Правосуден испит

Дискусија во 'Образование' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

 1. AnastasijaaaJ

  AnastasijaaaJ Нов член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски

  Jas imam nekoi desetina slucai sto se pagjale. Ako sakas ke ti go napisham mojot mail, prati mi gi ti tvoite slucai i jas ke ti gi prepratam moite. Pozdrav (ana_gelevska@hotmail.com)
   
 2. Angie89

  Angie89 Активен член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Вака, јас имам на повекје документи испишани прашања, па да ги средам деновиве во еден текст и ке ти ги пратам, ова се однесува на сите.
   
 3. Angie89

  Angie89 Активен член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Значи комисија нема, имате технички чувари, односно ако нешто ви се зезне компјутерот, инаку нејасните прашања нема кој да ви ги појасни, тоа е навистина сурово. За отворањето на прашања незнам, јас немам таква смелост, а и седев се на ударни места. Приговор се поднесува до Министерство за правда, ама претходно ќе си поднесеш барање за непосреден увид во тестот за да знаеш што ти е згрешено. Прашањата на сите се различни.
   
 4. Boobydyboop

  Boobydyboop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2013
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  7
  Колеги а сериозно камериве се пуштени и се снима цело време или..?
   
 5. k_marrina

  k_marrina Нов член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  да, снимаат постојано
   
 6. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.008
  Допаѓања:
  74.212
  Вкупниот број на пратеници во Европскиот парламент? Знае некој?
   
 7. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.781
  Пол:
  Женски
  785 пратеници, по влезот на Бугарија и Романија во ЕУ
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. k_marrina

  k_marrina Нов член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  на википедиа пишува 751?
  From 1 January 2007, when Romania and Bulgaria joined the EU, there were 785 MEPs, but their number was reduced to 736 at the elections in 2009. With effect from the elections held in May 2014 the number has risen again and now stands at 751, with each member state having at least six and at most 96 MEPs.
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.008
  Допаѓања:
  74.212
  И сеа? Има некој што му се паднало прашањево , па да сподели?
   
 10. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.781
  Пол:
  Женски
  Лани имало избори и избрани се 751 пратеници, а може да има понуден одговор како 750 пратеници плус претседател. Избори има на секои пет години, така што тоа би требало да биде конечен одговор.
  На википедиа на македонски пишува 736 ама тоа е од 2009 година.
  http://www.europarl.org.uk/en/your_...l;jsessionid=D2019E4B4CE1E0DF1FFE7BBDD507916A
   
 11. Boobydyboop

  Boobydyboop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2013
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  7
  го поставив прашањето зашто некоја феминка кажа дека на испитот некои колеги си ваделе прашања и си препишувале па затоа...дали снимањево важи за сите и цело време се снима или во исклучителни ситуации се гасат камерите :)
   
 12. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.781
  Пол:
  Женски
  Кога ќе планираш да извадиш прашања за препишување, фино ќе ги замолиш да исклучат камери додека не им кажеш да ги вклучат :D Се шалам де
  А дека некој препишувал на електронско полагање тешко за верување, кој би ризикувал свои пари.
   
 13. Hristova Ane

  Hristova Ane Нов член

  Се зачлени на:
  8 април 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Некој импресија да каже за новиот начин за полагање? Само прашањата ги учите стриктно поопширно не? Има ли некој што бил на полагањето на случаи ?
  Доколку некој ги има прашањата за правосуден испит одговорени ако би сакал да ми ги препрати?
  Ви благодарам однапред!
   
 14. LetGo

  LetGo Нов член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Дечки дали знаете шо е поентата со законите кои се дадени во програмата за полагање а се вон сила пр. Закон за шумите од 97г. е вон сила, исто и Закон за концесија бр.42/93 и 40/99 се вон сила и уште неколку...
  Помош ако може pls :)
   
 15. GarfieldTheCat

  GarfieldTheCat Нов член

  Се зачлени на:
  17 март 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Немав прашања од оваа материја конкретно, но граѓанско студијата на случај ми беше од членови од ЗОО што се вон сила.
  Совет од мое лично искуство, не ги прескокнувај одредбите, или воопшто законите што се вон сила. Иако не смее да се помисли да бидат испитна литература, оти нели проверката на знаењето треба да се однесува на позитивното право, сепак се... :|
   
 16. LetGo

  LetGo Нов член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Ти благодарам на советот стварно не знаев шо да правам, ама вака ќе ги прочешлам и нив, макар има многу недостатоци во програмата. Фала уште еднаш :)
   
 17. AntonijaSkopje

  AntonijaSkopje Нов член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски  Дали можиш да ни кажиш која студија на случај ти падна граѓанско и кои прашања???
   
 18. cat&dog

  cat&dog Нов член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
   
 19. GarfieldTheCat

  GarfieldTheCat Нов член

  Се зачлени на:
  17 март 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Имам кажано 2-3 страници наназад. 17та или 18та би требало да се наоѓа напишаното. :)
   
  На AntonijaSkopje му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LetGo

  LetGo Нов член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Дечки дали може да се учи од пречистените текстови па навака или треба и предходните?