1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правосмукалки/Усисивачи

Дискусија во 'Дом' започната од Zaljubena111, 22 октомври 2010.

 1. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Девојки каква правосмукала имате дома? Сакам да си купам некоја мала но што чисти убаво и ефтина :!: . Имам кирби но многу ми е тешко и не можам да го носам :^) , тежи 15 кг .

  Ајде помогнете ми девојки другата недела одам да купам.
  Препорачајте ми добра правосмукалка.
   
 2. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Препорачете ми добра правосмукалка

  Би ти препорачала пак да купиш некоја на вода... Има голема разлика дали е на вода или со ќеси за празнење ( премногу прашина испуштаат одвратни се ) :worried: ... Оди види разгледај, ќе најдеш има и помали немора со кирби толкава машина :)
   
 3. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.628
  Допаѓања:
  251.209
  Пол:
  Женски
  Препорачете ми добра правосмукалка

  Има едни словенечки на фабриката ЛИВ на вода се, е сега малку е гломазна ама не е тешка! Овој модел е постар 2-3 години ама може имаат и нешто поново. А брендот е добар.
   
  На Zibiribi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.930
  Пол:
  Женски
  Препорачете ми добра правосмукалка

  Ние ја имаме таа на топ шоп и задоволна сум, плус и се става неколку капки од едно масло и преуба мириса после смукање.
   
 5. mila-vanila

  mila-vanila Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  9
  Препорачете ми добра правосмукалка

  Јас би ја препорачала Samsung. Мојата е релативно нова, ја купив од Супер Тинекс,по пристапна цена од околу 3000 денари. И многу е добра, добро влече, лесна за употреба, може со една рака да се дигне.
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Дома ја користиме онаа на словенечката фирма ЛИВ,на вода е и пред 2 години ја купивме (ако се добро сеќавам) околу 6000 денари! Убаво усисува но малце е поголемка и веднаш по секое усисување мора да се истура нечистата вода,да се мие ,,садот,, во кој се собира нечистотијата,да се мие филтерот... Сепак подобро да го сработиш сето тоа после усисување отколку да се нервираш со другите правосуклаки усисувајќи 2 часа и пак нема да биде убаво исчистено!
   
 7. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  И јас имам Кирби,стварно е многу тешко и ужасно ме нервира понекогаш,али мислам дека нема замена го користиме веќе 10год и супер е,али има самсунг мали добри усисивачи онакви мини да видиш по маркетиве за такви работи,али пак мислам за темелно чистење Кирби и уште едно мислам дека беше rainbow-им нема замена :)
   
 8. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Ние имема Rainbow машина за чистење добри 6-7 години и сме ПРЕзадоволни! Еден денар што е даден за неа, не го жалам! Дечкото мој имаа Rovus од Топ Шоп, не беа задоволни и сега пред некој ден, после 2-3 години им цркна конечно, (конечно зошто неколку пати им се расипува , дури и нов мотор и ставаа) катастрофа!
   
 9. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Има некој искуство со правосмукалката на Zepter Tuttoluxo, која е цената?
   
 10. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Девојки да ве прашам, според вас која правосмукалка смука поубаво таа на вода или без ?
  Имавме ровус на вода, ама за две години се расипа, канта се направи, не сака да влече, рачката се искрши и мислам не вреди да и се менува мотор.
  Привремено зедовме правосмукалче од 2000 денари мало не е на вода, со мала моќност за усисивање ама сепак сакам да ми предложите некоја саглам смукалка да им препорачам дома во план ни е да купиме некоја ако е и посака ама да вреди, ама искрено јас ако се прашувам не би давала уште еднаш 8000 денари (дали беше олку точно не сум сигурна) за правосмукалка што ќе се расипе после некое време.
  Ваши предлози ?
   
 11. rozalija

  rozalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  8
  и јас сум заинтересирана за истата правосмукалка и ме интересира доколку ја има некој колку е задоволен од истата,цената е околу 1.600Евра,деновиве ке си заказам презентација па ке видиме сто ке биде :rofl:
   
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Или никој не го прочитал прашањето на претходната страна или не ја прочитала личност што се разбира во усисивачи :D
  И препорачајте некоја квалитетна што ја имате користено и сте задоволни, па мачно е смукање по 1 саат со по 2 пати на пола сат чистење на тоа што ли беше филтер.
   
