1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања за исламот

Дискусија во 'Религија' започната од Hindsighter, 3 јануари 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Арно ке беше да беа зборови од другарките.Ова е закон ваш,за жал.

    ако ти е смешно што законот дозволува благо да ве тепа мажот секогаш кога не му е нешто по чејф онда смеј до утре.
     
    На lovemme и oblace1 им се допаѓа ова.
  2. Serhan

    Serhan Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    Јас па мислам дека вие сте тие што 10 мажи или 10 жени променувате во својот живот.
    _зато што вашите маши се послушни многу.или пак вашите жени.
    _Неверства 1000000.
    .,.,.
     
  3. Serhan

    Serhan Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    У
    Ти неможеш да го разбереш тоа.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Не ни велиме дека нашите не изневеруваат,или не се насилни.Ама бар кај нас законот таквите не ги штити а ни Бог,за разлика од кај вас ;)

    Сакам да прашам друго?Што е толку страшно ако не постите?Зошто пушите цигари и пиете скришно кафе а лажете дека сте во пост?Што ви следува доколку лажете а ве фатат?
     
    На Rama, okcenzi, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.090
    Пол:
    Женски
    Секој за свое дело ке си одговара. Секој за себе си го прави постот ако сака ако не, не мора, во ислам ништо не е присилено. Јас живеаж во исламска фамилија со намаз во кука пост и се друго. И никогаш татко ми или мајка ми не ми рекле ова или ова мораш да го правиш со сила . Затоа не трескајте многу во ништо не светов нема присилба
     
    На girl-miri, Sanya20, Rose96 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Не давате човек ништо да ве праша.
    Прашав убаво зошто некои се кријат?
    Има причина сигурно
     
  7. Serhan

    Serhan Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    На
     
  8. Mhhm

    Mhhm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    По ова прашање се модернизираа и „вашите“ мажи и жени, не се веќе толку „послушни“ и „чесни“ !!
     
    На Rama и Victorian им се допаѓа ова.
  9. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.090
    Пол:
    Женски
    Не немам јас проблем ама само читам само напајгате само лошите страни ги гледате зарем не сте се дружеле со муслимани? Премногу омраза не е убаво ние имаме секакви пријатели и комшии и никогаш не сме се скарале или замериле зошто вие така ние така. Во секоја кука си има по нешто што не чини невитно дали христијанска или муслиманска .. на човек никогаш не можеш да му погодиш
     
    На girl-miri и Sanya20 им се допаѓа ова.
  10. Serhan

    Serhan Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    QUOTE="Mhhm, post: 2850386, member: 96658"]По ова прашање се модернизираа и „вашите“ мажи и жени, не се веќе толку „послушни“ и „чесни“ !![/QUOTE]
    Е те тоа е модерна земја.
    Така е_ се е веке наопако
    Но претходно виде што напишаа.
    Демек муслиманските мажи кога им е по кеиф тогаш ги тепат своите жени.
    Своите жени ги тепат само неверници те.
    Почит та треба да ја има ама котекот не.
     
  11. Mhhm

    Mhhm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Тоа беше кажано во друг контекст, не мешај баби и жаби сега. Членката убаво си објасни дека муслиманството дозволува такво нешто, а тоа дали „модерниот“ муслиман ја тепа жената или не е сосема друга тема за дискусија.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Не,не мразам воопшто никого.Веќе напишав вчера дека 11 год живеам и работам со муслимани.Одам на нивни свадби,дома кај нив ,излегуваме на кафе.Оттаму и имам доста познавање за вашиот начин на живеење.Не измислувам факти туку тоа се раб кои они сами ми ги кажуваат.

    Имам колешка со која сум мн блиска.Фамилијарно се луге на ниво.Богати,школувани,светски.Но син и ја тепа снаата.И нејзиниот одговор е:Нека ја тепа кога и збори мн устата,си заслужила.

    Пак велам.И кај нас има изневерување,тепање,силување.Но кај нас БОГ не го дозволува тоа,законот исто не.И читајте тоа што пишувам не тоа што ви е по воља вам.
     
    На theowndemon, Rama, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Знам.Затоа што ми вели затвори ја вратата да запалам една дур нема никој... :)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Serhan

    Serhan Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    Муслимансувото не дозволува котек ако сакате повеке да знаете.
    Муслиманството го кажува она што треба да се прави.
    Ако имаш прочитано од куранот дека мажот има право да ја тепа дај кажи дека го пишува тоа.
     
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Od kaj znaes ti koga posleden pat sme bile vo crkva?
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Ај да се замешам и јас малку.

    Живеев во исламска држава еден период, па знам многу за фанатичкиот ислам и пропагандата преку која им го перат мозокот на младите.

    Како прво, како може еден маж да има седум жени?! Ова почнало од пророкот кој според мене бил перверзник и си го правел ќејфот вадејќи се на религија. Плашејќи ги луѓето дека ако не се согласуваат, некоја виша сила ќе ги казни. Лично познавам човек кој има две жени, имам идено кај нив на гости. Знаете колку е гадно тоа? Како може во име на религијата да се прават вакви работи? И пишувате дека немало изневерување, дека јадните вие сте биле сите напатени и свети душички..

    Второ.. Насилно наметнување на вашата религија, бидејќи толку сте слепи и мислите дека сте центар на вселената, па мора некој вашите мудрувања да ги слуша. Идиотизам.

    Следно, како може да биде во ред да убивате други кои не се согласуваат со вашето мислење? Демек, мажите ги чекале 77 девици во рајот ако убиле некој "неверник". Јао, јао.. А жените самоубијци баш ме интересира што ги чека?

