Прага (Чешка)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Ana3567, 19 јули 2015.

1. Ana3567

Ana3567 Истакнат член

Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    451
    Прага
    (чешки: Praha) ( Prague Czech Republic ) е главен и најголем град на Чешката Република и 14 по големина во Европската Унија. Се наоѓа на север од историската област Чешка на реката В’лтава, во централниот регион, кој е административен центар, но како посебна област е дел од неа. Градот е воедни и главен град на Средночешкиот крај. Toj е културен и економски центар на Чешка повеке од 1000 години Во Прага се наоѓаат голем дел од државните институции и голем број други организации и компании. Во Прага се наоѓаат претседателот, владата, централната власт и ограните на Врховниот суд. Покрај тоа, во Прага се лоцирани голем број на други канцеларии и е централно место на единиците на локалната самоуправа. Исто така во неа се наоѓа седиштето на повеќето политички партии, седиштето на речиси сите цркви, верси и други здруженија на национално ниво во Чешка.

За да ја достигне сегашната форма, Прага се развивала 11 векови. Како историски град, некогаш беше место на чешки кралеви и цареви, на германски и римски императори. Исто така Прага беше и главен град на Чехословачка. Во моментов има површина од 496 км² на која има 1,4 милиони жители. Во 2004 година (влезот во Европската Унија) биле одбројани приближно 2 милиони жители. Прага е економски развиенаи богата област со исклучително висок стандард на живеење, и со тоа се издвојува не само надвор од чешките туку и од европските стандарди. Според статичките податоци на Евростат е шестиот најбогат регион во Европа. ХДП по жител изнесува 172% додека во просекот на ЕУ, ХДП по жител изнесува 80%.

Прага се смета за еден од најубавите градови во Европа. Историскиот центар на градот со уникатна панорама на Прашкиот замок, најголемиот замочен комплекс во светот, кој е наследство од УНЕСКО. Историскиот центар на градот како и многуте атракции го прават привлечен градот за многу туристи. Од земијите на целиот свет во 2007 година, Прага ја посетиле 4 009 000 туристи, што го прави еден од најпосетените градови во Европа. Во 2006 година се наоѓа на 8 ранг од најпосетените градови во Европа. Потоа во 2007 година на 7 место. И во истата година се наоѓа на 19 ранг на најпосетени градови во светот.

Сте биле ли некогаш? Кои се вашите впечатоци?

2. Monna.Monna

Monna.Monna Популарен член

Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.480
    Допаѓања:
    7.841
    Јас бев на ескурзија во април, во Прага бевме сместени (Топ хотел).Меѓу Виена, Прага и Дрезден највеќе Прага ми се допадна.Во замокот бевме, на плоштадот, во црква една, на мостот.Прекрасна архитектура, полно со луѓе (Кинези воглавно:D) многу убава енергија имаше целиот град.Пивото е прекрасно, поефтино и од вода е таму.Кога бевме во една пивница (У Војводу така нешто беше, ако ве носи патот натака најефтина е во цел град) земавме некои колбаси, специјалитети за чудо некое беа многу вкусни а не изгледаа така.Накај 200 круни плативме за порција и 2 кригли пиво, тоа се негде 4 евра.Кога менувате пари барајте една менувачница до Њујоркерот голем на два спрата, само таму даваат по 27 круни, секаде по 25.Има и пазар многу интересен, сувенирите се доста ефтини таму.Има и доста Балканци што си работат таму, сретнавме македонци, срби, бугари.Марихуаната е легална, и има црнци што дилаат на сред плоштад по ненормална цена за туристи.Алкохолот е доста ефтин, како кај нас нешто, цигарите се изгор.Дозволено е пушење внатре по ресторани и дискотеки.Обавезно одете на крстарење по Влтава.
    Ако сакате шопинг да направите, одете до Дрезден накај 2-3 саати е пат ама е ненормално ефтино, поготово во Примарк.И таму има што да се види, ама ние кога бевме по пат ни врнеше снег, а таму дожд истураше, така да ништо скоро не видовме.

3. neongirl07

neongirl07 Истакнат член

Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    282
    Дали може да се плаќа во евра или само со коруни?

4. ssweety

ssweety Популарен член

Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.492
    Јас кога бев и на неколку места што плакав не се плаќаше со евра , ние таму си разменувавме

5. Slatkarka94

Slatkarka94 Истакнат член

Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    788
    Јас бев на ексурзија пред две години и многу убаво си поминав ми се свожаше највеќе што е легализирана Марихуана!!!

На ♡Vildana♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. carver91

carver91 Истакнат член

Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    73
    Oд сега, картите до Прага за крај на септември се 95 ЕУР во два правци, со бесплатен багаж. Тоа е слично како Wizz.

Користам https://www.kiwi.com оти имаат директен договор со ЧСА, и се поевтини од ЧСА за некој 5-10 еур. Инаку одличен сајт за поврзување на два лета, ги вклучува и сите low cost компании. Гарантираат поврзан лет и меѓу фирми како Wizz i Austrian [​IMG]

На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Marche12

Marche12 Активен член

Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    60
    ste go videle ova ??

8. angelche16

angelche16 Популарен член

Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    1.844
    Допаѓања:
    7.588
    Годинава одиме на екскурзија и сме сместени во хотел "Уно" со три ѕвезди. Викаат дека имало интернет само долу на рецепција, а не во собите. Некој да не имал искуство со овој хотел?

9. Rubiii

Rubiii Популарен член

Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.029
    Допаѓања:
    4.073
    Какво е времето во Прага во март?