1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Празници или повод за пијанчење?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од hellocity, 9 август 2020.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не ти треба повод идеш во дискотека и се пијанчиш и се лепиш до пичиња,хехенцеее.

    |(
     
    На senjorita-v и edna_malecka им се допаѓа ова.
  2. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Нене не го сваќаш, зборам за свињење меѓу мажи кои за време на празници се дерат, се поливаат, песни турбо до даска, и некогаш дојде и до семејно насилство ова секако дека не се подржава ама се многу практикува посебно на велигден и бадник
     
    На BlackAndWhiteSwan, RainbowButterfly и Mantub им се допаѓа ова.
  3. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.949
    Допаѓања:
    13.760
    Пол:
    Машки
    Едно е хронични насилни пијаници кој имаат проблеми со алкохол небитно дали се мажи или жени, друго е луѓе кои прославуваат со алкохол.
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Мислам дека темата е празниците дали се повод за пијанчење (во смисла да се направиш дрво и да почнеш да создаваш штети).
    Фала Богу на празник некој ќе прослави со вино или пиво, голема работа, се додека е во граници.
    Мислам дека членката мисли за оние скандали баш животинско понашање. Повраќање, уринирање, кршење.
     
    На theowndemon, edna_malecka, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Секој празник да биде прославен со собирање на луѓе и алкохол од тој калибар- не треба да биде. Да е 1-2 пати годишно, сосема доволно. Одиш да се опуштиш и да ти е убаво, и тој ден не се замараш со ништо.

    Сељачката не, исклучиво затоа што немам таков тип на луѓе околу мене со кои би минувала време. Со гласна музика во границите на нормалата и без шабанарии, во весела атмосфера интересна за сите.

    Другите без никаква фама, чисто за релаксација. Завршување на некакви задачки кои не сум можела да ги завршам претходно, патување, дома со книга или филм, прошетка надвор и сл.
     
    На edna_malecka, Scott Weiland и RainbowButterfly им се допаѓа ова.
  6. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Тоа пукањето како знак на прослава никогаш нема да го разберам, главно тоа го прават амеби што не сфаќаат дека може да убијат некој ни крив ни должен. А за пиење, кој како си сака тука не се мешам. :|:sweat:
     
    На GirlRose, edna_malecka и Scott Weiland им се допаѓа ова.
  7. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Народов овде за тоа живее, да се пијанчи, се гордее со тоа, како до животно достигунување. Договори за прослава на Нова година 1 Мај и слично започнуваат со месеци пред тоа. Простутилук, секако дека ми смета, си излегол да подишеш чист воздух да одмориш и на крај цел ден Аца Лукас и жена од султана на уво и музика од тој тип, и гледаш пијани говеда како повраќаат урлаат и се дерат како ненормални.
     
    На Alisa22 и edna_malecka им се допаѓа ова.
  8. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.949
    Допаѓања:
    13.760
    Пол:
    Машки
    Како и цел свет што прави, се договараат за прослави за најразлични пригоди, а прослава без алкохол не ја бива, е сега кој ти е крив шо од цела година баш на овие дена си нашол чист воздух да дишеш.
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Не ја бива без алкохол пошто народот е научен да се дрогира. И на наркоман рејв журка не му ја бива без печурки и лсд. Слабо тело не се бори, празна глава не мисли, затоа по алкохол и дрога посегнуваат.
    Во ред е да се напиеш една чаша, едно пиво две три, ама станува збор за труење од алкохол, повраќаат се тепаат урлаат. Ај што својот живот во опасност си го доведуваат баш ми е гајле, ама може да настрада некој друг. Ако јас баш во тој ден сум нашол да дишам чист воздух, зошто тој нашол баш во тој ден на се пијанчи?
    Мојата слобода завршува онаму каде што твојата почнува, и обратно. Најдобро би било да има закон како во други држави да биде забрането употреба на алкохол на јавно место.
     
    Последна измена: 12 август 2020
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.949
    Допаѓања:
    13.760
    Пол:
    Машки
    Ниту секој што конзумира алкохол се дрогира, повраќа и урла, ниту некој има право да кажува за друг кој како да слави, како да се забавува, и што да слуша, тоа е личен избор, се додека е во границите без насилство и сл.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Алкохолот е исто така дрога. Пиши на гугл веднаш ќе ти излезе одговор дека е дрога. Има право како што сака ама дома. На јавно место исто така има се додека не доведува во опасност други луѓе. А за музика би било добро се додека таа би била гласна доволно да ја слушаат тие, а не да се слуша во радиус од 5 километри.
     
    На edna_malecka, Alisa22 и theowndemon им се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Скроз сфаќам за шо збора членката. Она кога одиш на слава and you overstay your welcome за да се напрајш дроп, пред деца дур плачат и молат за дома, и да доминантно мажи се ова. Па се пејат песни од нафталин изваени, па се плачи, вечерта не е готова без неколку скршени чаши и гаснење цигари во сирење и грчки колачиња ( тука е веќе лично кон едно копиле шо ми расипа труд од цел ден и веќе дома не го примам). Ако си надвор мора да се фрла и уништва природата. Никако без да сметаш на комшиите шо вклучва уринирање блиску коли/ на коли/ блиску шатори, мајтапи со масата до вас и досадвање и сл. Никој не е должен вакви да ве трпи. Берете се и гла кршете кај сакате, ама дур сум во природа и ќе ти речам и нема да трпам идиотизам. Избегнувам одење на слави ради вакви горили. Си кратам од раетот ради вакви несетени. И гајле ми е дали се веселат ако мене ми го земат раетот, ни тие на то право немат оти сЕ вЕсЕлЕлЕ. Се веселат мај ес.

