1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања за исламот

Дискусија во 'Религија' започната од Hindsighter, 3 јануари 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Hindsighter

    Hindsighter Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    Еве зошто тебе ти е јасно дека сите терористи се муслимани:
    media islam.png
     
    На eloves, Victorian и mssuniquee им се допаѓа ова.
  2. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Obicno ne se slucuva ova, ama ako se sluci znaeme deka se nekoi kako tebe.
     
    На eloves, kjukli, Captain-Omni и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Било што. Само подалеку од терористи. :lol:
     
  4. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Ne se potsmevaj Keci, preminuva vekje vo navreda ova ;)
    Neznam sto ti znaci bilo sto, direktno prasaj sto te interesira..
    Primer, kaj gi ima, kako se lece od niv I slicno..

    Edit. I da, tie ne se teroristi poso ne se luge, a I da se luge- teroristi,ne se Muslimani!
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Све. :!: Ај припреми еден реферат. Чекам. :P
     
  6. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Ti se igras so mene :D
    Nema :mm:
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Brate moj ne si trebal da otvaras vakva tema.Znaes ima lugje koi vrska nemaat od sopstvenata vera a ne pak da ja poznavaat tugjata vera .Se znae skoro site sto mislat vo globala za islamot a seto toa go nametnuvaat amerika i zapadot.
    Koj sto saka da doznae kakva vera e islamot i sto se propoveda neka poveli ima razni knigi a pred se tuka e svetata kniga Kurani Kerim pa neka se uverat deka islamot e vera koja propoveda na MIR I TOLERANCIJA i deka sekoj odzemen zivot se smeta kako da si go srusil celoto covecanstvo , sto za zal takvoto propovedanje denes e svrteno obratno od strana na Nevernickiot svet a pred se tuka se Evreite koi se najgolemi protivmici na islamot
    Zatoa smetam deka ovaa tema voopsto ne trebalo da se otvara.
    Islamot e nesto sto e najubavo nesto sto moze da mu se sluci na eden covek.A toa moze da go svati samo pameten i intelegenten covek da se navratime malku nanazad niz istorijata koi se lugje primile islam ke se uverime deka e taka...!
     
    На Bojana.20, eloves и Winter Lady им се допаѓа ова.
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Да се самоцитирам.
    Доколку има нешто навредливо во мојот пост, сакам да се извинам. Терористите ги спомнав затоа што гледам и тука сте ги вмешале, а во темава може да се збори за многу поинтересни работи. Има посебна тема за нив и не гледам причина тука да се зборува за тоа.
    К, колку и да мислиш дека се шалам, сериозен сум. Навистина сакам да знам повеќе за џиновите бидејќи моето знаење за нив е многу мало. Доколку не можеш реферат, раскажи ни во кратки црти.
     
    На Kukla994 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    FB_IMG_1453586640637.jpg
     
    На Hindsighter му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Мене ме интересирa нештo другo.
    Зoштo жените не oдaт вo џaмијa (тoa штo гo гледaм вo петoк oкoлу 12 чaсoт е декa сaмo мaжи влaгaaт вo џaмијa)?
    Вo Турцијa пaк видoв декa вo пoсебен дел, зaд дрвени решерки, пaрaвaни, имa местo кaде се мoлaт жените?...кaкo нерaмнoпрaвни сo мaжите..пo мoе.
    Ми имaaт oбјaснетo декa не е вкуснo вo верски oбјект, дa се клaњa женa, a зaд нејзе дa стoи мaж, нo зaрем не мoже левo мaжи деснo жени.
    Кoгa веќе женaтa муслимaнкa е емaнципирaнa вo oпштествoтo, требa дa биде и меѓу свoите. Вo спрoтивнo ми е чистa пaрaдa.
     
    На blackwave, Rama и Tanjamm им се допаѓа ова.
  11. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Hindsighter

    Hindsighter Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    @ADOKI Така е брате, но ние муслиманите не сме себични и сакам и другите да ја запознаат совршената вера во која ние веруваме. Свесен сум дека живееме во време во кое бројот на книгите расте, а бројот на нивните читатели опаѓа. Ретко некој е заинтересиран да земе и да го прочита Светиот Куран, но затоа ова тема може да послужи за сите оние кои искрено се заинтересирани за оваа вера и преку одговорите од наша страна да ги поттикнеме да размислат. Тоа е најмногу што ние можеме да сториме, бидејќи хидајата (упатувањето) доаѓа само од Аллах, Единиот створител на сето видливо и невидливо.

