1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања за христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од Serhan, 1 јуни 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Да е.Јас кажав за Бог дека е навредливо не за Исус.
     
  2. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    да иначе бог нели не е наше да прашуваме што е нас не ние дадено да знаеме наше е да ја покажеме верата после по смртта че ни суди за нашите дела
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Во сите теми само бесмислености пишуваш (facepalm)(facepalm)(facepalm) престани со глупи коментари кога појма немаш...маж бил ,немал жена блабла...како можеш да пишуваш такви глупости. Кога се правите верници, христијани, имајте осет малку што пишувате.
     
    На Mhhm, theowndemon и f.girl им се допаѓа ова.
  4. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Така е, но никаде во христијанството бог не е преставен во физичка смисла туку неговиот син Исус Христос, кој битисувал во човечко тело до моментот на воскреснувањето.
     
    На sjdgo, Victorian, mentol и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    имал ли жена
     
  6. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    не!
     
    На Lotus-14 и mentol им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Не.
     
    На Lotus-14 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    и јас истото го реков дека немал жена
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  9. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Не е работата за жена, туку за другите работи што си ги пишал, ете и погоре ти кажале кои глупости ги пишуваш.
     
  10. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Имало доста жедни христијани во темава. :)

    @Mhhm Значи во Проповедник 4:9 Подобро да се двајца отколку еден, зашто ќе има заемна полза еден од друг.

    Но во Прво Послание до Коринтјаните 7:8-9 Исус вели: На неженетите и на вдовиците им велам дека е добро за нив, да останат исто како и јас (неженети). Но ако не можат да се воздржуваат, нека се женат и мажат, зашто е подобро да влегуваат во брак отколку да се распалуваат.

    Сега дали е подобро да се двајца или да се остане сам неженет? Оти не сум научен јас на вакви противречности во Куранот. Може ти @okcenzi како експертка на Исламот да ми дадеш одговор?
     
    Последна измена: 1 јуни 2016
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Штом толку многу си се заинтересирал за христијанството тогаш појди на разговор кај свештено лице. Посети некој манастир или црква и се ќе ти биде убаво објаснето :) пошто експерти на форумов не верувам дека има.
     
  12. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Немам читано Библија (за жал). Еве јас како би го објаснила по ме видување. Калуѓер, монах итн. не може да е секој. Од обичен човек кој решил од врска да влезе во Манастир и остатокот да го помине без жена е може за нас несфатливо. Може цел свој животот да го помине таму , се замонашуа и крај . Сфаќа не му треба жена , спремен прифатил секакво искушени. