Правосуден испит

Дискусија во 'Образование' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

 1. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.028
  Допаѓања:
  13.446
  Пол:
  Женски
  Не, за полагање правосуден стажот мора да е после магистрирање. А претходно можеш да се вработиш на огласи што бараат правник со три години без правосуден , не магистер. Значи таа што честела си била вработена со три години, а во меѓувреме магистрирал, па после магистратура и требале една година во правосудство, односно 2 во друга институција како стаж за да полага правосуден
   
  На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Јас имам сознанија дека повторно е вратен Правосудниот по старо (писмено и усно) затоа што компјутерското полагање се покажало како неуспешно. Кандидати паѓаа за погрешен клик од техничкиот дел,а не од делот на прашањата.
   
 3. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.028
  Допаѓања:
  13.446
  Пол:
  Женски
  Јас не спомнав ништо за начинот на полагање правосуден. Кажав дека услов за полагање правосуден е магистратура, без разлика на кој начин ќе се полага правосудниот
   
 4. Zorica59

  Zorica59 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Во ред, јас не сум по ЕКТ Систем, и затоа може грешам, се извинувам.
  Јас кога полагав не бевме врзани. Четри годишни
  Правни студии завршуваш, магистратура, сакаш запишуваш, сакаш не.
  Со лес .