Правосуден испит

Дискусија во 'Образование' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

 1. mari4yi

  mari4yi Активен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2016
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  6
  Здраво. Сега за 1 недела ке магистрирам, па ме интересира во врска со стажот за полагање на правосуден. Дали морам да бидам пријавена во комората (конкретно на извршители бидејќи моментално таму одам) или може обичен договор за приправник?
   
 2. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  400
  Пол:
  Женски
  Здраво.
  Вие бидејќи сте по Мастер, првин магистрирате, па потоа го полагате правосудниот. Знам по дипломците кај мене на работа. Она што знам е дека стажот за правосуден, кај вас сега е една година (во мое време се волонтираше две години). Значи независно каде ќе обавиш пракса, важно е само да собереш стаж за полагање на правосуден. Знам дека по фирмите повеќе време треба да си во редовен работен однос, за да имаш право да полагаш. Мој совет, прелистај го Законот за Правосуден испит, ќе ти стане јасно. Знам и тоа дека веќе две - три години се полага писмено (електронски) во некој Испитен Центар за Правосуден испит. Јас полагав усно, (прво писмен дел, па усно). Ако не положиш писмен дел, нема одење на усно. Колегите кажуваат сега дека ако те "сака" компјутерот, ќе положиш ако не, ништо :) Си сака спремање минимум шест месеци. Со лесно.
   
 3. hopes

  hopes Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  261
  • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
  Zdravo ke moze li da mi kazete kade da gi najdam prasanjata za pravosuden ispit i slucaite zatoa sto otvaram na stranata e prasnaja i nisto ne se otvara ako sakate pustete mi link za da gi najdam prasanjata .Vi blagidaram
   
 4. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  400
  Пол:
  Женски
  Јас еднаш забележав на Реклама5 на огласи на рубриката книги и списанија, пишуваше Одговорени прашања за Правосуден испит. Провери повторно, можно е сеуште да ги има на огласот.
   
 5. pravnicka_2604

  pravnicka_2604 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  945
  Пол:
  Женски
  Прашањата се наоѓаат на таа страна, обиди се повторно подоцна, може е моментално недостапен сајтот.
   
 6. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.974
  Пол:
  Женски
  Можеш да ги симнеш и од фејсбук групата Правосуден испит - без цензура. Ги има прикачено и таму, плус ќе прочиташ коментари и совети од колеги што веќе положиле :)
   
  На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
 7. hopes

  hopes Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  261
  Moze link.Fala
   
 8. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.974
  Пол:
  Женски
 9. hopes

  hopes Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  261
  • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
  Neznam zosto ne mi se otvarat prasanjata, moze nekoj da proba na e prasanja dali se otvara kaj vas i pisete mi.Fala
   
 10. Sv. Nikolka

  Sv. Nikolka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  400
  Пол:
  Женски
  Да прашам некоја од колешките кај мене на работа (помладите приправничиња) знам дека го спремаат, ама ферија е, ако најдам некоја од нив, да ми каже каде можат да се најдат прашањата одговорени, ќе ви пишам.
   
 11. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.973
  Пол:
  Женски
  Некој на темава?
   
 12. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.779
  Пол:
  Машки
  Сите положивме :P
   
 13. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.973
  Пол:
  Женски
  Баш убаво, ме радува тоа:)
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 14. martina4

  martina4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Neznam kade da go postavam prasanjeto zatoa tuka ke prasam,Dali advokatite rabotat po edna ista advokatska tarifa ili sekoj advokat ima svoja?
   
 15. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.779
  Пол:
  Машки
  Една иста
   
 16. martina4

  martina4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Pa zosto togas imaat razlicni ceni na zastapuvanje eden mi kazuva edna suma drug druga.
   
 17. luna 88

  luna 88 Активен член

  Се зачлени на:
  2 август 2018
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Ќе може ли некој да ми даде информација каде би можело да се најдат одговорени прашањата за правосуден испит???
   
 18. Antia

  Antia Активен член

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  https://www.facebook.com/groups/370134616520544/files/

  Ако не се отвара вака страната, побарај ја на Фејсбук: Pravosuden ispit - bez cenzura
   
  Последна измена: 9 септември 2018
 19. Martin!

  Martin! Нов член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Здраво,
  Дали некој има информација како ќе се одвива полагањето на правосудниот испит по новиот закон (нов начин) ?
   
 20. Aquanalia

  Aquanalia Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски
  Здраво.. Моментално сум на магистерскии студии на Правен факултет, па ме интересираше дали можам паралелно со магистерскава година да стажирам кај адвокат, се со цел да откако ќе магистрирам веднаш да можам да полагам правосуден? Да не мора откако ќе магистрирам, да губам година на стажирање..