1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правопис

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Ariel, 26 април 2010.

  1. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.308
    Допаѓања:
    28.835
    Пол:
    Женски
    Некому не му пречат. Мене страшно ми пречат. :| Се вадам од такт кога ќе ги видам.
    Како тоа мислиш што ако пишуваат „незнам“? :fubar:

    Абе едно празно место ли ги мрзи да стават!? За пишувањето „незнам“ нема апсолутно никакво оправдување, тоа е неточно.
    И ако не на форумот каде? На магистерска утре сите овие ќе напишат „незнам“. И што добивме.

    Ако некој знае како е правилно, има да го пишува правилно и точка. Ако не знае, ќе се научи. Крај. Нема причина поради која не би пишувале правилно ако знаеме дека не е така. Разбирам опуштено зборување за кое цело време зборуваш а кое воедно воопшто не припаѓа во правопис. Ама правописните грешки не ги можам бе. :|

    Едноставно не разбирам. Ај ќе пишуваме грешка. Зошто? Па бидејќи е место за проблеми, размислувања, дискусии, споделување на радост и солзи. :fubar:
     
    На imelda, sweet-star и Someonespecial им се допаѓа ова.
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.187
    Пол:
    Женски

    Убаво е што сакаш да укажеш на грешката, убаво што сакаш да помогнеш, но и да го поправиш некого, другиот ако е научен така, така ќе си тера, освен ако не прифати самиот за тоа да го промени.Мислам и општо, не само тука, можеш до бескрај некому да објаснуваш, ако не сака другиот да прифати ќе биде џабе.Особено преку форум да подучуваш некого, нема ефект, бидејки се знае каде тоа се учи и на кој начин.Иако не ни можеш да бидеш сигурна дека утре ден, тие на магистерска така ќе напишат, бидејки можеби овде на форумот, не обрнуваат толку внимание, бидејки е форум, а не место за подготвување магистерска и сл.Значи за се нешто, има свое место, каде и како треба да се прави.Во ред е да се укаже, не ме разбирај погрешно, се надоврзувам на она што го кажа, немам ништо против тебе, туку само кажувам мислење.Вака, само време и енергија си трошиш, нервирајки се без причина :)
     
    На Lella, ariela09 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  3. troublesome

    troublesome Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2014
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    152
    Правите темава на ништо да не личи. Ако не ти се пишува литературно не пишувај, што воопшто бараш на тема за правопис? |(
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Дајте па најдете некој надворешен извор да го прашаме, не мора од форумот, замолете го да ни се придружи на форумов и да ја разреши мистеријата. Јас цврсто стојам зад тоа дека заменките за директен предмет може да се користат со "на" за индиректен предмет. А Lella и сите оние на кои им се гади од помислата, можат само да се сликаат.
    И јас прашав нешто. Зошто ако "на" не смее да се употребува со заменки и "На кого?" и "Кому?" се легални прашања за определување на индиректен предмет во една реченица?
     
  5. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Еве надворешен прилично релевантен извор. Некоја феминка очигледно го постави вчера прашањево на ФБ групата каде се дружат македонистите, ама резултатите не и` одговараа, па не го поставила и тука. :)

    [​IMG]

    Еве линк до дискусијата. Мислам дека групата не е јавна, па ќе мора да побарате да влезете за да бидете член, ама ако некој од вашите пријатели е во неа, може да ви го одобри влезот.
    https://www.facebook.com/groups/makedon ... 088230722/
     
    На Lella и poenta им се допаѓа ова.
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.021
    Допаѓања:
    36.056
    Пол:
    Женски
    Точно мислиш :) Тоа е гласовна промена при која звучните согласки на крајот од зборот се изговараат како безвучни, односно се обезвучуваат (пр.распорет-распоред).Оваа појава при пишувањето не се одбележува.
     