    Многу убаво прашање. Освен Џума намазот (петок во 12) и Џеназе намазот што ги клањаат единствено мажите, сите други намази ги клањаат обете полови. Во џамија и двете полови можат да влезат, и жените можат да се клањат зад мажите (не пред нив, бидејќи жената има моќ да го деконцентира мажот, ако ме разбираш што сакам да кажам). Таква била праксата во времето на пророкот Мухамед, жените да се клањаат зад мажите во џамија и бидејќи тогаш живееле во племиња, сите се знаеле меѓу себе.
    Денеска, бидејќи начинот на живот е променет, не се препорачува жената да оди во џамија, но никако и дека се забранува. Во многу џамии по Скопје каде што се имам клањато доаѓаат жените и обично тие одат во вториот спрат во џамијата.
     
    На eloves и Zeynep им се допаѓа ова.
  13. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Ме интересира зошто некои жени/девојки носат само бели шамии/марами, а некои темни? Зошто поворзасните муслиманки најчесто имаат шарени шамии? Дали бојата на шамијата означува нешто? Зошто некои жени одлучуваат да се покријат од после долги години брак?
    Имам две пријателки кои го сторија тоа,но незгодно ми е да ги прашам,да не случајно ги навредам.
    Поздрав
     
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.796
    Пол:
    Женски
    Морам да прокоментирам за овај дел и воедно да прашам, ако се можи. Имав професорка порано која беше од исламска вероисповед. Надвор од тоа неа ѝ беше забрането да влегува во џамија и никогаш не била во џамија. Се сеќавам дека еднаш бевме во посета на џамија и таа таму од еден човек, навистина не знам шо функција имаше, бараше дозвола за да влези во џамијата. Му велеше дека неможи зошто е жена. Потоа му рече дека неќи да влези како верник, туку како турист зошто многу сака да знај како е внатре, вика сите мои ученици влегоја, а јас припадник на оваа религија - не знам. Дури тогаш ја пушти ја да влези.
    Ова беше во мкд иначе.
    Дали имаш слушнато за нешто вакво?

    Пс. Сакам една забелешка, на секој својата вера е совршена за себе и мислам ако сите то го акцентираме ова до сега ќе беше форум за проповедање, ако ме сфаќаш шо сакам да кажам. Не удирам на ништо, само мала забелешка. Јас имам многу пријатели од други различни вери и ме интересира од причини шо кога ќе имаат празник сакам да знам како го празнуваат, како се чувствуваат. Како што јас се радувам на Божиќ сакам да знам на шо тие најмногу се радуваат. Дури тогаш за ова со професорката шо ти пишав погоре, ме изреволтира. Затоа ме интересира мислењето околу ова.
     
  15. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    @Ketchup
    Ne deka nemozam da ti odgovoram so dokaz od kniga, ama poradi toa sto nemam vreme, a cim seriozno te interesirat, eve ti od verodostoen forum "put-vjernika.com" nesto okolu dzinovite.
    Ona sto e jasno I go znam deka
    I dzinovite I lugeto se stvoreni samo Allah da go obozavaat ( Sura Ez-Zarijat-57 ajet)

    O dzinima i dzinskim dodirima

    Zbog cega Dzini dodirom uznemiruju ljude

    Ukratko,moze se reci da dzini ulaze u ljude iz sledecih razloga:
    1.Zaljubljenost dzina muskarca u zenu ili zaljubljenost dzinice u muskarca
    2.Nasilje covjeka prema dzinu posipanjem vrele vode ili padom na njega sa visine
    3.Nasilje dzina prema covjeku ulaskom bez povoda.To se moze uraditi samo u 4 slucaja:
    -velike srdzbe
    -jakog straha
    -ogrezlost u strastima
    -velikog nemara

    Na koji nacin ulaze u ljudsko tijelo i gdje se smjeste nakon ulaska?

    Dzini su duhovi a ljudsko tijelo ima otvore i pore tako da dzini mogu uci u covjeka kuda zele.Dokaz da su dzini duhovi je ajet: Dzine je od plamena vatre stvorio.(Er-Rahman 15)
    Nakon ulaska zaputi se u mozak i putem njega kontrolira cijelo tijelo jer su centri za cijelo tijelo u mozgu oboljelih od dzinske padavice.Mnogi dzini su me obavijestili da se smjeste u mozak.Jedan mi je rekao:Ja mogu utjecati na svkai dio tijela ovog covjeka.Jednom prilikom rekao sam dzinu da drzi podlakticu i on je ispravio.Tri snazna momka pokusali su je saviti ali nisu mogli.Rekao sam da pusti i vratila se u normalno stanje.