    Не дека нема психопати со друга вероисповед, ама некако, во последните 30тина години, вие водите во тоа. Секоја чест да ви кажам, треба во нешто да се биде прв. :clap:

    Чисто колку да кажам дека религијата не го прави човекот и лично немам НИШТО против луѓето кои се одлучуваат да веруваат во нешто. Имам многу пријатели од исламска вероисповед, но тоа се луѓе кои што своите сфаќања ги оставаат при себе и не пробуваат да се наметнат како многумина кои што ги прочитав во последните неколку страници. Мојот пост е за религискиот фанатизам кој што моментално е најзастапен во исламот.
     
    Последна измена: 2 јуни 2016
    На Ицолгудбејбе, theowndemon, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
  17. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Што се дрзнуваш да ме цитираш? Воопшто не ми е гајле што мислиш ТИ, некоја lilit (како што ме таг во друга тема) и ех други членки од форум, значи не ме замарајте.
    Богами вцрква ако сте биле и добро ги почитувате религиите и луѓето што веруваат, немаше да се наткажувате тука за христијанство во тема за ислам , не сте Господ па со тоа што постирате кој што рекол небаре ќе го смените светов и ќе го збришите исламот.
    Ако веќе гледаме поштеност на верите нема нигде поштеност ни кај едните ни кај другите за сите луѓе 100% не, 50/50 од популација од ислам/христијани веруваат другите како им одговара така, принцезата на саудска арабија ја извадила бурката и шета да ја видат .
    Пола жени муслимани жени и во мкд шетаат без шамија.
    Мека и Медина најсветото нешто каде што ни авион не смее да ги прелета е секоја чест за тие што ја следат верата 100%.
    Во христијаниве не се правете 100% комплетно верници бидејќи 100 % нема :) Се крчка свинско, вино се пие, и во христијанството има обесчестување на мали деца тоес педофилија,убиства меѓу луѓе , де со секира (бидејќи немаат сабји) де со пушки (ова помодерно) Пиштоли...


    Така да не ширете овде омраза само бидејќи и на двете страни е слично ретки се тие 100% верник, да чува дома икони да им пали свеќи, да ги кажува молитвите..
    Па молитвите ја стварно ќе се прекрстсам со двете раце ако некоја од тука знае молитва освен "Во отецот и синот и светиот дух, Амин" - Освен ова ќе се зачудам ако ги знаете молитвите за здравје итн.
    Дали имате календарче евентуално да видите денес кој празник е и да отидите обавезно во црква.. ретки се тие :)
    А да пронајдиме молитви пишани по нет и да постираме тука со цел да докажиме нашето знаење дека знаеме нема смисла :)
    Бркај си работа и не се дрзнувај да ме цитираш. Се што пишав нагоре во постот е за сито што се изнапишале.
    Со тоа што постирате за христијаните и се препукувате која вера чини и која не управате криви дрини нема ништо да ви донеси :)
    Човек се сака и се поштова се додека има меѓу нив врска на разбраност, да не се вреѓаат, така опстануваат пријателства во животот , а некој и што верува, бидејќи секој може да верува во што сака.
    И Христијаните се тепаат вреѓаат удираат луѓе со колите по раскрсници, и кај муслиманите исто,сите беснеат ,затоа не се трудете да изгледате како знаени и еве вашето пишано се подржува итн, бидејќи тие што размислуваат суштински за верите не подржуваат такви препукувања макар и добра пријателка да им е:)
    Остани со здравје , чао пријатно и мисли со таа главата не само да пишуваш без врска. :)
     
    Последна измена: 2 јуни 2016
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Vidi kratko ke ti odgovoram od pocit sto si postara.
    Nikogas i nikade NE navreduvam tugja religija/nacija ili bilo sto.Ako me procitala bar 1 kje vidis deka sum pisala deka ne gi delam lugjeto spored pol/vera/nacija/boja na koza ili finansiska sostojba.Ne e moe da kazam koja religija kje bide koja ne.Postavuvame site prasanja koj znae odgovara koj ne ,ne.Ete se drznav da te citiram,niso loso ne rekov.Nema potreba da glumime jaki bidejki ne e nas forumov za site e.Ne te citiram ne me citiraj ne mi se dobiva ban kje se vozdrzam od bilo kakva diskusija so tebe gledam i vo drugite temi si se karala so clenkite.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  19. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Малку си смешна со тоа што пиша дека се карам бидејќи не е точно :) Мене ме цитираат со цел да ме провоцираат за ислам а мене мува не ме лази бидејќи не се карам и не враќам на тој начин како мислат ќе им вратам , да ти напоменам бидејќи не си ја следела целата акција тука на темата кои вреѓање го имаше од членки пред админот на форум да избриши и постовите да ги разнеси по темите за каде што му е место.
    Мојот претходен пост ти пишав за иконите и молитвите убаво појаснав дека другото е за сите што изнапишале нагоре :) Секакодека не осудуваш прашувате прашања а кога ќе ви одговорат напаѓаат со контра извадоци а тоа е веќе неколку дена..
    А па и друга членка да осуди на кој му е гајле што мисли некоја хх членка од хх форум :)
    Не ме сваќај за злобно :)
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Никој не вика дека ти си злобна,туку верата ти е злобна.Мене не ми е јасно како може ако веќе не си го знаете исламот зошто викате дека оние од ИСИС,АЛ КАЕДА,ФАТАХ,ХАМАС,МУСЛИМАСКИ БРАЌА и ред други скршнуваат од исламот?Напротив оние кои најдобро го знаат исламот се токму тие што ги набројав.Затоа имаше неколку примери каде оџи од МК кои подобро го знаат исламот и студирале за него отидоа да се борат за ИСЛАМСКА ДРЖАВА.Епа ако оџите кои учеле за ислам така постапуваат тогаш е јасно кој најдобро го знае и претсавува исламот .
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.