  7. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.308
    Допаѓања:
    28.835
    Пол:
    Женски
    Да, Горде. Разбирам и знам дека за џабе се нервирам и џабе е сето она што го правиме кога другите абер немаат да се свестат и да пишуваат правилно. И токму затоа се нервирам.
    А за послободно пишување не форумов, апсолутно не гледам причина. :^) Ако некој знае, јас мислам дека сигурно ќе пишува правилно. Работата е што повеќето не знаат.
    Јас на пример никаде, ама никаде не можам да си дадам слобода да пишувам неправилно. И во дневникот дури морам да ставам надреден знак на се’ уште.
    Ај ќе им простиме за „сеуште“то, за „корегира“ итн. тие ретко некој ги знае, ама најосновните, е тоа веќе... :x

    Како што рече, џабе се нервирам, тоа е, а криво ми е што со многу малку труд ќе можеше да биде совршено.

    Инаку ова со „на“ оди преку граници. Утре ќе ја прашам наставничката по македонски, и сигурна сум дека ќе одговори точно бидејќи сум сигурна во нејзината професионалност.
    И верувајте, нема да лажам, ако е со „на“ ќе кажам. (римава :D)
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Мене горниот одговор од ФБ групата не ми е доволно објаснет за да го прифатам. Исто така немаш никаков доказ дека луѓето погоре се македонисти. Ниту пак прашањето е доволно јасно прифатено. На еден блог, lektor.com.mk мислам дека беше, има една статија за неправилната употреба на "на" и никаде не пишува дека не смее да се користи за индиректен предмет.

    ПС. На мене горниот одговор... е исто така точно
     
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.308
    Допаѓања:
    28.835
    Пол:
    Женски
    Може да е точно, не викам не. Ама навистина сега, не изгледа, ниту звучи воопшто убаво.
    Најискрено, кажи како е поубаво за уво:
    1. Мене ми се допаѓа тоа.
    2. На мене ми се допаѓа тоа.


    И да се и двете точни, зошто си се фатила за „на“то кога без него стопати поубаво изгледа. :emo:
    Како и да е, ви реков. Утре очекувајте одговор од стручно лице и веќе да ја завршиме дискусијава.
     
  10. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    Во табелата што самите си ја постиравте и лајкнувавте ви стои наведено како треба да изгледаат заменките при индиректен предмет со предлог, не гледам зошто сè уште не ви е јасно.
    И мене не ми се допаѓа тоа „на“ пред формата за индиректен предмет и не го користам, но таа форма е прифатена како опција од нормата, ја има во учебници и се изучува од истите.
     
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Сакам да го замолам некој од тука да употреби заменска форма за директен предмет во реченица.
    Нешто ми се блокира главата никако да ми дојде убаво сврзана рееница со директен предмет и со заменска форма. Замор е, многу работам деновиве :)

    Се сетив од кога си каснав чоколадо :)
     
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Lella си сечка од групата само што и одговара. И нејзините така наречени македонисти се скараа околу прашањето. Единствениот опширен одговор на прашањето е:

    Сега ќе речете дека и јас си сечкам она што ми одговара. :lol:

    http://lektormk.blogspot.com/search/lab ... 0%BA%D0%B0
     

    Прикачени фајлови:

    • Capture.JPG
      Capture.JPG
      Големина на фајлот:
      48,7 KB
      Прегледи:
      189
  13. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Дангел.

    Сликава што си ја постирала горе многу добро ти објаснува дека станува збор за падежи кои или изумреле или воопшто не постоеле во нашиот јазик но сепак постојат некои необјаснети работи кои спаѓаат во тоа поле.

    На е падежна форма.

    Можно е да е прифатливо но не се користи за правилен, литературен, правописен израз.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    Се користи, побарајте си го учебникот од основно или средно, уверете се сами и не ширете дезинформации.
     
