1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правосмукалки/Усисивачи

Дискусија во 'Дом' започната од Zaljubena111, 22 октомври 2010.

  1. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Сеа брзо зедовме смукалка Vivax VCC 2000 WP за околу 3000 денари. Не е на вода, но смука убаво и најмногу од се што ми се свиѓа е тоа што е многу лесна за чистење. Не треба филтери да чистиш, ни ќесиња, само стискаш на едно дугме, го отвара кантичето и во кеса го истураш.
    Најубаво од се е што не голташ прашина, прашината се збира во куп онака се собира на куп(не знам како да објаснам).
    Задоволни сме многу од смукалкава. Немат слика на нет за да ви ја покажам.
     
  2. Galla

    Galla Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    7
    Кога мајка ми пред неколку години купи кирби јас беа најголем противник на тоа да се плеснат тооооолку пари :)
    Се сеќавам дури зборевме со мајка ми на телефон кога беше тој претставникот од Кирби кај нас дома и и кажав да ме стави на интерфон и очигледно ги забавував со сите пресметки за ствари што и како можат да се направат за тие пари :D
    Денес сум пресреќна, пошто алергиите кои ги имав на прашина, полен и што ли не ми се намалија значително... нема веќе чешање нос, пецклање во грло и неконтролирано кивање ..
    Доволно е еден да има во фамилија, за да може одвреме на време темелно да се исчисти!
    Јас сега планирам да купувам машина со хепа филтер ко што спомнавте претходно, многу позитивни критики читам за неа па кога ќе затреба од време на време ќе ја позајмувам Кирбито на мајка ми, и така тој продавачот рече дека ќе преоѓа во наследство со генерации ;)
     
  3. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Ние имаме таква со вода што е,и многу е лесна за употреба.:)
     
  4. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Јас имам од МАХ со вода убаво смука и воопшто не крева прашина само сто ми е тешка кога ја кревам за да досегнам пајажина,
    а имам и самсунг обична исто убаво смука но си прави прашина
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Јас немам правосмукалка. Дома немаме теписи, па не ни е потребна. Прво метам со метла, па чистам со џогер. По потреба, ја земам правосмукалката од моите.
     
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Ние некои 4-5 години користевме правосмукалка на вода (не знам како се викаше) што одлично си ја вршеше работата. Веднаш откако ја земавме се приметуваше разлика од онаа што не беше на вода, помалку имаше прашина низ дома.
    Арно ама, минатата недела кога чистев, нешто тропна во машината и почна да мириса на изгорено. Веројатно се расипа, па сега сме во потрага по нова, оваа си го отслужи своето. Така што, ако имате некои предлози и сте задоволни од одреден тип правосмукалка, би ви била благодарна да споделите :)
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Девер ми има слична ваква правосмукалка. Горе и доле е сина, а во средина е бела. Не знам од кој производител е. Многу е задоволен. И јас имам чистено со таа правосмукалка. На тркалца е и добро чисти.

    [​IMG]
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Некако почнав да се премислувам дали да купам правосмукалка или Шарк од топ шоп за чистење на пареа.
    Некако дома се паркет ,плочки ми е само два мали теписи и една стаза ,а ова прашина што се собира на паркет и на плочки викаат убаво се чистело со Шаркот ,па има некој искуствокако се покажал, дали да си го купам ,а да си терам со старава правосмукалка.
    Значи мислам само за делот на пареа ,не таа гломазната вертикална правосмукалка.
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.068
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    оваа е нашата правосмукалка Bosch :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Моите денес иста ваква купиле, па баш си реков ќе ја прочешлам темава да видам да не ја користи и некој друг. Малку ме збуни со тоа што викаш дека многу мирисала :?:
    Мириса при смукање, или отпосле кога ќе ја чистиш?
    Да не ја оставате неизмиена после смукање, па после пак да ја користите?
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Мириса, да, на влага. И кога чистиш со неа, ама и кога не ја употребуваш. Моите имаат правосмукалка на вода од Беко веќе десетина години, можеби и повеќе, мајка ми почесто ја користи за генералки, а за секојдневно чистење си има малечка Самсунг правосмукалка.
    Што се однесува до овие на вода, важно е убаво да се чистат после секое користење и да се избришат со сува крпа, или пак да ги оставиш да се исушат на отворено, така можеби нема да мириса. Исто, многу е важно филтерот убаво да се чисти, а препорака од сервисот е да се чисти со чиста жешка вода, така излегуваат нечистотиите.
    И уште нешто - кога чистиш со правосмукалката, може во водата да ставиш неколку капки од некое етерично масло, или уште подобро - едно капаче омекнувач за алишта, и собите ќе мирисаат преубаво. Моја препорака ти е омекнувач, оти полесно се чисти правосмукалката, односно, полесно се измива, за разлика од маслото :)
     
    На joy1 и AnaKarenina им се допаѓа ова.
  12. deliza

    deliza Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    11.950
    Ние ја имаме оваа правосмукалка и супер се покажа. Jа препорачувам :)



    карактеристики:
    Моќност: 1600W
    Усисна моќ: 320W
    Индикатор за полна кеса
    Капацитет на кесата 3L
     

    Прикачени фајлови:

  13. LadyBF

    LadyBF Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Девојки, дали некоја има искуство со Vivax Home VC 2400? Треба да купам правосмукалка, а оваа ја има на попуст на grouper. Според карактеристиките изгледа добра, ама за брендов не сум слушнала до сега :lol: .. Поздрав :)

    http://grouper.mk/skopje/deal/vivax-pra ... ka-vc-2400
     
  14. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    а некој да не има Ровус од Топ Шоп, на акција е викендов за само 3000 ден дали да ја зимам?
     
  15. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Не сум имала подобра и попрактична правосмукалка. Лесно се чисти, не е скапа, а чисти и суво и влажно.
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Пред 3 недели купив обична правосмукалка Daewoo 2000W и задоволна сум. Убаво чисти, лесна е за кревање и може да се наштелува во зависност од тоа колку сакаш да биде бучна. Колку е побучна, толку повеќе шмука.
     
  17. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Имам една на вода, демек поскапа ја земаа моите и џабе.
    Водата мора да се менува, да се чисти пред и после усисавање, инаку се умирисува. Не сум задоволна.
     
  18. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да купам правосмукалка на вода
    па дајте ми некоја препорака ..
     
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    е многу јасно дека водата си ја полниш пред да почниш да чистиш и одпосле истураш и мииш садот ти што очекуваш водата да си стое во правосмукалката ?
     
  20. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам арника бора 4000 и супер ми, не би ја менувала. Прво има голема моќност на смукање, хепа филтер, а најважно канистерот за вода не е голем и гломазен, многу лесно се чисти. Обично правосмукалките на вода се со голем канистер па дур ги измиеш лом ќе направиш.