babylove кашички

Право на помош

Дискусија во 'Правни совети' започната од Dafinka_Te, 31 март 2015.

 1. Dafinka_Te

  Dafinka_Te Нов член

  Се зачлени на:
  31 март 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Пред извесно време почина мојот свекор со кого живеевме во заедница.Мојот сопруг не е вработен а јас сум вработена во јавна установа.Ме интересира дали ми следува парична помош од установата каде сум вработена.
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.280
  Допаѓања:
  5.165
  За умирање на член на семејство се даваат 15 000ден но си поднесуваш барање во Министерството под кое си т.е работодавачот и чекаш пари кои легнуваат после 2-3год. Под член на семејство се мисли на твои мајка, татко, недај боже дете, сопруг но не сум сигурна за свекор. Мислам дека не, затоа што претпоставувам го рачунаат фамилија од второ колено, како што се тетки, стрини, баби, дедо итн.
  Знам личност која зема за смрт на нејзина мајка.
   
 3. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  @Dafinka_Te твојот сопруг иако не е вработен има право да земе опремнина од неговиот починат татко,т.е. твојот свекор бидејќи тој бил пензионер.Нека поднесе барања во Центарот за социјална работа во градот во којшто живеете и му следува опремнина од 30 000 денари при што треба да поднесе извод од матичната книга на умрените за татко му,негов извод од матичната книга на родените и лична карта од татко му и негова лична карта,како и лекарски извештај за причината за смртта на татко му.Знам за сето ова бидејќи ние така земавме опремнина кога починаа моите баба и дедо.