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.455
    Допаѓања:
    127.295
    Учебниците денешни мене не ми се релевантен фактор, затоа и толку неписмена младина имаме. А со неа и неписмени професори кои треба да ги искинат дипломите.
    Ако сакате да најдете нешто дали вистински постои, прочитајте дваесетина книги, лекторирани од нормален лектор, не од инстант факултет, и видете дали во тие дваесет книги ќе го има она фамозно - на мене ми се допаѓа.
    Факт е дека ретко се читаат книги, а и оние што се читаат се лесна литература од типот 50 нијанси на сиво, каде има ужасни граматички, правописни и грешки при превод, што за поголем профит и побрзо издавање, никој не ги прегледува.
    Јас никогаш нема да пишам НА МЕНЕ МИ СЕ ДОПАЃА, оти никаде не пишува дека треба да се користи така.
     
    На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. b.o.n.i

    b.o.n.i Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    1.154
    Не знам кој која теза ја поддржува, ми се измешаа веќе профилите и коментарите за "на мене" и "мене" во сите горенаведени примери, но точно е само "мене". Во скопскиот регион, полошкиот и североисточниот се користи "на мене" и тоа им е нормално, затоа се убедени дека е точно и дека е литературно. Не се точни и двете и не се влезени во стандарден говор.
    На крај ќе напишев-ова е мое мислење, ама не е само мое мислење туку е факт.
    Поздрав.
     
    На Cka и ariela09 им се допаѓа ова.
  17. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.308
    Допаѓања:
    28.835
    Пол:
    Женски
    Извини ама јас ништо не сум исекла. :lol: Сигурно мислиш на капетанот. Иако се согласувам со нековиот исечок.

    Знаете што? Заборавив да ја прашам наставничката како што реков. :fubar: Значи како можев. А цел ден се токмам. :@ Е сега дури до вторник, ако не се разреши работава до тогаш.

    А групата погоре не ми стои како да е многу верна. Јас побарав да влезам во неа, чисто онака, и веднаш ми одобрија. Така што не ми стои дека се лектори или професори по македонски. Штом и јас успеав да влезам. :wasntme:

    Пак ќе кажам, ако некој има можност да се обрати кај стручно лице, нека го стори тоа. Јас ако треба и аларм ќе си ставам во вторник, ама ќе ја прашам. :fubar:
     
  18. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.347
    Јас кога учев правопис не смееше да напишеш „на мене„. Доколку некој го употребеше на писмена задача, професорите ќе ставеа црвена линија со пенкалото на тоа непотребното „на„ и заради тоа ќе добиеше минус. Лично сум го добивала тој минус, бидејќи во говорното подрачје од кое доаѓам ние го користиме во секојдневен говор па ми се испуштало од рака да го напишам и на писмена. Литературно не е правилно да се користи.

    Ако овие денови е прифатено во правописот како правилно, тогаш јазикот драстично ни се менува, што е страшно нешто. Зошто? Затоа што утре и незнам, неможам и несакам ќе стане правилно. Кога погледнеме во темите за љубовни проблеми, каде претежно пишуваат младите, секоја втора така ги пишува :|
     
    На b.o.n.i, Cka, Lella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Lella не мачи се да прашуваш. Cka кажа дека не прифаќа мислења на професори. Или може ќе прифати ако бидат на нејзина страна...
    Сите сте толку стручни, а никоја не се ни обиде да ми објасни тоа што прашав.
     
    На Kacjushka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    Значи од инает две вреќи сол, само да не признаат дека не се во право или дека некој друг знае повеќе од нив. Убаво ве праша DAngel зошто индиректниот предмет одговара на прашањата „Кому“ или „На кого“? Сфатете веќе еднаш дека предлогот на не се употребува заедно со формата на директниот предмет, но дека со индиректниот предмет не е неопходен, но е сосема прифатлив. Ако не сфаќате или не прифаќате оставете ја барем темава да дише. Уште и фејсбук групи постираат тука и ги сметаат за релевантни, ама учебниците не чинат.

    Што ѝ стана на Ана?
    Што ѝ стана на неа?
    Што ѝ стана нејзе?

    Кој му е татко на Петар?
    Кој му е татко на него?
    Кој му е нему татко?

    Да не има нешто погрешно во реченициве? Нема.