1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Православна духовна ризница - видео

Дискусија во 'Религија' започната од Serafima, 29 јуни 2011.

 1. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.266
  Низ вековите, па се до денес во Православието се случуваат безбројни чудеса. Господ, со својата духовна храна ги храни луѓето и секојдневно ги издигнува до небесните височини.
  Многу од тие чудеса денес се прикажани и во вид на видео записи, благодарение на некои благочестиви христијани. Се со цел, Господ да им даде сила на луѓето полесно да ги пребродат земните искушенија, да ја разберат Божјта волја и постојано да благодарат за секое добро и лошо искушение кое ќе им го испрати.

  Денес, со Божјиот благослов, имаме доста видео записи на чуда, вистински животни стории.


  Да споделиме искуства, да препорачаме нешто, филм со религиозна духовна тематика, обично видео, драма, документарец, што сте го гледале, а оставил впечаток во вас.


  За почеток би ја препорачала психолошката (духовна) драма „Остров„.
  Првонаграден филм за 2006 година за најдобар руски филм.

  Целото дејствие се одвива во еден православен руски манастир каде живеат монаси. Главната личност е човек кој во минатото прави грев, но по Божја промисла останува жив и цел живот се кае за тоа. Тоа е еден јуродив свет старец.
  Филмот исто така е доста поучителен и всушност ја дава вистинската смисла на животот. Зошто живее секој човек и најглавното, како човекот може да ја достигне небесната височина, светоста.

  http://www.prijateljboziji.com/index.ph ... movi&id=17

  Се извинувам што неможам да го пронајдам со македонски превод.
  На оваа страна е со српски превод, се надевам дека нема да ви пречи.

  Исто би го препорачала и филмот „Тврдина„ .

  Филм кој буквало остава без здив. Документарец кој ја прикажува безрезервната љубов, сочувството со оние кои страдаат, безграничната помош и се тоа во слава Божја.

  http://vimeo.com/10058347
   
  На Таа Сум, melnicanecot, okcenzi и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.266
  Уште нешто за оние кои сакаат да гледаат :) .

  Почаев
  http://vimeo.com/14447205

  Документарец за еден манастир во Русија каде Св. Богородица се појавила.
  Безбројните чуда што и денес се случуваат во овој манастир благодарение на Божјта милост и чудотворната икона на Пресветата Мајка Божја.
   
  На Таа Сум, okcenzi и angelce1 им се допаѓа ова.
 3. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  Многу е кратко,ама поучно...

  http://vodpod.com/watch/11930950--a-man ... na-riznica


  Инаку,на 11 септември во манастирот Св. Јован Бигорски ќе има промоција на получасовен документарен филм "Метох". Филмот го прикажува секојдневието на македонската монашка заедница. Добитник е на пофалница на меѓународниот фестивал "Златен витез" во Русија,а добил покана да биде прикажан пред рускиот патријарх. Ова е прв македонски филм прикажан на овој фестивал.
  Промоцијата ќе биде од отворен тип.
  Веста ја прочитав во списанието Теа модерна
   
  На Таа Сум, ribce27 и Serafima им се допаѓа ова.
 4. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.266
  Дали некој се вратил од мртвите, па да каже дали постои задгробен живот и каков е тој?
  Еве доказ на вистинска случка :) .

  1 дел :
  http://vimeo.com/24581754
  2 дел:
  http://vimeo.com/24579128

  Се надевам дека нема да ви пречи што преводот е на српски јазик.
   
  На Таа Сум, okcenzi и petar-mihaela им се допаѓа ова.
 5. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Денес со тато слушавме две видеа на страната http://www.prijateljboziji.com, од кои http://www.prijateljboziji.com/index.ph ... ruka&id=64 - За бракот - o.Miloš Vesin

  Колку убаво кажано, мора да се слушне!

  исто и http://www.prijateljboziji.com/index.ph ... ruka&id=65 SUZE JAČE OD SMRTI
  Потресителна вистинска приказна, грутка ми се направи во грлово. Погледнете!
   
  На NoellePage, angelce1 и Serafima им се допаѓа ова.
 6. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.767
  Bright, останав без зборови.

