Правосуден испит

Дискусија во 'Образование' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

 1. Decko27

  Decko27 Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Ме интересира дали некој ја има книгата „Облигационо право“ ама во електронски формат? Или пак скрипта некоја?
  Се работи за полагање на нотарски испит, па ако некој го спремал, или налетал на нешто вакво, фино би било да сподели. Или ако сте има скрипта со прашања...

  Во некоја од копирнициве низ градов да не може да се најде нешто вакво или одговорени прашања?

  Фала
   
 2. aleksstankovska

  aleksstankovska Нов член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  пиши ми твој маил да ти препратам што имам за нотарскиот
   
 3. Decko27

  Decko27 Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  @aleksstankovska

  Фала ти за помошта. Доколку и некој друг има нешто да сподели, би бил благодарен.
  Некоја од книгите се наоѓа во електронски формат? Нешто такво имате?
   
 4. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  15.814
  @Abeja, @JuLleE , и другите...
  што направивте? Полагавте, пријавивте учевте,положивте, како поминавте? Тешко се учи, во една сесија, во две/?
  Се мислам да почнам да спремам, ама би сакала еден убав апдејт од тоа како се се одвива, што се бара, акцент, како се учи, како легнува материјалот, време отприлка на спремање и сл.Иако се е тоа индвидуално и субјективно, би сакала искуства да прочитам.
  Благодарам однапред
   
 5. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.805
  Пол:
  Женски
  Јас сум во фаза на полагање,ми останаа уште студиите на случај..ако сакаш само да положиш учи си само од прашања,само одговорите и тоа на памет зошто некои одгвори се разликуваат од зборче до зборче,доста ти се два месеци само за прашањата...ако сакаш да учиш за да научиш ќе си фатиш со време закони, учебници,прирачници иако искрено за самото полагање нема многу да ти служат..ќе ти служат натака во пракса ама за самото положување не..јас почнам да читам така некаде 6 месеци пред полагање, 4 месеци тоа читав и после кога фатив прашања сфатив дека ништо незнам зошто не се бара општо туку многу детали а кога читаш закони од по 100 страни не обрнуваш толку внимание на деталите...ќе си се зачлениш во две групи за правосуден имаш на фб и таму колеги споделуваат прашања,искуства,одговори,дискусии за прашања и слично..се надевам мојот одговор ти помогна малку,за се друго пиши ми ЛП :)
   
  На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
 6. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  5.948
  Допаѓања:
  134.095
  Ми останаа само случаите, положив теорија. Испитот е жива глупост, уште еден бисер на владата, ама тоа е. Учи од прашањата, се паѓаат скроз истите. Се спрема за брзо време. Јас учев денови пред испит, со мало дете и одам на работа. Значи учев кога зедов одмор, ама јас учам брзо. Не ти треба многу, но јас доста работи ги знаев од пракса и од факултет.
   
  На Eli23, azelea и Espadrila им се допаѓа ова.
 7. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.414
  Допаѓања:
  11.304
  Е значи женска ме утеши,и јас треба да спремам со мало дете,ми даде надеж дека ќе биде :D
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.591
  Пол:
  Женски
  Јас сакам да почнам да го спремам, а имам двомесечно бебе. Мислам сега ќе ми е полесно, кога ќе порасне повеќе обврски.
  Викаш може да се спреми од прашања?
  Каде да ги најдам, ги има негде на веб објавени или на црно што се вели?
   
 9. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.781
  Пол:
  Женски
  Имаш група на фб-Правосуден испит (со кирилични букви пребарувај) каде што си споделуваат одговори, си помагаат, објаснуваат, ги закачуваат и своите одговорени прашања и студии на случај, кажуваат какви прашања им се паднале. Ги закачуваат одговорите во ворд документ.
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.591
  Пол:
  Женски
  Член сум на групата, ама јас пуста сакам се темелно да научам, да не испуштам нешто. Наивна сум во поглед на учењето т.е. бубалица, па затоа си патам.
  Обично не им верувам дека се точни. Јас ги имам по уставно само прашањата, а за другите барам сигурен извор.
  Сакам да ги имам сите можни прашања, нешто да не пропуштам. :?::tmi:
   
 11. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.781
  Пол:
  Женски
  И јас никогаш не се потпирам само на туѓи одговори. Обично прво ги собирам сите закони и проверувам дали се точни одговорите. Тешко оди со оние закони со милион измени и дополнувања, каде што морам да си направам пречистен текст. Претежно одговорите им се точни, бидејќи сите се вклучени и ако некој погрешил, му укажуваат.
  И јас цело време наоѓам некои изговори и го одолговлекувам испитов, еве дури ни февруари нема да можам да го фатам.
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.591
  Пол:
  Женски
  Во просек, колку време треба за учење?
  ЈАс не сум почнала а се надевав февруари да полагам.
   
 13. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.008
  Допаѓања:
  74.213
  Ели, да му веруваш на дедо :) Сите прашања се точни, или барем 98% :) Не губи време на проверки. Мене може лесно ми беше учењето оти прво сама си ги најдов и решив прашањата и после дури научив дека има некаде веќе готови прашања :) И после од тие учев.

  Од тие прашања, иав над 90% на сите тестови. И не се влечкај, оти ќе ги сменат прашањата, така е по закон, и тогаш стварно ќе треба да учиш многу.

  И јас се влечев со години, ама еднаш решив, отидов платив и кога сфатив дека парите ќе пропаднат, научив :)
   
  На JuLleE, Abeja и Eli23 им се допаѓа ова.
 14. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.781
  Пол:
  Женски
  Јас не знам, уште не го полагав, ама не може за еден месец да се спреми, голем е материјалот. Плус ако сакаш во февруари, треба да пријавиш до 15 јануари, а за да пријавиш до 15.01 треба да бидеш сигурен дека ќе го спремиш до февруари (повеќе од половина треба да ти е научен)
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.515
  Допаѓања:
  22.259
  Дадени одговори и да треба само да заокружиш, па полесно од тоа амин.
   
 16. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  5.948
  Допаѓања:
  134.095
  Точни се прашањата, не дремете земете и научете ги. Ми остана уште еден испит, учев денови пред испит. Не го тупете многу користејте го начинов и положете.
   
 17. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.008
  Допаѓања:
  74.213
  Граѓанско го научив за 4 дена, по 16 саати секој ден. Мислам дека 3 пати јадев, ама возможно е. Уставно многу го учев, оти прв е, и не знаев што ме чека на испит.

  Студиите се страшни :( Тоа е Бог да чува. 60 опции, имаш право само една да згрешиш.
   
  Последна измена: 23 декември 2015
 18. i13dk

  i13dk Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2010
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  59
  Девојки, дали знаете дали се дозволува порано полагање на правосуден испит, односно пред да помине 1 година од магистрирање и отприлика колку порано дозволуваат?
   
 19. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Јас после дипломирање одев на суд ама тоа не се важи за полагање на правосуден испит. Мора 1 година да се стажира после магистрирање.
   
 20. sunshine2015

  sunshine2015 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2015
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  4.488
  Пол:
  Женски
  Ќе полага некој сега во декември ?