    И Браат, пред да ме цитираш и да изрелативизираш дека и жени има такви, доминантно мажи се. Пред да речиш океј е да се слави со алкохол - никој не вели дека не е. Велиме дека гориливе претерват и сметат на се околу себе. Ич не ме интересира релативизирање за да кажам дека, како чоек шо пие алкохол и го сака, да имав моќ ќе го забранев само ради овие гадни, гнасни, досадни, претерани ситуации и ( не) луѓе.
     
    На senjorita-v, Nausicaa, edna_malecka и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.949
    Допаѓања:
    13.760
    Пол:
    Машки
    Е ова де.
    Не претерувај кој тоа слуша толку гласно, прво и прво опрема треба за толкав опсег на звук :D
    Во главно слушаат музика која го опфаќа просторот на собиранката и толку.
    Тоа го велам и јас ги има, и да добро е се додека не ги надмине границите како овај "твојот" , инаку напорни, провокатори, давежи, насилници имаш и кај оние што капка алкохол не конзумираат.
    Не е се до алкохолот.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MACKICA1902

    MACKICA1902 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    се пијанчиш, викаш урлаш али жити се, каков вкус за музика имаш не мора да знаат сите комшии..слушај за душа а не ушите да ми страдаат од твојот невкус и сељанчење...аман бе на рипит една песна 6 саати..е да видат ..mtv dance..малку електроника..па малку r&b и соул..музичко образование под итно за некои индивидуи..но врв кога ке слушнам деца пејат пази с киме спаваш и кафана је моја судбија..забегавме луѓ
    е
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Ова е 100% до алкохолот. Од ко е отворена темата пробвам да сфатам шо пробваш да докажиш. Топ 3 пијалоци ми се алкохолни. То не го менва фактот дека кај нас се претерва секој втор ден и иди до вакви ситуации. Сите кажуваме немили настани и ти си као: "нЕ е До АлКоХоЛоТ", "сЕ вЕсЕлАт", "вО гРаНиЦи На НоРмАлА е ОкЕј". И се шо не цитираш ти личи ко во граници на нормала да е? Никој не вели не пиј, не слави, никој. Така да нема зошто на сите да релативизираш и да повторваш дека во граници е океј. Не сме ненормални да му ебам мајката. Знајме.

    И за гласот, секој трет е со појачало, секој втор со малите звучници со кои се поврзваш преку блутут. Звуци ми се тригер за мигрена. Од вакви не можам нигде да одам. Ај са кажи ми како се веселат и е океј дур трпам. Се веселат на туѓа сметка и мизерија.
     
    На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.659
    Допаѓања:
    116.456
    Пол:
    Женски
    Нека јадат колку сакаат.
    Но,пијанчењето не е во ред.
    Може да се прослави и без алкохол.
    Ај,ако на некој му се пие една чаша-две,ок.
    Но,повеќе е претеризам.Ја уништува прославата.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BlackAndWhiteSwan

    BlackAndWhiteSwan Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Ај сфаќам тинејџери да се пијанчат (не мислам дека и тоа е ок ама јбг сите сме биле тинејџ па многу од нас ја поминале таа drunk phase) ама овие возрасниве со ај кју на голд фиш (пардон кон фиш-овите ) што се пијанат, урлаат, кршат и сл. е факинг кринџи. И опасно, ако си во нивна близина. Може да "заработиш" чаша во глава. Almost happened to me. Али Балкан е Балкан па веќе сме го прифатиле ова за нормала. Неважно дали се мажи или жени овие луѓе, equally disgusting e однесувањево. Поготово во присуство на деца, ако станува збор за семејни (про)слави.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Ако знаеш да се забавуваш, не ти треба алкохол.
     
  19. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.949
    Допаѓања:
    13.760
    Пол:
    Машки
    Не се, кажав до каде, очигледно не читаш добро или читаш како шо ти одговара тебе.
    Да сфативме веќе дека си љубител на алкохол и од претходниот пост ок е, и јасно е кажавме сите дека конфликтна ситуација како драмите што ги опиша погоре произлезени од алкохолизирана состојба на поединци не ни одговара на никој, иако мислам дека повеќе си револтирана од дешавка шо ти се десила пак генерализираш али не битно твој проблем.

    И да му ебиш мајката три страни се не се повеќе да не можиш да ги исчиташ и да видиш дека велат и тоа како, како што верглаат дека ова го има само на балкан, им сметале организации на прослави, музика каква да слушале и сл.
    Со таков звучник 5км не озвучваш вервај, и крајно јас лично не одам на места шо не ми одговараат, шо да си го распивам мојот рает а и на другите да не ги оставам да уживаат.
     
  20. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Искрено не знам како со турбофолк/српски песни.
     
    На edna_malecka и Angie1432 им се допаѓа ова.