1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Празници или повод за пијанчење?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од hellocity, 9 август 2020.

  1. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Турбофолк- океј, ама има убави српски песни од пеачи кои се над оние за кршење чаши у кафани.

    Плус, алкохолот е навика. Кој го пие, ќе го пие секогаш кога го има на дофат, безразлика дали има повод или не. Тие што не уживаат во него, нема да го пиат под нос да им е.
    Не е услов за забава.
     
    На edna_malecka и christinnn им се допаѓа ова.
  2. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Епа тогаш пиј си.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.953
    Допаѓања:
    13.768
    Пол:
    Машки
    Шо ти треба, тенџере со компир манџа?
    И јас не знам како може некои личности како онаа Луна Џогани да ја нарекуваат пејачка, ама то е.
     
    На tinka-mace, eliesaab и edna_malecka им се допаѓа ова.
  4. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Јас не слушам српска музика и ако не се напијам воопшто не ми е интересна прославата. Еве назад пишале дека за електронски журки да си поминеш убаво треба да си на не знам што. Јас на ништо не сум и супер си поминувам. Ни алкохол не ми треба.
     
    На senjorita-v, edna_malecka, MACKICA1902 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Ај не можиш на сите да му вратиш дека сегде има. Седенките без осет кај постара генерација мажи се типично балкански. И нормално дека сегде ги има ама дека типично балкански е и дека во секое семејство имаш некој ваков - имаш.

    Инаку не, тој конкретниот шо веќе не иди кај мене дома е среден долго време зошто луѓе од овај калибар не толерирам воопшто. То не ги менва сите останати со менталитет на грав шо опстојуват со вакво однесување доминантно на балканот. Доминантно не значи само таму. Морам да ти нагалсам јбг. Луѓе шо се она шо објаснав шо го окарактеризира ти како „драма“ го прат јавно, кај шо сметат на луѓе со кои не се ни познават. Луѓе кај шо го прат ова ко ќе одат на гости и на домаќино му е срам да му речи ( мистерија ми е зошто срам али ај). Ова е секојдневие, мислам кудос ако старите околу тебе кои не можиш да ги избришиш туку така не се такви, ама на поќето баш вакви се. И зато го викаме „балканското“. Пак, да да да да знајме дека сегде има.

    Сите овие страни релативизираш.
    Не само кај нас.
    Не само мажи.
    Умерено е океј.
    Сегде е вака.
    Се слави со алкохол.
    Се веселат луѓето.
    Со мувата на капата си, или? Никој не ти зема тие работи. И да сака не можи. И ова шо ги плукам идиотите, не ќе престани да ги има. Уште долго ќе ги има. И пак ќе те прашам, која ти е поентата? Ги браниш, ги плукаш? Не те сфаќам. Средината во муабетов е нормална и прифатена ама мислам после еднаш ја сфативме и никој не ја оцрнува.
     
    На senjorita-v, Nausicaa, edna_malecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Е што ви сметаат луѓето де што си се веселат, па на турбофолк, е на што да пијат друго:D
    Дур не се претера у стил повраќање, кршење и сл. ништо страшно е сеа којшто слушал, пеел, викал ама стварно не е ничива работа (до 12 на полноќ:D)
    И онака за што се друго празници:D
     
    На edna_malecka, Bratot, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.967
    Пол:
    Женски
    Де, де, се' па нешто ви пречи вас. Сеа и прославувањето ви падна во око. Изнајмете си куќа на планина и не ги гњавете останатите, аман.:|
    Како сакам, така ќе прославувам. Сакам ќе се удавам во алкохол, сакам ќе ја поминам цела вечер со сокче. Се дури не правам штета на други луѓе, никој нема право да ми приговара како и шо славам.
     
    На edna_malecka, Bratot и Angie1432 им се допаѓа ова.
  8. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Јас многу ретко слушам српска музика, а кога слушам обично се конкретни песни кои ми се допаѓаат и не се од тие "кафанските". Други не сакам да слушам, и не слушам. Ако има некаде музика што не ми се допаѓа, излегувам/менувам просторија/ си одам.
    Било турбофолк журка, било која друга.

    И не ми треба алкохол за да се забавувам. Верувам не ти треба ни тебе, туку едноставно кога си на забава сакаш да испиеш неколку чашки алкохол оти тебе на тоа те асоцира.
    И тоа е во ред, кој сака ќе пие алкохолен, а кој сака безалкохолен пијалок од понудените.

    И не знам кој заклучи дека за да уживаш во техно треба да си напијен или хај, ептен тапа и лесно паѓа во вода коментаров.
    Еве јас не сум склона кон никаков порок, и можам да уживам во било каква атмосфена која прави да се чуствувам комотно, па и забава со техно музика и слични.
     
