1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Право на годишен одмор

Дискусија во 'На работното место' започната од Lemon, 7 јуни 2015.

  1. Slatkata00

    Slatkata00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Епа и тоа е во ред битно ќе ти ги платат... ти посакувам повеќе успех во новата работа
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    благодарам. Засега ништо од работа. Нека пркне малово. Можеби за година - годинаипол ќе размислам. Ваму ми рекоа кога сум во можност можам слободно да се јавам за да се вратам.
     
    На Slatkata00 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Здраво девојки, јас сум во збунка па ве молам за помош некој кој повеке се разбира. Газдата ми дава само 7 дена годишен одмор. Во меѓувреме точно 5 месеци немам ниту еден слободен ден. Не сум во позиција да си дадам отказ бидеки сум бремена. Ајде некој совет од вас поискусни, како да се справам со ситуацијава, премногу се нервирам.
     
  4. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Ако си бремена, не смее отказ никако. Слободно дај му до знаење дека ти следуваат минимум 10 работни дена, летен одмор и според закон за работни односи се земаат непрекинато. Останатиот дел ( зимскиот) минимум 8 дена се земаат по договор, не мора непрекинато и мора да се искористат до 30.06.21.

    Отказ никако да си даваш сама, не потклекнувај на закани, ништо не ти може во твојата состојба. Ако не можеш да седиш, матичен лекар или гинеколог може и боледување да ти даде.

    Едит: Не се нервирај и не трпи, едноставно не вреди, а енергијата ќе ти треба :)
     
  5. Coece

    Coece Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    35
    I normalno ne smee da te otpusti dodeka ti trae porodilnoto boleduvanje( 9 meseci neprekinato za edno dete i 15 meseci za bliznaci,trojka itd).. i minimum uste 6 meseci posle toa...vo sprotivno slobodno mozes da ja tuzis firmata
     
  6. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Decki sakam da ve prasam dali so dogovor na delo mi sledi k-15 ne sum prijavena ?
     
  7. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Не те следува.
     
    На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Zaso?
     
  9. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Затоа што не си вработена во фирмата. Договор за дело е привремен, за извршување на привремена работа. Се плаќа само персонален, не ти плаќаат придонеси, не ти тече стаж.
     
  10. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    Ok tnx

    A so ova sto saka da kaze

    https://eurokonsaltplus.com.mk/portfolio/исплата-на-паричен-надоместок-за-лица/
     
  11. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
  12. Ani297

    Ani297 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2020
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Здраво.. Бремена сум и од март месец сум дома прво седев дома со потврда после ме напнаа да си отворам боледување. Отворив патолошка ми следуваше зошто имам историја на претходни не успешни бремености. Ми заврши патолошката и 45 требаше пред термин да отворам породилно бев на работа прашав дали ќе ми го дадат одморт за оваа година прво ми рекоа ќе ми го дадат па после искочи дека не сакаат да ми го дадат. Одвај успеав само 5 дена да ми дадат е сега сакам да знам дали може да не ми го платат или мора. И доколку знае некој повеќе што да направам зошто крајно безобразни испаднаа башка што им враќав пари што седев дома со потврдата уште одморов да не сака да го плати
     
  13. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.761
    Дали после 6 месеци ми следуваат 21 ден одмор? Бидејќи правам 6 месеци во период кога ќе се користат зимските одмори 7 дена, дали имам право до јуни да ги искористам и останатите денови?
     
  14. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    Кога ќе навршиш непрекинати 6 месеци работен стаж од прво вработување во фирмата ти следува целосен годишен одмор, ако во тековната година не успееш да навршиш 6 месеци работен стаж тогаш за секој месец работа во тековната година ти следува пропорцијално по 2 дена годишен одмор.
    Годишниот одмор може да изнесува нajмалку 20 работни дена а најмногу 26 работни дена, истиот се користи најмалку 12 работни дена во тековната година и останатите 8 дена во наредната година заклучно со 30 Јуни.
    Во секој случај во тековната година работодавачот е должен на работникот да му обезбеди непрекинати 10 работни денови, од друга страна работникот има право 2 работни денови од годишниот одмор да ги користи во работни денови по свој избор.

    Ако те интересира нешто дополнително пиши ми во порака, не ми дава опција да ти пишам порака.
     
    На BORKA и pamelche им се допаѓа ова.
  15. Alex.Max

    Alex.Max Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Машки
    Здраво. имам прашање во врска со одмор. Значи вработен сум во Фирма од крај на јули 2020 и сеуште сум таму, па ме интересира дали и колку денови ми следуваат за одмор кои треба да ги искористам до јуни 2021 ? Бидејќи реално 6 месеци од вработување направив крај на Јануари 2021...Поздрав...
     
  16. Kalina J.

    Kalina J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Да те следува.
     
  17. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    696
    Допаѓања:
    1.940
    Пол:
    Машки
    10 работни дена годишен одмор за 2020 година кои треба да ги искористиш до 30 Јуни 2021 ако ги немаш искористено претходно, и ти следува цел годишен одмор за 2021 година.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Во сегашната фирма сум вработена во Февруари 2020. Договорот ми завршува на 25 јуни и нема да го продолжам бидејќи најдов нова работа. На истата ќе бидам префлена без прекин во стажот на 26 јуни. За 2021 од фирмава кај што сум моментално по процедура ми следат 22 дена годишен одмор. Прашањето ми е дали во новата фирма ќе можам да ги искористам сите денови со потврда за неискористен одмор или само 12 дена со правилото 2 дена за секој месец. Благодарам
     
  19. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    2.126
    Согласно законот можеш во новата фирма да ги искористиш деновите без оглед дали имаш или не прекин во стажот. Треба да им однесеш потврда за неискористен годишен одмор само пази да пишува колку дена одмор имаш или доколку ти издала фирмата Решение за годишен одмор покрај потврдата ќе им го приложиш и решението. Е сега зависно од политиката на новата фирма може и да не ти дозволат да го користиш тоа зависи од фирма до фирма.
     
  20. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Не би рекла дека ова е законски, бидејќи во случајов треба да користи лански одмор кој може да се користи само до 30.06.21. Зошто не ти е искористен пола до сега е исто така проблематично, бидејќи законски работодавачот треба да ти има дадено решение за непрекинат летен одмор од 12 дена, кој сеуште не ти даден.

    Најчеста пракса е вработен кога си оди, да ги искористи деновите кои му следуваат за одмор, исто така да бидат последните денови додека е во работен однос пред и вклучено со денот на одјавување од работниот договор.

    Друг момент во случајов, без разлика дали е законски или не, зошто мислиш дека е добра идеја да почнеш на ново работно место со одмор?