Правосуден испит

Дискусија во 'Образование' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

 1. sunshine2015

  sunshine2015 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2015
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  4.488
  Пол:
  Женски
  Треба да магистрираш па после една година да стажираш и после тоа се стекнуваш со право да полагаш правосуден.
   
  На kikin и Aquanalia им се допаѓа ова.
 2. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Да, Мастер студиите на Правен врзани се. Знам по Приправниците што волонтираа. Првин магистрираа, потоа полагаа правосуден. И да стажот е една година, за разлика ние кога волонтиравме беше две години, и небевме врзани. Четри години додипломски, потоа посебно ги запишувавме последипломските студии кои траеа години.

  Правосудниот го вратија по старо? (полагање писмен и усмен дел а не пред компјутер)
   
  Последна измена од модератор: 10 февруари 2020
 3. Aquanalia

  Aquanalia Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски
  Fala.. jas mislev deka mozi paralelno da staziras oti na stranata na Ministerstvo za pravda pisuva samo godina rab iskustvo, ne e napomenato godina rab iskustvo posle magistriranje,pa zatoa
   
 4. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Нема з
  Нема зошто, сите што се по Мастер на Правен (или по ЕКТ Систем) волонтирањето е една година кај Адвокат, Суд и сл, првин магистрираат, потоа имаат право да го полагаат правосудниот, ма да што не би требало да се врзани. Нашата професија бара пракса, а не титули. Стекни пракса кај Адвокат или сл, црпи знаење колку што можеш за да можеш да го положиш правосудниот без потешкотии.
  Ние ништо тоа на Правен не сме учеле од поднесоци (Полномошна, Тужби, Жалби и сл) да составуваме.
   
  На Aquanalia му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aquanalia

  Aquanalia Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски
  Da, znam deka praksata e ona sto e najbitno.. samo ne znam dali se razbravme:D sakam da staziram paralelno so magisterskite studii, a pravosuden znam deka mora da se polaga posle magistriranje.. samo ne znaev dali mora i za staziranjeto da sum vekje magistriran pravnik.. ti blagodaram na odogovorite:inlove:
   
 6. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Немора да си магистрирана. Знам една девојка честеше, го донесе Трудот на работа (каде што и јас волонтирав) што значи дека може. Она дента честеше, а сеуште си волонтираше.
   
  На Aquanalia му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Aquanalia

  Aquanalia Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2016
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски
  Znaci paralelno so mojava magiterska godina mozam da si staziram nekade, i toa ke se racyna kako godina staz za polaganje pravosuden?
   
 8. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Е аман бре што е толку тешко да научиш да напишеш ваква документација?(facepalm)
  Од што во правосудство не треба ''титули'' и се е со стекната прекса( учено не доучено) се е хаотично како што е.
  За таа титула треба да се избориш со знаење, а праксата е краткотрајно искуство за добро тоериски поткован правник со титула:nod:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
 10. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  932
  Здраво, едно прашање
  Во текот на едногодишното стажирање дали може да се поделу. Планирам еден дел кај нотар друг дел да одам кај адвокат или суд, дали може така?
   
 11. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Грешиш. Четри год студии се само за диплома. До крајот на кариерата е пракса, и само пракса. Секој предмет, си е своја специфика - прикаска сама за себе.
   
 12. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Може (како што пиша) која материја ти лежи, на таа ќе се остручиш. Важно е во потврдата да ти стои изминат стаж од една година. Имаше приправници кои пола година стажираа во Кривичниот Суд, а останатата пола година во Граѓанскиот и сл.
   
 13. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Не може цел професионален живот да си практикант.
  Или може тие што немаат јака теорија цел живот праксираат и пак ништо не научуваат, така да јас не грешам ти или не разбираш или врска немаш со теорија па се ти е сведено на пракса,пракса,пракса...
   
 14. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Цел живот практикант прво Законот не дозволува. А како што гледам си тоталоно надвор од правна струка, и немам намера и понатаму да ти реплицирам. Тоа му доаѓа како со некоја Докторка да се конфронтирам и објаснувам. Институцијата во која што сум си цени дали и колку имам врска теорија/пракса. Тука ќе застанам

  Темата е полагање Правосуден. И да, без писмен дел (пракса) нема одење на усно. а практичниот дел, се состои токму од изготвување на одлуки (ти дава цел предмет со списи) ти си буквално во улога на Судија. Така да не треба пракса нели?
   
  Последна измена од модератор: 10 февруари 2020
 15. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Па нормално да не дозволува цел живот пракса ама ти што пиша погоре пракса цел живот и пракса пред титула, па затоа е правосудствово хаос дека многу меродавни се тие во институциите да одлучат колку знаење и пракса имате(facepalm)
   
 16. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Прочитај прво што пишуваш и објасни си сама на себеси пракса па пракса или теорија(титула)па одредено време пракса и вредна раб. и знаење па после објаснувај ни на другите што е и како е дека вака како правник многу неубедливо делуваш:hai:
   
  На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Во ред, јас се извинувам...
   
 18. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Во ред, ама мене твоето извини ништо не ми менува.
  Ти самата објасни си што и како ти е најважно до крај на кариерата дека ни магија не те оправа ако немаш теориска основа, ни пракси ни гатачи ни баачи.
  Ај секое добро:hai:
   
 19. truffles

  truffles Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Кога ке го видам она горе Xhaferi се чудам како ви се полага правосуден испит во распадната, непостоечка држава.
   
  На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Не е темата за препукување, и ова контрирање од твоја страна, кое е тенденциозно, лично сметам дека не е во ред. Апла е тенденциозно. Кој спомна магии, гатачи и бајачи? Теоријата немаше врска со сега ова што го работиме. Колку за илустрација, на Правен се беа фрикови, Доктори на науки, а ангажираа Адвокат за да им сочини Тужба. Несакам да го именувам Професорот,. Они се теоретичари, додека Адв, Судии, Обвинители, Нотари и сл, практичари, Они беа Докторирани Правници, а истите тие, кој со Криминално минато, кој педофил, кој алкохоличар, што зборува дека не ги знаеа Законитеа буткаа на испит како луди. Нека ти биде, твое е што ќе си мислиш. Дефинитивно, секое добро и тебе.

  И јас се чудам ама тој Правосуден цел факултет е. Правник без Правосуден, како Лекар без Спец.
  Што се мора, се мора.
   
  Последна измена од модератор: 10 февруари 2020
  На kikin му/ѝ се допаѓа ова.