  Те сакам
  Благодарам
  Прости ми

  Од срце кажани, благодетот на мир, љубов и исполнетост ќе ве направи најсреќни
   
  На Таа Сум, okcenzi и Bright им се допаѓа ова.
 7. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.266
  Да не ме разберете погрешно, не ги напаѓам оние кои веруваат во исламот, но ова е само едно сведочење на една личност која го дознала вистинското постоење на Бог и што доживеала ( без навреда на оние кои се муслимани).
  Видете ја неговата вистинска животна случка која го натерала да премине во Христијанството.
  Како и што многу христијани се откажуваат од православието и пребегнуваат кон ислам, атеизам, Господ за да го потполни нивниот недостаток бара некои за на нивното место кои ќе бидат поревносни од оние што заминале од него.

  Но пред се, Тој го слуша нашиот глас и нашите молитви и како секој загрижен родител за своето дете, доаѓа да Го утеши и да Му помогне.
  Ако не може да стане Му подава рака, ако плаче Го утешува и прегрнува, а ако Го слави, неговата радост ја умножува.

  http://www.youtube.com/watch?v=QYYk6hEB ... _embedded#!
   
  На luvena и Miss.Ricci им се допаѓа ова.
 8. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски  Леле, ме наежи видеово...верувам во тоа дека секој од нас има претходно одреден и зацртан пат низ животот и на овој свет имаме неколку можности да го откриеме и тој пат не мора да има никаква врска со патот на нашите претци. А во контекст на болдираното можам да пишам еден од моите омилени цитати од Новиот Завет

  Вечна Му слава сега, секогаш и во вечни векови! Амин.
   
  На Miss.Ricci, tanja6 и Serafima им се допаѓа ова.
 9. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  http://vimeo.com/30919877
  Македонскиот филм Метох,говори за монашкиот живот во манастирот св.Ѓорѓи во с. Рајчица.
   
  На Таа Сум, okcenzi, Page и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  ПОРУКЕ СА НЕБА
  Случајно го најдов ова на јутуб,документарец,за тоа како во последно време насекаде низ светот на многумина им се појавува Богородица. Мислам дека сигурно имате слушнато за тоа дека неколкумина имаа видение во Меѓугорје БиХ, потоа во Мексико,дури има и движење во нејзина чест Маријино движење. Документарецот е за тоа дали оваа појава,всушност, е библиска,т.е. дали тоа е навистина Богородица или е само уште една превара на лукавиот. Документарецот е многу добар,вреди да го погледнете,посебно втората половина. Ме интересираат вашите мислења.
  http://www.youtube.com/watch?v=IczCy-m5 ... re=related
   
  На Таа Сум и Serafima им се допаѓа ова.
 11. priti

  priti Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  83
  Ангелче, Серафима и Брајт алал да ви е за видеата што ги постирате. :) Темава е многу убава и поучна. Се токмам денеска или утре да ги изгледам сите.
   
  На Miss.Ricci, Bright, angelce1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.266
  На Таа Сум, Libera и angelce1 им се допаѓа ова.
 13. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.266
  На priti и Page им се допаѓа ова.
 14. Page

  Page Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2012
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  359
  http://www.youtube.com/watch?v=yTe_Q716asU Повелете МЕТОХ да го изгледате
  Краткометражен документарен филм за подвизите на сестринството од манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ во с. Рајчица, Дебарско.
  http://www.youtube.com/watch?v=61lpmuhVt5w еве исто изгледај те ги сите делови за Света Гора.... Прекрасен документарец!!!!
   
  На Serafima и priti им се допаѓа ова.
 15. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.266
  Нешто повеќе за монашкиот духовен живот на планината Атос, Света Гора.

  Планина Атос :angel:
   
  На Таа Сум, anabel-a, Fearless и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  девојки а кај можам да го најдам видеото се намачив од барање и неможам она што е (чудата на православието)?
   
 17. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
 18. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.266

  Православни чуда :)
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.266
 20. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... EsOuZGN6a8

  16 Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот.
  (Евангелие по Јован 3,16 ; Библија)


  Ме натажи видеово