Пратки по пошта

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Snow-Queen, 22 јуни 2012.

 1. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  630
  Може ке ми се смеете ама кој пита не скита.Сакам да прашам како иде постапката за пракање по брза пошта и да е на тршок на нарачателот.Позз ви благодарам.
   
  На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 2. laurast

  laurast Нов член

  Се зачлени на:
  11 декември 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Девојки сакам да пратам пакет до Белгија, тежи околу 1-1,5кг. Колку ќе ме чини отприлика дали знаете ?
  позз и ви благодарам.
   
 3. Halep111

  Halep111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Сакам да кажам...

  Извините да ве прашам, дали сте запознаени, може ли да се праќаат работи од тука за америка, и како оди тоа преку пошта ли, или пак е подобро преку некоја он-лајн страна да се порача, ако има некој искуство со ова би ве замолил за одговор :)
  Ви благодарам однапред
   
 4. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.522
  Дали е дозволено грутка вар да се прати по пошта во Аустралија?Значи варот му треба за лек таму тешко не можело да се најде ,е сега дали некој знае дали е дозволено да се изпрати или не.
   
 5. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  60
  Сакам да пратам мала пакет за Бугарија сега гледам во ценовников и сум збунета има едни цени за пакети а други за површински пакети каде цените се од 600 па нагоре пакетов ми е околу 2 грама сама со го мерев.Некој со се разбира повеќе да ми објасни ?
   
 6. Capricorn96

  Capricorn96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2014
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  405
  Пол:
  Женски
  Може некој да ми објасни како функционира ова со DHL? Сакам пакетче да пратам како се наплаќа каде може да најдам нешто ценовник или информации?
   
 7. tani4ka

  tani4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  5
  Пријатели, имам испратено писмо во Германија, со препорачана, во пошта ми кажаа најдоцна за 10 дена ќе пристигне, поминаа 25 а уште абер нема..Некој слично искуство..Дали сигурно би стигнало?
   
 8. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.884
  @tani4ka Препорачаните писма обично стасуваат побрзо од обичните, јас дури честитка пратив за време на Божиќните празници и стаса за околу 20 дена, како што и обично стигнува, но препорачаните би требало да стасуваат од 5-10 дена максимум. Прашај во поштата во што е проблемот.
   
 9. tani4ka

  tani4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  5
  2 пати бев да прашам, ми кажуваат дека процедурата е скоро иста како и со обичните, ама немој да се грижиш денес или утре сигурно ќе пристигнат, вака ми рече..Од тогаш помина уште 1 недела.
   
 10. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.884
  @tani4ka Ако беше иста процедурата тогаш сите ќе си беа обични писма. Со препорачаното разликата е краткото време на стасување како и доказот дека си го примил писмото.
   
 11. tani4ka

  tani4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  5
  Ќе им заминам по 3 пат, ако ме разочараат пак им ја палам поштата.
   
  На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.884
  @tani4ka :D Не знам во што бил бил проблемот. Може е и до поштата во странство, но како што работат нашите овде, тоа малку потешко :D
   
 13. tani4ka

  tani4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  5
  @Summerlover
  Дали има зависнот градот до кој треба да допатува писмото, дали прво стигаат во Берлин, или директно во градот каде што е испратено?
   
 14. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.884
  @tani4ka Мислам дека по пошта прво би требало во главниот град, т.е Берлин, па потоа до конкретното место.
   
 15. tani4ka

  tani4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  5
  @Summerlover Сигурно тука е проблемот, фала ти сепак ми беше од полза, за утеха.
   
  На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marija994

  marija994 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  193
  Дали некој знае или имал искуство со праќање на пакет( околу 5-6 кг) од Мк за САД преку мк пошта?
   
 17. stela22

  stela22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Najdobrata drugarka se iseli vo amerika i za mesec i pol ima rod me interesira kako odi toaa dali moze da se pusti edno pomalo paketce kolku cini i za kolku vreme ke e tamu
   
 18. Vik'Toriah

  Vik'Toriah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  583
  Пол:
  Женски
  Дали знае некој,од странство ако ти пратат нешто мора ли адресата да ја дадеш?Може ли адресата на поштата да ја дадеш или мора твоја?
   
 19. teressa

  teressa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2016
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  356
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите :) Сакам да пратам подарок на пријатели во Америка па ме интересира каков е процесот и колку се плаќа во пошта за тоа?
   
 20. Lidijadfilip

  Lidijadfilip Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2015
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  edno prasanje imam naracka preku e bay no tie mi ja pratile preku dhl i stignalo na kargo i carina na aerodrom ,me povikaa da ja podignam pratkata no baraat i carina da platam a i mi trebalo i dozvola za uvoz za taa stoka (se raboti za stomatoloski materijal)jas nemozam da izvadam takva dozvola i sega me interesira ako voopsto ne ja podignam pratkata dali ke placam nekoja kazna ve molam za odgovor pozzzz