  На gochhe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.628
  Допаѓања:
  251.209
  Пол:
  Женски
  Јас моментално имам една бренд-даеву не е лоша, кога ја купував единствен услов ми беше да не е скапа па оваа се покажа добра за парите( 2000-2500ден) обична е, е сега малку е безвезе тресењето на ќесичката за прав ама за тие пари толку :lol:
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.015
  Допаѓања:
  198.829
  Пол:
  Женски
  Моите имаат правосмукалка на вода од Беко. Има помал и поголем модел (мислам дека до моќноста е, не сум сигурна, а цената им е слична, па ако веќе даваш толку пари за малата, можеш за некоја стотка плус да ја купиш големата), мајка ми го купи тој поголемиот модел пред неколку години и е многу задоволна. Ама тешко е што мораш на секое користење да ја чистиш, филтерот да го миеш со ептен врела вода и да го оставиш да се суши подолго време. А и тешка е некако за носење, мислев дека ќе биде полесна. Предност е што можеш да си ставиш од омилениот омекнувач за алишта во водата, па цела куќа ќе ти мириса на омекнувач. Некој става и миризливи масла, ама тие потешко се измиваат.

  Овде во Скопје имам Samsung Cyclone Filter од 1800W, ја добив како подарок и морам да кажам дека (иако ја користам кратко време) сум презадоволна. На рачката има пластичен додаток во кој се собира 90% од прашината, ѓубрето или што и да е, и полесно се чисти, а ќесичката се празни неколку пати годишно, така ми кажале оние што подолго време ја имаат. Јас сепак ја имам само три-четири месеци, и уште не сум ја празнела ќесичката (досега немало потреба), а чистам најмалку еднаш неделно.
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Јас имам од ЛИВ со воден филтер и сум многу задоволна. Влече, ги подига теписите од под. Моментот што треба да се расипе водата и веднаш да се измие садот ми е помалку мачен во однос на голтање прашина при празнење на кесите.
  Имав самсунг од тие со сад на цевката, и тој не е лош но чуствував после усисавање дека ми мириса на прашина, како воздухот да не беше исфилтриран убаво. Во ЛИВот си ставам една капка од етеричните масла и целиот стан мириса прекрасно.
  Имам АquaJebbo од Zepter и ја имам употребено два пати во 6 години. Ништо посебно, врши работа како било кој парочистач од 3000, а ја платив 30000.
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 16. M.laDy

  M.laDy Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  798
  Пол:
  Женски
  Бидејќи дома на мене е оставено смукањето :D ќе си кажам дека позадовална сум од тие на вода, не мириса на прашина а и поубаво ми чистат. Дома имаме Conti црвена е ја зедовме пред 2 години мислам дека беше повеќе од 4000 не сум сигурна за цената. Е сега малку досадно е тоа чистењето ама веќе ми премина во навика. Го чистам тоа вода кај што се тура, филтерот под млаз вода, ја бришам одозгора и во кутија :)
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 17. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.050
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  правосмукалките на вода се многу паметна работа и практични се за чистење,неколку пати да поминеш со нив по теписите и подот веднаш се приметува разликата,но колку ми е мачно и тешко да ги чистам ;( ;( ;( со гола рака да го вадиш филтерот па да ја острниш навлаката,па да ја миееш,па цревото.па рачката.па малите додатоци абе ужас.потоа да го средиш нередот во wc што ќе го направиш и така.со задоволство би чистела со правосмукалка на вода ама кога ќе треба нејзе да ја чистам ми иде од џам да ја фрлам.
  п.с. јас имам центра германско производство 1800 w
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 18. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Имам правосмукалка на вода, сина е не ми текнува во моментов од која марка е. Задоволна сум од чистењето, откако ќе исчистам цела куќа мириса убаво. Но во последно време имам проблем,не влече убаво, најверојатно е до филтерот сигурно е запушен. Малку е терсене филтерот за чистење,бидејќи е во круг,(жолт0можеби некој знае за каков филтер зборувам :lol: Ако имате ваква правосмукалка како се справувате со чистењето на филтерот
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.015
  Допаѓања:
  198.829
  Пол:
  Женски
  ^^Истата што ја има мајка ми, на Беко е. На сервис и' рекоа филтерот да го чисти со многу врела вода - да го оставиш да кисне, па да го измиеш убаво ;)
   
 20. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.285
  Допаѓања:
  101.277
  Пол:
  Женски
  И јас имам Кирби дома. Конечно се раатисав од алергијата на прашина!! Никогаш дома почисто не ми било!! НЕ знам зашто ти е тешка мене ми е баш лесна за ракување!!