1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правосуден испит

Дискусија во 'Образование' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. AntonijaSkopje

    AntonijaSkopje Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. oliverce

    oliverce Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Ova ne e fer na sred sesija ni ja menuvaat progamata. Ova samo kaj nas go ima
     
  3. k_marrina

    k_marrina Нов член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    подобро што смениле 27 прашања од него 27 закони ... одговорите не се воопшто тешки за разлика од кривично и граѓанско ... не се паничете толку многу би требало лесно да го положите ...
    Има ли некои нови прашања за теорија на случај
     
  4. Angie89

    Angie89 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    GarfieldTheCat кој случај ти се падна??? да не е оној со задоцнетиот воз и надоместот на штета??? а важечки се одредби од нови закон со кој се ставаат вон сила одредбите од ЗОО???? ај ако не ти е тешко сподели како одговори на прашањата и ако ги помниш пиши ги прашањата. :)
     
  5. cat&dog

    cat&dog Нов член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Да те замолам Angie89 ако може да ми ги пратиш студиите на случај што ги имаш што се паѓале на испит на мојот маил, и јас што имам ќе ти пратам бидејќи јас ќе полагам во оваа сесија поздрав dimeskasanja@yahoo.com
     
  6. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    колеги ви го оставам мојот маил за размена на прашања од студиите. a_angelevska@yahoo.com
    @Angie89 јас и ти сме повратници во полагањето:D како ти оди јас исплашена сум до бесвест.....
     
  7. k_marrina

    k_marrina Нов член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Разгледувајќи ги случаевиве граѓанско можам да забележам дека најмногу се застапени парница, облигации и извршна а има случаи и од сопственост и семејни односи што значи дека се застапени сите закони. Па дали имате некое мислење дека е подобро да се читаат законите или пак пресуди.
     
  8. Hristova Ane

    Hristova Ane Нов член

    Се зачлени на:
    8 април 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Од меѓународно право прашањето 86 некој одговор ако може да помогне?!
     
  9. milced

    milced Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo dali nekoj gi ima simnato novite prasanja po trudovo pravo....vo javnata baza na prasanja gi nema
     
  10. milced

    milced Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
  11. Lindt

    Lindt Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Колешки, дали ги знаете под реден број прашањата од трудово кои нема да бидат повеќе во испитната програма и кои се заменети со новите?
     
  12. sandrus5

    sandrus5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Moze ako se sekavas na odgovorite fala
     
  13. aleksstankovska

    aleksstankovska Нов член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Da ne slucajno nekoj polaga notarski ispit ili pak ke polaga vo septemvri? Potrebna mi e konsultacija
     
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.173
    Допаѓања:
    235.019
    Активна е темава?
    Кога е сесијата, септември или октомври?
    Сакам да полагам, ама немам ни прашања ни книги, освен граѓанско.
    Да прашам, бидејќи и одам на работа, плус мало дете, дали некаде се наоѓаат прашањата одговорени?
    Ги има некој?
    Ми требаат како такви, немам време, а ми треба правосудниот.
     
  15. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Имаш на фб група-правосуден испит, немаш поим како луѓето си споделуваат одговори, си помагаат, објаснуваат, ги закачуваат и своите одговорени прашања и студии на случај, кажуваат какви прашања им се паднале, тоа ни на форумов го нема.
    А ако сакаш да полагаш сега во октомври, треба да го пријавиш најкасно до 15-ти септември. Јас летово не успеав да го научам, ќе остане за покасно.
    http://www.pravda.gov.mk/resursi.asp?lang=mak&id=16
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.173
    Допаѓања:
    235.019
    Остануваат значи истите сесии, сакам во октомври, ако научам, еве сеа како што читам ако не се појавам во Октомври ќе ми важи уплатата за декември.
    Јас сум спремна да си ги купам дури, значи начинов е дно ама јас немам избор, немам време. Немам детево кој да ми го чува, па морам да барам начини. Мислам дека месец време на одговорени прашања ќе ми биде доволно, барем неколку предмети да положам.

    А групата на фб како е?
     
  17. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ќе стигнеш до октомври, не е само да се научат на памет прашањата, бидејќи не се буквално прашања со даден одговор, повеќе изгледаат како наслов на тема и од таа тематика може да ти постават било какви прашања и може на едно исто прашање да имаш различни понудени одговори, плус некои се разликувале само во запирка.
    На темата ги имаат закачувано одговорите, ама пак треба да си ги проучиш законите, да ги следиш измените на законите, за да ти биде појасно.

    Пиши во пребарувачот со кирилични букви-Правосуден испит и ќе ти излезе група со вага на насловната страна, заклучена група, треба да ја заследиш групата, да те прифатат. Администратор е некој Mar Tyn.

    Прашањата ги имаш тука
    http://e-prasanja.mk/QBank/PublishQuestions/
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.173
    Допаѓања:
    235.019
    Ја најдов групата, уф тешко дека ќе научам се, барем некој испит ќе оставам за декември.
    Најверојатно случаевите ќе се за подоцна. Кривично бев мастер, ја знам цела материја, само да ја повторам, и процесно да го совладам дека јас бев материјално, а и сменет е законот.
    Трудово работам секој ден, така да не ме плаши, ЗРО го знам во сон, ама Граѓанско се плашам искрено. И уставно и Меѓународно.
    Ми треба здраво учење, макар и прашањата да се само.
     
  19. PoliticsMK

    PoliticsMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Samo sto go poloziv Pravosudniot ispit, vo junska sesja, a go imav prijaveno vo aprlska megutoa so ogled na toa deka malku e obemen i ima strogi kriteriumi, go delev na dva dela i super pominav, materijata ne e tolku mala kolku sto izgleda, no ako se sedne i za kratko vreme se uci, licno za mene malku krivicno mi bese potesko, ne za ucenje megutoa prasanjata bea pozafrknati (ili mozebi zatoa sto jas ne go sakam bas, gragjansko mi e poomileno), megutoa ako pocnete od sega i go podelite vo dve sesii mozete slobodno da go polozite, ima edna novina vo zakonot so toa sto mislam deka od ovaa sesija ke ima promena na 30% od prasanjata (zakonot e vo procedura i mislam deka se uste ne e donesen, no kaj dae za kratko ke bide), taka da obrnete vnimanie na ova. So sreka
     
  20. irina.007

    irina.007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    76
    Прашањето можеби не е за тука , ама можеби некој од вас ќе знае да одговори каде за приправниците даваат одреден надомест во основен суд 1 или основен суд 2