    Simptomi dzinskog dodira u snu:

    1.Nesanica,osoba ne moze dugo zaspati nakon odlaska u postelju
    2.Nemiraj san,cesto budjenje nocu
    3.Mucni snovi u kojima covjek sanja da ga nesto ili neko proganja htio bi dozvat u pomoc ali
    ne moze
    4.Ruzni snovi
    5.Sanjanje zivotinja:macku,psa,devu,zmiju,lava,lisicu,misa
    6.Struganje zubima u snu
    7.SMjeh,plac ili vrisak u snu
    8.Jaukanje u snu
    9.Nesvjesno ustajanje i hodanje u snu,mjesecar
    10.Snovi u kojima kao da ce pasti sa visokog mjesta
    11.Da vidi sebe na groblju,smecu ili usamljenom mjestu
    12.Sanjanje neobicnih ljudi,abnormalno visokih,ili nenormalno malih i potpuno crnih
    13.Da sanja prikaze i sjenke

    Simptomi na javi:

    1.Stalna glavobolja,pod uslovom da je ne izaziva bolest ociju,usiju,nosa,zubi,grla ili zeludca
    2.Odbojnost prema zikru,namazu i uopce svim ibadetima
    3.Psihicka odsutnost
    4.Zamor i lijenost
    5.Padavica,nazivaju je nervni grcevi
    6.Bol u bilo kojem predjelu tijela koju ljekari nisu mogli izlijeciti

    Vrste Dzinskog dodira:

    1.Opci:to je dodir cijelog tijela kao u slucaju onih koji boluju od dzinske padavice
    2.Djelimicni buhvata samo jedan dio tijela,podlakticu,nogu ili jezik
    3.Stalni:kada dzin dugo ostane u tijelu
    4.Privremeni:kada provede nekoliko minuta u covjeku

    Kakav treba biti onaj ko lijeci:

    Ne moze svako uciti rukje i lijeciti od dzina.Ucaci rukje moraju imati sljedece osobine:

    1.Cistu svjetlu akidu,vjerovanje,kao prve generacije,selef
    2.Mora iskreno praktikovati tewhid u rijecima i djelima
    3.Mora vjerovati da je Kur'an taj koji utjece na dzine i sejtane
    4.Treba poznavati dzinski i sejtanski svijet
    5.Mora znati sejtanske prilaze covjeku.Pogledaj sejhul-islama Ibn Tejmijju rahimehullah,kako
    je postupio kada mu je dzinica rekla da ce izaci zbog njega!Rekao je da ne izlazi zbog njega vec
    zbog pokornosti Allahu i Poslaniku.Da sejh nije znao sejtanove prilaze covjeku ne bi to rekao;
    6.Pozeljno je da bude ozenjen
    7.Treba se kloniti grijeha,a inace sejtan ovlada ljudima putem grijeha
    8.Treba biti u stalnoj pokornosti kojom ponizava sejtana
    9.Trebao bi stalno zikriti.Zikr je neprobojan stit od prokletog sejtana.To ce uraditi samo ako zna
    Poslanikov s.a.v.s. zikr i dove.ova prilikom ulaska i izlaska iz kuce,izlaska i ulaska u dzamiju,
    kad se cuju pijetlovi,magarci,ulaska u prevozno sredstvo,pri vidjenju mladjaka i sl.
    10.Mora biti iskren kada lijeci
    11.Treba se zastiti na nacin naveden u sestom poglavlju ove knjige.

    Ukratko sto je covjek blizi Allahu Azze we Dzelle jaci je i dalji od sejtana,stavise,ima veci utjecaj na njega.I znaj,ako savladas sebe i svog sejtana druge ces savladati lakseako ne uspijes savladati druge ce biti puno teze.

    Vehid Abdusamed Bali-Zastita od dzina i sejtana u svjetlu Kur'ana i Sunneta

    @sanjaeva @Hindsighter Ama sepak pozelno e odvoen da e maskiot I zenskiot dzemaat.
    Osobeno ako Dzamijata imat mesdzit za zeni, uste poubavo, ako ne namazot sekako doma mozit da se obavit.
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Hindsighter

    Hindsighter Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Машки
    Добредојде во овој топик.
    Во Исламот нема врска бојата на шамијата, се додека жената е покриена како што налага религијата. Опцијата на бојата и прошареноста на облеката е вкус на жената која може со својата имагинација да ги искомбинира слободно. Додека постојат зналци кои сугестираат да се носи потемна боја за да не се падне во очи на луѓето, а посебно со флуоресцентната боја, тоа сепак е мислење на зналци, а зналците се луѓе, а луѓето се несовршени. Само Исламот како религија (а не муслиманите како луѓе) е совршена. Така да не игра никаква улога бојата на шамијата. Јас, по мое мислење би рекол дека транспарентноста на облеката би било од важење, бидејќи логички што потранспарентно е облеката, толку повеќе се губи смислата на покривањето (нели?).

