1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правосмукалки/Усисивачи

Дискусија во 'Дом' започната од Zaljubena111, 22 октомври 2010.

  1. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Јас порано имав некаква на вода, што чинеше околу 6000, и не беше од некоја позната марка, барем јас не ја знаев - сега не се сеќавам ни која марка беше. Ме нервираше уште од прв ден, особено мешавината на вода и прав што требаше да ја мијам после секое чистење.

    После 2 години веќе не се издржуваше :D па решивме да купиме некоја без вода. Сега имам Samsung Twin Chamber + од 2000 вати со некаков си Хепа 13 филтер. Ова ми беше важно поради алергиите на домашна прашина на детето. Не е со кесички, туку правот се собира во пластичен сад, ама нема вода. 100 пати е подобра од таа на вода. Многу е полесна и за носење, и за ракување - лесно се вадат филтрите, лесно се чисти...

    Би сакала да имав кирби, ама мнооооогу се скапи. Кога удрив математика да викам некој да ми чисти дома со кирби еднаш месечно, ми излезе тотално неисплатливо да ја купам. Само уште да викнев некој :)
     
    На okcenzi и stilas7 им се допаѓа ова.
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Што кога го имам дома кога ем тежи 100 кг и препаратите за чистење со многууууу скапи, но сепак еднаш месечно поминувам се со него ,од килими до гарнитури, до душеци, да ми дозволуваа финасиите ќе чистев секој ден со него, но среќа што и кирбито го имам
     
  3. izabela.sk

    izabela.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    17
    Најдобра правосмукалка до сега сто сум имала е Самсунг со пластицен канистер со хепа филтер.
    Немам зборови, прекрасна е
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    Дефинитивно сум за правосмукалка на вода,оваа нашава не можам да ја поднесам.Маж ми ја купи без мое присуство и тоа за некои 2000 денари,многу е слаба ,мислам дека е 1500 вати.Воопшто не чисти,морам по два пати на ден да чистам за да се осети дека е чистено.Не сум задоволна воопшто и одвај чекам да си купам на вода.Маж ми има купено кај неговите Беко на вода и сум видела што вади,корне,се чисти,водата е црна,ако изгледа дека е чисто.Плус мириса свежо,со две капки омекнувач и цела куќа е свежа.И за чистење не е тешка,се истура водата,се мие садот.Сега откако го сменив местото на живеење и оваа никаква правосмукалка секое утро се будам со кивање,додека порано тоа не ми се случуваше.Мислам дека сум алергична на домашна прашина.Мојата правосмукала воопшто не ја чисти правта и затоа морам и да го пребришувам теписонот и паркетот во секоја соба,фала богу што станот ни е мал :lol: Одвај чекам да си купам на вода но некоја малечка за да можам да ја складирам :)
     
  5. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Уште пред месец купивме од техномаркет една помалечка за да не зафаќа многу простор и вреди за сите пари !
    Не е на вода, мало ама смука ко лудо .
     
  6. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Беко е и мојата правосмукалка :) Ја исчистив темелно правосмукалката и филтерот исто со врела вода и сега е супер, исто како нова е :lol:
     
  7. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Cамсунг, не е баш стара, ама изнакршена е цела, лепена со фластер кај цревото, и уште е жива! :D и ја користам исклучиво во борба со целулитот :rofl: (овие 2 дена)
    другите обврски баш и ретко, на татко ми му ги оставам :$
     
  8. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    со целулитот? :| :?:
     
  9. easterbunny

    easterbunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Сакам да купам нова правосмукалка, па ме заинетересира оваа Беко на вода. Ако може да пишите каков модел е, од каде е купена и колку чини?
     
  10. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Јас искрено имам дома една.. Леов, леон, ли како е незнам. Црвена боја, огромна, тешка :^)
    На почетокот беше се супер, но сега за никаде!
    Ја користевме, немаше ни пола година ни се расипа.. не се уклучуваше, па среќа имаше гаранција, и после 48643438463541853 дена ни дадоа нова. (демек на поправка) аха да. :!:
    Значи сама се гаси, на секое треба клекни стани за да ја уклучиш. :^)
    Башка дека е на вода, мириса- труе. :puke:
    А ја купивме 6.500 ден.. :!: :fubar:
    Цревото многу и се кине, неможеш убаво да поминеш..
    К А Т А С Т Р О Ф А! Па не ни влече како што треба. :^)
     
  11. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    Кирби :)
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. filli

    filli Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    4
    Ако сакате правосмукалка јас ви препорачувам на ВОДА оние на ЛИВ премногу сум задоволна многу силно влече и цела куќа мириса на чисто од лив правосмукалките има ги за суво чистење на вода и за мокро {пере} на вода ние имаме од они што перат ја купивме 10.500 ден. а оние за суво чистејне на вода се околу 6000 ден. стара е 3 години и добро работи ако сакате за подобар мирис ставете малко од омилениот омекнувач.ЧИСТЕЈНЕ:-се става 2l ладна вода се затвара и се усусува потоа добро се чисти со вода {може малко со сретство}.....
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ane.d

    ane.d Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    на колњктива има убава понуда за една правосмукалка со 50% попуст, правосмукалката е H2O VAC Карактеристики на правосмукалка H2O Vac од скај шоп

    *2200 Watt

    *1 ХЕПА филтер

    *1 телескопска цевка

    *1 папуча за тапациран мебел

    *1 папуча за секаква намена

    *1 гумена папуча за водени површини

    *4 дополнителни папучи

    *1 додаток торба,
    дали некој има искуство со ваква правосмукалка или има слушнато нешто за неа,пишете оти бремето е ограничено за купување или видете ја на kolektiva.net
     
  14. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Мислам дека прочитав 6 месеци гаранција :^) Тоа баш и не ми се допаѓа!

    Инаку јас имам Самсунг, 1800w со пластичен сад.Околу 5000 ја земав пред некој месец. Задоволна сум.
     
  15. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Еве откако се омажив, и во новиот дом користам Rainbow машина која ја добивме како подарок од моите родители.
    [​IMG]
    Дефинитивно е незаменлива!

    За секојдневни ситни работи имам мало правосмукалче Rohnson R-181 кое има многу мали димензии а влече одлично со своите 2000W моќност. [​IMG]
     
  16. Sweety55

    Sweety55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Кирби или Рејнбоу :) :D
     
  17. ane.d

    ane.d Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Ми треба правосмикалка некоја поефтина не на вода или не знам каква.обична правосмукалка само добро да влече и чисти,пишете која имате лупено сега брзо,со марка и од каде
     
  18. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Аннатх ај ако можеш слика да најдеш од Беко правосмукалката на вода?
    Благодарам :)
     
  19. S-i-m-o-n-a

    S-i-m-o-n-a Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    135
    Дали некој има од тие правосмукалките со вода шо се и за перење на теписи ... Ја глеавме прееска со мајка ми ама нзм каква е и на вода усисува и служи за перење на теписи.. Па ако имате искуства пишете ... Беше околу 170тина ЕВРА ... Да не се лупниме само за џабе :?:
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски

    Rainlover, извини што доцнам со одговоров, еве слика од правосмукалката на вода на Беко
    [​IMG]