш во црква (карикирам сега со примеров, меѓутоа не е толку голема разликата).
    И никој не го оспорува твојот 9 просек, но ако си го добила на испит и колоквиум, сите ќе бидеме посреќни ако го применуваш секаде, па дури и на форумов.

    Јас се обидувам да пишувам правописно, меѓутоа луѓе сме и нормално е да правиме грешки и додека сме живи да учиме.
    Наздравувам во име на темава :angel:
     
    На Hova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.949
    Допаѓања:
    66.141
    Пол:
    Женски
    Значи еден апел. Како девојки срамота е да не знаеме како се пишува гинеколог :)
    Правописно е ГИНЕКОЛОГ, а не ГЕНИКОЛОГ, или ГИНИКОЛОГ :)
     
    На Hopeful и starfish им се допаѓа ова.
  8. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Се ежам од 4етвор4иња. :wasntme:
     
    На Angelche, faye, LivingGlam и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Зо6то? Јас пак од 6еС4иња. -.-

    Може да ми каже некој нешто за наводнициве, не ми се јасни..
    Кои се кога пишувам наслов, кои за цитат и кои кога мислам нешто да ставам под наводници, во стил ако сум си поминала лошо ќе речам си поминав убаво и тоа убаво под наводници. :D
     
  10. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Факт е дека е убаво да се пишува правилно. И мислам дека никој не се буни за тоа. И јас се нервирам кога ќе прочитам некоја банална грешка. НО, целта е, дека колку и да сакаме не можеме баш секогаш правилно да напишеме ( зошто нели овде е во пишана верзија). Она што сакам да го кажам е дека сме некако послободни.
    Друга работа, што верувам дека ќе се согласат и сите кои студираат филологија, таму не се оценува само правопис, и таму нема дијалекти кога станува збор за граматика- таа е една.
    Правопис- Почеток на реченица со голема буква, запирки, две точки, значи интерпункциски знаци и сл. Да не е жалам место шалам. Што се сосема различни поими.
    А дали некој говорел(во сличајов пишувал) литературно, не би требало да замериме.

    За наводниците- за наслов се горе значи пред насловот и доле после насловот, а кога сакаме да искажеме нешто со обратно значење ги ставаме горе од двете страни. Ако грешам исправете ме.
     
  11. TammyDeyn

    TammyDeyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    240
    Еве вака :)

    Јас и пред да почнам со муабетот се извинив, затоа што претпоставив дека ќе бидам сфатена во погрешна конотација и дека тотално нема да ме разберат некои луѓе.
    Не те нападнав, ниту тебе, ниту никој.
    Сепак никој од нас не е тука да се замара, туку да се одмори, да прочита нешто интересно, крај краева и да научи нешто.
    Мислам муабетот беше дека некои зборови едноставно е страшно да се грешат кога се пишуваат, а под тоа се подразбира:
    фторник
    Мај, Јуни
    леп
    оргинален
    сеуште
    одбрамбен
    взаемно
    чуство
    звони
    кључ
    детаљи
    интелегенција


    значи не од типот на: највише vs најмногу, туку разликата во највише vs нај више; најмногу vs нај многу ... Постои разлика, нели?

    и така натаму и така натаму и така натаму :)
    Сакав да кажам, дека овие правила како и многу други, треба да ги знаеме и во сон и будни и болни и здрави, ма дури и на форум. Вакви грешки не се прават, или знаеш или не знаеш, трето нема... а цело време да се прави една иста грешка не е возможно...

    Пак ќе се повторам, учиме додека сме живи, грешиме додека сме живи...
    Идејата на темава е да дознаеме каде се пишуваат наводници, каде голема буква, каде запирка...
    Никогаш не реков дека не грешам, а исто така се надевам дека не навредив некого.
    Мојата идеја на постот беше - некои работи, во случајов зборови едноставно или ги имаш во мозочниот речник или ги немаш.
    That's it :)

    Се надевам нема да ме разберете повторно погрешно, најдобронамерни ми се постовите :*
     
    На LivingGlam, Theodora и Saya им се допаѓа ова.
  12. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    ОООООО ако почнат сите на дијалект да зборуваат нема ни пола да ги разберам :tmi: Кутро Велешанче :lol:
     
  13. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Тами не, не е навредливо или било што. И тие некои зборови како фторник, леп детаљи не се само правопис, луѓето ги пишуваат како што ги изговораат(не е изговаараат туку говорат-изговораат). :) Значи да се потрудиме на луѓево да им објасниме дека треба правилно да се зборува, мислам дека тогаш правилно и ќе пишуваат. И да точно е, треба сите да знаеме кажав за интерпункциски знаци, каде стојат и зошто.

    Само едно прашање, може сум јас грешка не знам. Што е погрешно во: взаемно и оригинален.
     
  14. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.733
    Допаѓања:
    5.152
    Јас како што знам е: заемно, значи без „в“.
    А „оригинален“ е правилно, „оргинален“ не е :)
     
  15. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    ХА хаха е сега се пресмеав, ја оригинален сум си го напишала точно, и се чудам што не е точно, реков ја глупа сум. :rofl: :rofl: А за заемно, искрено прв пат слушам.
     
  16. TammyDeyn

    TammyDeyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    240
    :) :) мило ми е што конечно се пронајдовме на иста бранова должина :)
    Не напишав оригинален, туку оргинален*, веќе некој одговорил на тоа прашање...
    Група ВЗ во македонскиот јазик не постои, па затоа е заемно, а не взаемно и така натаму :)

    :*
     
  17. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Ја сфативме вашата поента сите, носете ја дискусијата на друго место. Благодарам.
     
  18. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.451
    А што е со се пресмеав, или ме пресмеа??? Не би требало се изнасмеав, ме изнасмеа?
    Или јас сум грешка?
    Ова ме иритира најмногу од се на форумов...а е толку често, дури и во секое второ мислење од темата ,,смешни мислења,, ќе го прочиташ... |(
     
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.141
    Допаѓања:
    56.472
    Пол:
    Женски
    Па тоа веќе не е за правопис, правилно е напишано и пресмеа и изнасмеа. Инаку, не верувам да е литературно "ме пресмеа", ама се користи многу често, исто како и многу други зборови што не се литературни.
     
  20. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.451
    Иако е темата правопис, не прашав од тој аспект, бидејќи низ темава се вртат и прашања кои не се поврзани со правописот, туку ме интересираше како збор, пре и смеа? , дали се употребува да речеме како се прејадов, или е грешка неговото користење, затоа што јас освен на форумов никаде на друго место го немам слушнато, а и не ми звучи воопшто логично, а тука е масивно применет, па чисто ме интересираше...
    Инаку знам дека не е со две с, со две р, итн ;)