    Што се однесува до тоа жените кога се одлучуваат да се покриват, млада или стара, во брак или надвор од брак, тоа е ситуација кога тие се уверуваат во Господ и во совршената вистина на Исламот и кога од Господ им доаѓа упатството, и тоа е ситуација кога таа жена, и покрај многубројните стереотипи на општеството за покриената жена, таа сепак се покрива бидејќи разбира дека Господ е на прво место а не луѓето. Затоа слободно велам дека жените што живеат надвор од муслиманските земји како што е Саудиска Арабија, а посебно во Западните земји и таму ќе се одлучат да се покријат и покрај горчливите стретеотипи, тие се жените кои заслужуваат пофалба и тие се пример за тоа што значи да си муслиманка.

    Така е. Според принципот на немешање на половите во исти средини и како што реков, модерниот начин на живеење, пожелно е дома да се обавува намазот.
     
    На eloves и Kukla994 им се допаѓа ова.
  17. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Кoгa дискусијaтa е мирoљубивa, мoжеме мнoгу дa нaучиме едни зa други.

    Пoвеќетo христијaни немaaт прoблем дa влезaт вo џaмијa (туристички, истрaжувaчки...). Дaли муслимaните имaaт прoблем дa влезат вo црквa?
    Не мoрa генерaлен oдгoвoр...еве личнo вaш стaв
     
    На eloves, kim.k и theowndemon им се допаѓа ова.
  18. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    @Hindsighter јас имам едно прашање :)
    Сакам да напоменам дека не сум многу запознаена со Исламот, ама ова имам случајно видено на интернет. Дали во вашата религија е haram (на англиски вака го прочитав, не знам дали и овде е исто кажано кај нас, односно нели значењето му е забрането) жените да се шминкаат и да си ги чупаат веѓите?
    Зашто е тоа така?
    И да додадам дали е така воопшто? Како што кажав не сум запознаена а не сакам некој погрешно да ме сфати :D
     
  19. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    @Hindsighter , ти благодарам за одговорот,но сепак не би се сложила со тввојата констатација дека
    "Затоа слободно велам дека жените што живеат надвор од муслиманските земји како што е Саудиска Арабија, а посебно во Западните земји и таму ќе се одлучат да се покријат и покрај горчливите стретеотипи, тие се жените кои заслужуваат пофалба и тие се пример за тоа што значи да си муслиманка" .

    Јас сум православна.Имам доста пријателки муслиманки(Албанки,Турчинки и Ромки) и сметам дека религијата и хиџабот,не е единствен критериум за да оцениш дека некоја жена е права муслиманка. Верата учи и на меѓусебно почитување и многу други духовни вредности,кои моите пријателки муслиманки ги носат со себе,без разлика дали се покриени или не.
    Поздрав.
     
    На eloves, Rama, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Eve I tuka dobro objasneto, prevzemeno da I verodostojno.
    Во однос на формата на хиџабот никогаш не постоела подвоеност меѓу било која правна школа.
    Основна и можеби единствена смерница кон тоа би требало да ни бидат зборовите на Мухаммед, а.с., и праксата на неговите сопруги.
    Мухаммед, а.с., кога ја видел Есма бинт Ебу Бекр, како носи облека која и го ОЦРТУВА телото и рекол дека кога девојката ќе стане полнолетна, таа мора да се покрие покажувајќи со својата рака до под глуждот.

    За богообајзните, ова би бил единствен аргуменет за формата на хиџабот т.е. неговата должина, но сепак исламот изобилува со аргументи па поради тоа тука малку ќе го разглабаме, впоречем и тоа е тамата, хиџаб.

    Аллах во Куранот ни вели: „....и вела своја, пустите низ се.“Значи пушти ја облеката, не ја ограничувај не ја крати, нека паѓа.
    Од истражувањата кои сум ги имала за хиџабот, увидов дека критериумите за исправен и кај Аллах примен хиџаб се слични во сите правни школи, а истите можеме да ги подредиме по следниот редослед:

    1. Да го покрива целото тело, освен лицето и рацете, доказ се зборовите на Мухаммед, а.с., жената е аврет. Значи таа целата, и поради тоа таа треба да по покрие останатиот дел од телото.

