1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правосмукалки/Усисивачи

Дискусија во 'Дом' започната од Zaljubena111, 22 октомври 2010.

  1. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    колку чини?
     
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    180 еу.
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    7.266
    Пол:
    Женски
    Кирби. Чисти ко луда
     
  4. Bubble-trouble

    Bubble-trouble Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    17
    Има ли некој информации колку чинат правосмукалките на Kirby или Zepter ???? :?:
     
  5. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Ни дојде еднаш презентер на Кирби и ни покажа колку прашина собира со нивната. Потоа ја тестиравме со нашата - ние исто со спори движења поминувавме по тепихот на друго место и истата количина прав ја имаше. Не е до кирбито туку до тоа колкава моќност на вшмукување има самата правосмукалка. Нашата инаку прашината ја собира во вода.
     
  6. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Ние ја купивме Кирби правосмукалката,беа кај нас на презентација и врска немам како ја прелажаа мама. :lol:
    Со тие пари околу 2000 евра можеше кола да ми купи. |(
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Потребна ми е правосмукалка, мислев дека знам каква сакам- демек карактеристики, моќност и тон бројки на кутијата, да е црвена, не сина, не црна... ама ете не сум знаела. Прво се занесов за Кирби ама ќе се подзанесам повеќе кога ќе имам поголем буџет :) Идеална, по мое мислење, би била, правосмукалка со висока можност на всисување, лесна за одржување, мислам дека не сакам да е на вода (ако ме разубеди некој сигурно ќе сакам), да е компактна... тоа е горе- долу :)

    Какво е вашето искуство со правосмукалки (одржување, бука, моќност, убавина:)

    И благодарам пренајмногу за секој совет :)
     
  8. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Ајде и јас да се вклучам во темата бидејќи и ние треба да купиме правосмукалка :)

    Јас сум затрескана во тие на вода што се, али кога ве читам колку одржување требало, и миење и триста чуда, некако ми се отсака :lol: Исто ме бендиса и таа лачикита што ја препорачала, со контејнер, лесна ми изгледа за употреба и за чистење на отпадокот, но нема да мириса после куќата на омекшивач :wasntme:

    Така да ај дадете ми совет и препорачајте ми каква да купам, на вода или со контејнер? Силно да усисува, убаво да чисти и да не ми се расипе за 6 месеци :lol:

    Однапред благодарам :)
     
  9. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    [​IMG]

    Јас ја имам оваа и супер се покажа. Ја препорачувам.
    Моќна е, практична за употреба и за чување. Има контејнер пластичен кој лесно се одржува. Инаку е со хепа филтер, кој за разлика од обичните филтри ги собирал и најмалите честички без да ги рециркулира t.e. да ги врати назад во воздухот. Леле колку стручно објаснив. :D
    И јас сакав на вода, ама другарка ми ме предомисли зошто мака си мачела со чистењето на контејнерот.
    Плус има 1 година гаранција, а и не е многу скапа.
     
    На LaChiquita му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    ^ оваа е истата таа како на лачикита? со онаков контејнер што собира внатре и само го истураш после? толку едноставно е? :^) Не лета правот насекаде внатре во контејнерот? не излегува надвор од машината?
     
  11. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    во техномаркет е 4799 -редовна цена а сега е е на попуст 4 199. до 30.05
     
  12. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Очигледно иста имаме со LaChiquita :D
    Прашината си се собира во контејнерот и после чистење само го вадиш, го истураш правот и готово. Не ни мора секогаш да го миеш. Јас со влажно марамче го бришам и го враќам.
    Под контејнерот има едно како сунѓер и него исто го тресам и одвреме-навреме го мијам само со вода. Во секој случај 2 минути работа е чистењето.
     
  13. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    A друго нешто ќеси со прашина фрлање, менување нешто такви ствари нема?
    значи само контејнерот и каков е тој сунѓер?
    добро штом така кога ќе идеме во нептун или техномаркет или кај и да е, ќе им го предложам на моите..иако јас долго време сакам таков на вода да имаме, уште од 8одд. кога го имаше Ровус од топ-шоп на телевизија :D али можда и подобро што сме го немале ако се толку тешки тие на вода за чистење...
    Фала многу на одговорите :*
     
  14. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Нејм, да! Истата е!
    Ниту прашинка излегува, ниту пак е тешка за одржување.
    Целата прашина и ѓубре самата правосмукалка ги прави како клопче, буквално, и кога го истресеш, се заедо излегува. Вака некако го врти ѓубрето. [​IMG] Не знам дали добро објаснив :?:
    Тоа контењерчето се мие и само со вода, јас понекогаш и со прашок за перење го поминувам.
    Под контењерот има сунгерче кое ја собира прашината која поминала низ контењерот.
    [​IMG]Јас обично го перам на неколку миења, и тоа со млака вода и понекогаш и прашок или сјај, што ти е при рака :lol:
    Се на се, многу е лесна, подвижна, не фаќа многу место, а ја собира и најмалата прашинка.
    Башка цревото и е силиконско, а колку што разбрав, силиконските црева (за разлика од оние пластичните) се многу по трајни и поквалитетни.
    [​IMG]
    Исто така има и HEPA филтер, макар што не знам дали нешто има влијание, ама ете има :)
    Не знам дали те убедив да си ја купиш, но знам дека ако ја земеш, нема да се покаеш ;)
    Еве уште нешто за правосмукалката, ако сакаш уште да прочиташ.
    http://skp.samsungcsportal.com/integrated/popup/HtgDetailGuidePrint.jsp?cdsite=uk&seq=7306&gubun=I
     
  15. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    девојки а некоја правосмукална на вода (добра-проверена) до 6000-7000 ми треба за поклон.
     
  16. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Правосмукалка поубава со вода, и ние таква користиме, не испушта непријатни миризби.. а и лесна е за оддржување :D
     
  17. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Порано имавме Цептер правосмукална на вода и бевме презадоволни. Сега користиме Ровента со филтер ама ѓубрето го собира во садот, а не во кеси и сега за сега сме задоволни. Кога купувате правосмукалка не штедете пари и гледајте да земето што помоќна. Џабе поефтина, ако не го собира ѓубрето или пак го исфрла пак од позади.
     
  18. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски

    Ке ми кажете цена за оваа правосмукалка и каде ја има?
     
  19. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Јас ја купив од Нептун, а мислам дека ја има и во техномаркет.
    Цента беше некаде околу 5000 ама не знам колку точно.
     
  20. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Ја најдов! :) И точно, 5000 е. Фала LaChiquita
     
    На LaChiquita му/ѝ се допаѓа ова.