1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Право на тужба на клевета

Дискусија во 'Правни совети' започната од Vasko-St, 20 декември 2013.

 1. Vasko-St

  Vasko-St Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Pocituvani prijateli i poznavaci na pravoto. Imam edna situacija koja ne mi e bas jasna pa bi Ve zamolil za pravna pomos.
  Nekolku pati izlegov so edna prijatelka i nasiot odnos e 100 % prijatelski, nisto poveke od toa. Naseto prijatelsko druzenje trae 2-3 meseci, sosema e korektno i bez nikakov problem.
  Megutoa, pred nekoj den na moeto rabotno mesto dobiv povik od fiksen telefon, mi se javi maska licnost
  koja vo razgovorot se odnesuvase kulturno i korektno. Me prasa vo kakov odnos sum so ....., na sto mu odgovoriv deka odnosot e sosema prijatelski bez nikakvi drugi nameri. Liceto od drugata strana me soslusa i potoa mi rece :
  - Vo red, bidete si prijateli i natamu , no da znaes deka tvojata prijatelka ne e slobodna, ima nekoj so kogo ima nesto poveke od prijatelstvo ! Toa sakam da ti go kazam kako na prijatel.
  Napomenuvam deka liceto razgovarase smireno, korektno bez navredi i zakani. Posle razgovorot na identifikator go proveriv brojot na povikuvacot i vidov deka e od drug grad.
  I se javiv na prijatelkata i go kazav slucajot a isto taka i od koj grad e liceto, spored brojot sto go vidov.
  Taa vednas mi rece deka ima prijatel od toj grad i pretpostavuva deka se javil toj i normalno deka ke razgovara so nego.
  Megutoa koga go pobarala i mu kazala se, toj kategoricno tvrdel deka nema nikakva vrska so toa i baral da se sooci so mene za da go resime slucajot a istovremeno se zakanil deka protiv mene ke podnese tuzba za kleveta.
  Jas licno ne znam za koj covek se raboti, nitu pak direktno nego go posociv kako potencijalna licnost koja razgovarase so mene.
  Me interesira dali vrz osnova na se ova sto e navedeno, postoi nekakva pravna osnova liceto da podnese tuzba za kleveta protiv mene i pod koi uslovi ?
  Pozdrav
   
 2. pross

  pross Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Машки
  Pravo na tuzba za kleveta

  Исклучено, не постои никаква правна основа за тужба за клевета, обичен неформален разговор, ништо повеќе, сакал да те заплаши, суштината на клеветата е нешто сосема друго.
   
 3. Vasko-St

  Vasko-St Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Pravo na tuzba za kleveta

  Blagodaram za odgovorot, taka i mislev sepak strucniot sovet go cenam poveke.
  Pozdrav
   
 4. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  17.313
  Пол:
  Женски
  Pravo na tuzba za kleveta

  Kакво е ова однесување како мали деца :D По телефон ти се јавувал и се правел културен, ќе ти расипува врска со жена, ова како во основно ми делува, тужакање.
  Како прво ако личноста толку ти се допаѓа зошто ја оставаш врската само пријателска (ако сте двајцата слободни, без фамилија, деца и сл.). И зошто толку веруваш на некој кој не го познаваш а си направил само телефонски разговор со него?
  Друго, врска од 2-3 месеци можеби е доволна но можеби и не е за да запознаеш некоја личност. Дали си сигурен дека го знаеш нејзиното минато?
  Трето, на светов постојат многу различни карактери па и болести. Има разни психопати кои и те како знаат да бидат мирни, учтиви, културни се додека опседнатоста не им избие на површина. Од такви дијагнози треба да ти е страв ако ти се вмешаат во животот но од вакви бесмислени муабети за клевета не треба да се плашиш. Ти ниту го знаеш човекот, ниту познаваш, очигледно се работи за љубомора и опседнатост со твојата пријателка. Кога ти се јавил, требало да го одбиеш разговорот и ако сака нешто да ти каже да се сретнете сите тројца и да разговарате, не знам зошто си разговарал со него па и од работа.
  НО, од каде тој можел да дознае за твојата пријателка дека се состанува со тебе? Дали ја следел или некој друг му помогнал за следење или пак можеби навистина таа се гледа и со него па го открил твојот телефон од нејзиниот мобилен а можеби таа му кажала и каде работиш.
  Оддалечи се од тие луѓе некое време, совет.
  Кај него веќе бесот избива на површина кога бил фатен во тесно почнал да измислува тужби без да му текне дека во денешно време се може да се открие а најлесно од каде доаѓа телефонски повик.
  Ако веќе има простор за правни средства ти би можел да поднесеш тужба за вознемирување.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sinisa123

  Sinisa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  133
  Луге вака сега. Незнам каде да го напишан ова и затоа тука го напишав. Вчера одам во продавница да земам нешто и во јакната имав 1000 ден. Влегувам во продавница и си земам што ми треба и во мегувреме продавачката ја напушта касата а касата беше полуотворена. Си ја вадам 1.000 ден од џебот од јакната и ја оставив на касата и во мегувреме се пристигнав орбит да си земам и си зедов мастики и ми текна дека во панталоните имам 100 ден. и си ја зедов парата од шпто ја оставив на касата и си ја вратив во јакната во џебот и во мегувреме дојде газдата на дуканот и ме виде како ја ставам парата во 1.000 ден џебот и ми ја зеде од џебот и ме обвини дека сум ја зедол од касата парата и ми вика нека дојдат родителите твои да се разбереме. Му реков дека е моја ама не ми веруваше им кажав на моите родители и викам ајде за џабе ќе одите да се расправате кога ќе биде по негово ќе каже дека сум ја украл од касата нема камери, нема ништо за џабе ќе биде. Сега дсали имам шанса да го тужам за навреда и посрамотување или немам никакво лраво без доказ.
   
 6. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.803
  Пол:
  Женски
  A prodavackata isto rece deka si ukral?..Ako nema kameri kako videl toj deka si ukral?