    2. Да хиџабот не биде проѕирен како со него би се истакнувале или надзирале деловите од телото.

    3. Облеката мора да биде доволно дебела како низ неа не би можела да се примети бојата на кожата која е прикриена, НУТИ ПАК ОБЛИКОТ НА ТЕЛОТО, значи да биде широк.

    Исламот не жените им ја забранува облеката која е залепена до телото, така што ги оцртува деловите од телото, посебно оние телови кои МОРААТ ДА БИДАТ ПОКРИЕНИ.

    Во еден хадис Мухаммед, а.с., рекол дека два вида на џехенемлии нема да види......„жени кои се облечени но како да се соблечени.....“ Непрописното и непристојното облекување на жените, Мухаммед, а.с., го нарекол „аријат“ што значи „соблечени, полуголи’, затоа што нивната облека е проѕирна и не служи да се покрие телото, туку напротив да се прикаже како провокативно со тоа што се истакнува.

    Хадисот недвосмелено говори за забраната на откривањето на телото, поточно за должноста на облекувањето на комотни широки фустани со кои телот нема да ни се оцртува.
    Под облечени но полуголи жени се мисли на оние жени кои се облечени со облека која не ги исполнува условите на покривање, па поради нејзината тенкост и проѕирност, таквата облека одсликава што се наоѓа под неа.
    Уште како еден доказ плус се и зборовите на Аиша р.а., кога кај неа влегла гурпа на жени од племето Бену Темим кои имале на себе проѕирна облека, и таа им рекла: „Ако сте вернички ова не е облека на вернички.“ А во друга ситуација видела девојка која имала проѕирен и тесен хиџаб и и кажала: „Не верува во сурата Ен Нур жената која така се облекува.“

    Од горе наведениот хадис со Муахммед, а.с. и со Есма, се извлекува и поуката дека он воопшто не ја сметал за хиџаб облеката која е проѕирна, туку на Есма и наредил да облече фустан кој ќе го покрива целото тело.

    4. Да хиџабот не личи на облеката на мажите, бидејќи Мухаммед, а.с., ја проклел жената која облекува машка облека и мажот кој облекува женска облека.

    5. Да хиџабот не наликува на облеката на немуслиманките, затоа што Мухаммед, а.с., рекол кој се поистоветува со некој народ, тој и нему му припаѓа.

    6. Хиџабот не треба да биде облека со која ќе се сака да се истакнува меѓу луѓето.

    Ако се прочитаат книги во врска со хиџабот и на крајот на краиштата се разлгеда во муслиманските џемати, секој од вас може да добие представа како изгледа вистинскиот хиџаб.

    Хиџабот е ОБЛЕКА КОЈА НИ ЈА НАРЕДИЛ АЛЛАХ џ.ш. и која не трипи примеси од ниту една традиција или обичај на некој народ. Муслиманка од било кој дел од светот е иста, би требало да е иста. Ист пропис зар не, иста Книга, ист Господар, исти жени за пример во животот.

    Значи традиционалната облека на муслиманките ги исполнува критериумите кои се спомнати горе, не подлежи на време, место, традиција, желби на луѓе и сл.

    А знаеме дека намазот се прима во проценти и ако еден услов не биде исполнет, тогаш Аллах само знае што ни останува од него. Дали на маж му е дозволено да клања во кратки бермуди, до над колена. Не му е, бидејќи авретот кај мажот е до под колената, е па така и жената е целата аврет А НЕ САМО ДО ПОД КОЛЕНА ИЛИ МАЛКУ ПОДОЛГО.
    Vazna e I toa kako bojata na hidzapot. Mora da e temna I edno bojna. Dokolku tie sarenite se samo za moda I privlekuvaat vnimanie a ima i nekoi od postarite nekjat crno, ama tie se vo zabluda kako i nevernicite sto nivnite srca se zapecateni pa nisto nemozis da im kazes kamo li da im dokazes ..a za shalot kako nekoi go zloupotrebuvaat da ne zboram.
    I oblikot e dosta vazen sto go pravat od kosata pa I kuznaj sto stavaat vnatre za da izgledaat so pogolema pundza.
    Zena, koja izgleda kako grb od kamila, nemat ni da go pomirisat Dzennetot...
    Screenshot_2015-12-18-19-55-06-1.png

    Za toa deka nekoi pokasno se pokrivaat po brakot, toa e nivna odluka, Allah da ni go jacit imanot vo dusite pa da napravime cekori koi navistina se baraat od nas.
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.