    На Bezimenka90, theowndemon и Ketchup им се допаѓа ова.
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Мислам дека членкава првично напиша за луѓе кои прават инциденти и се неподносливи под дејство на алкохол, е после се измешаа работите и испадна дека им фали нешто на луѓето што сакаат да слават со алкохол. |(
    И збориме за сите прослави општо или конкретно за празници ко што пишува во насловот? Многу повеќе логика има да се зборува генерално за прослави од било кој тип.
     
    На edna_malecka, Bezimenka90, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. MACKICA1902

    MACKICA1902 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Сум била.на журки и сум уживала без никакви додатоци..едноставно музиката ме понесува
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.400
    Мислам дека погрешно се разбравме. Турбофолк и српската музика ги земав за пример бидејќи најмалку ги слушам и ги знам, ама еве и пред карантинов бев на роденден(журка), на која се пуштаа македонски песни кои не ги знаев и едноставно не се пронаоѓав во атмосферата. Не пиев на роденденот и целата вечер се утепав стоејќи додека сите играа. Доколку се поднапиев верувам дека супер ќе си поминев, бидејќи кога пијам музиката речиси никаква улога не ми игра.
     
    На Snow-Star и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  12. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Јас те разбирам. Кај мене не е српска, но музиката што обично се пушта во дискотеките тука ич не ми лежи. Кичерај.
    Но она не ми е (нај)важна, ниту пак интејк-от на алкохол, туку друштвото со кое сум таму. Ако ние се забавуваме заедно, лично не ми треба алкохол дури и тие со и околу мене да пијат, а и музиката доаѓа секонд за 1-2 часа оти ние ќе играме како ќе ни одговара додека сакаме. После или се местиш, или одиш дома.
    Ама ако не ми е убаво, не можам да се опуштам, немам расположение, џабе и музика, и алкохол. Мене нема ни да помогнат, ни да ми одмогнат. Посебно алкохолот, оти просто не го можам. На тој што ќе го пие ќе му помогне, затоа што такво дејство има. Но повторно, нема да има врска со типот на музика, туку со целата атмосфера на таа забава.

    Мислам, исто збруваме, само што ти поентираш на цела конкретна музика(во случајов српска) дека е нетолерантна и тебе те тера да пиеш. А јас велам дека има песни што се убави, и иако за тебе можеби би биле не толерантни и се тригер за пиење, тоа не(ма да) се однесува на други.
    Т.е. не ЦЕЛАТА. :D
     
    Последна измена: 12 август 2020
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.953
    Допаѓања:
    13.768
    Пол:
    Машки
    На сите не, само на тие шо се љубители на алкохол, а глумат лудило и напаѓаат "колеги" алкохоличари :)
    За тебе можеби се без осет, но не ти седат дома на твоја имовина па да можеш да им кажуваш шо да прават и како да слават, ако не ти одговара слободно напушташ терен и крај приче.
    Ова кога ќе прочитам маа балкански менталитет ова она јас тоа не, ми алудира на она истото јас не слушам српска музика ( повеќето не разликуваат дали е српска, босанска или хрватска) а на прва собиранка и маaалку алкохол ги вези од прва до последна сите, жал ми е за такви чоечиња шо се принудени да глумат луд, збуњен, нормалан.
    Кузне кај шо домаќини имаш одено кога го дозволуваат ова и вакви драми како шо ги пишиш цело време, јас до кај шо сум одел и одам вакви тешки испади немало.
    Ај да ти поедноставам кога веќе не чактисваш, ги бранам тие шо сакаат како сакаат нека слават и се веселат, а ги напаѓам насилниците.
    И да секаде ги има, тоа е факт.
     
    Последна измена: 12 август 2020
  14. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.684
    Допаѓања:
    116.526
    Пол:
    Женски
    А,бе,не е муабетот за луѓе што си имаат мерка и осет,туку е за оние што немаат.
    Поентата на секоја прослава е сплотување и споделување на среќа,на радост,а не да се дерат луѓе ко мали невоспитани деца и да летаат чаши и флаши наоколу и ради тоа да се повреди некој,и/или да му се уништи денот/ноќта на некој.
     
    На eliesaab, MeowMeow, MACKICA1902 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
  16. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Не мора да е празник :D
     
  17. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.177
    Пол:
    Машки
    Празник пред се, алкохол не пијам или многу ретко да не кршам атер итоа со мерка и никогаш не сум се доведел во лоша ситуациja, пијанството и алкохолот мие одбивност.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Не се пијанчам, всушност не ни пијам. Не ми треба алкохол за да се доведам во добро расположение.
     
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Празниците се повод за пијанчење само за тие што алкохолот го гледаат како неизоставен дел од некоја прослава и притоа немаат контрола во пиењето. Досега не сум видела некој да се напие до степен да прави проблеми, единствено да повиши тон и да се расправа за политика. :D
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.