1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правопис

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Ariel, 26 април 2010.

  1. Libellula

    Libellula Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Јас овде прекинувам со дискусијата со цел да не дојде до понатамошни недоразбирања... Поздрав ;)
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Па зошто до недоразбирања? Само дискутираме, верувам дека никој ништо лошо не мисли.
    Јас разбрав дека било модерно кај младината место В да се пишува Ф. Како на пример страф, праф и сл |(
     
  3. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    :lol: :lol: да,да rainbow во право си...често користиме наместо в - ф.... (валцер - фалцер) :rofl:
    Младост лудост :$
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    За почеток едно големо браво за темава. :clap:
    Мислам дека му недостигаше на форумов.Искрено и јас сфатив дека сум правела некои грешки и се трудам повеќе да не ги правам истите. :) Сепак,сеуште учам и не сме ги работеле сите правила. :)
    А за „трендот“ место буквата В да се користи Ф мислам дека звучи премногу глупаво.Воопшто не ми се допаѓа, посебно :!: кога ќе видам презиме напишано со Ф наместо В (уште и потенцирано со голема буква).
    Срамота ! :n:
    Поздрав :hai:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Angel.in.dark

    Angel.in.dark Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    25
    да се надоврзам на претходниот коментар или
    замена на л или в со w?? одвратно :puke:
    Или на ч со 4? ш со 6?? Одвратно :puke:
    Ама ајде...човек учи додека е жив..
    Еве и јас се уште правам грешки :) иако се минимални пак се грешки
    Поздрав
     
  6. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.183
    Мислев дека „денеска“ не е правилно да се користи, но ми кажаа дека „денеска“ се однесува на денешниот ден, а „денес“ значи во денешно време.
    Сепак се сомневам :) Има ли некој правопис да провериме? Или ако некој знае со сигурност нека каже. Не за друго, падна кладба (добро де, се обложив :D ).

    Исто така ме интересира како се викаат „лептир машна“ и „шишки“. Порано кога имаше „Говорете македонски“ лептир машна беше пеперушка, а шишките - кркми :rofl: . Ме интересира дали ги има во правопис. Се надевам не :)
     
  7. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Читав едно списание и пишуваше „Кркмите повторно во мода“ - јас искрено не сфатив што значи „кркма“.
    (И еве додека пишувам кркма (и сите нејзини форми) автоматски под зборот се појавува црвена линија што означува дека зборот не е литературен. Истото би се случило ако наместо „што“ напишам „шо“)
    Значи литературно е шишка/и. ;)
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.183
    Добро е, сега ми е полесно :)
    И јас „кркми“ го видов во списание, и бидејќи пишуваше дека е лекторирано си помислив дека така е правилно.
    Благодарам за одговорот Брајт.
     
  9. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Ариел, лекторот на списанието имал прилепски корени :lol: .
    Мене ми е многу смешно кога читам некоја книга од странски автор и среќавам некои зборови преведени на дијалект и после гледам кои се преведувачите и некогаш по презимето се познава од кој крај се и доаѓам до заклучок дека затоа несвесно преведуваат на дијалект некои зборови.
    Ама лекторите не смеат да дозволат такви грешки да бидат објавени.
    поздрав :hai:
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на претходните постови, шишка/и не е македонски литературен збор, правилно е кркми. И колку што знам, така зборуваат во Битола и Прилеп. А основата на македонскиот литературен јазик е изградена од централните и југозападните македонски наречја (колку што се сеќавам на тоа што го учев пред повеќе од 10 години) - а во нив спаѓа битолско-прилепското наречје, велешкото и охридското наречје. Па и јас користам кркми во говорот, а Охриѓанка сум - во Охрид тој збор не се употребува. А поубаво ми звучи кркми отколку шишки. Сепак, зборувам за литературен јазик. А ми пречи што многу србизми и интернационализми имаат место во нашиот литературен јазик.


    А инаку, што се однесува до „денес“ и „денеска“ - денес може да го означува и денот денес или пак сегашноста - денес во ова време. А денеска се употребува само за да се означи денешниот ден, барем во Охрид е така. И мислам дека во македонскиот литературен јазик ги има и двата збора.
     
    На Lolo5 и glosipgirl им се допаѓа ова.
  11. Elizabethh

    Elizabethh Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10

    Ау,исто и мене!
    И не само по овој форум,за жал на многу места постојат вакви грешки, а особено по популарниот Facebook. Уште по трагично е кога гледаш дека возрасен човек ги прави тие грешки. :)
     
  12. Belen

    Belen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    Голем фанатик сум на правописот, му придавам значење и особено ценам луѓе кои го познаваат! Затоа, голем поздрав за креаторот на групава! :clap: Мислам дека е доста корисно што оваа група постои на форумов, затоа што меѓу другото, тука сме и да научиме едни од други. Како што бараме мислења и совети овде, а понекогаш дури и помош, сфатете ја на тој начин и оваа група. И запаметете, не е лошо да не знаеш, колку што е лошо да не сакаш да научиш!
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Секакви грешки имам видено на форумов.И јас правам грешки,а се трудам да не ги правам-верувајте.Досега ништо ме нема извадено од такт како еден пост кој го прочитав пред 2 минути.Значи се литературно напишано во постов и туку читам да поврајчам.Многу се изнервирав :@ Можда и не е страшна грешкава.....Ама мораше да си олеснам. :$
     
  14. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
  15. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Во темата Просење наместо алкохол напишано е алхохл
     
  16. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Се изнервирав во една тема наместо СРАМ девојката напишала СТРАМ. Не се случува прв пат да прочитам, многу луѓе го употребуваат така. И за зборчето СФАТИВ уште не научија некои правилно да го пишуваат.
     
  17. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    И мене ова многу ме нервира..Кога ќе слушнам или прочитам СТРАМ косата ми се ежи
     
  18. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Ме нервира зборот флизура(а правилно е фризура :!: ), приметив многу често го има. Исто така базенТ не се пишува со Т!
     
  19. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Мислам дека си грешка Ким. Се пишува со Т.
     
  20. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Базен се пишува без Т !!!