1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Православен ден на вљубените - 30-ти Септември

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Black.Beauty, 30 септември 2011.

  1. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    За жал многу од младите не знаат или не се информирани дека постои ваков празник во православната вера. За мене прекрасен празник бидејќи случајно или не е именден и на мајка ми и на татко ми па поради таа причина секогаш симболично го славиме во семејството. Мислам дека треба да се најде начин и да се доближи некако овој празник особено до младите и да се прифати како ден на вљубените иако сметам дека доколку сакаме да дадеме подарок или да пружиме љубов некому немора да чекаме да дојде овој празник или Св. Валентајн туку да се потрудиме секојдневно и со најмали ситници на некого да дадеме до знаење дека го сакаме и дека ни е драг без разлика дали се работи за дечко/девојка за пријател/ка или за роднина :)
     
  2. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Да, голем празник, за кој сигурно поголемиот дел од младите не знаат, а треба и убаво е да се празнува, како и сите други православни празници.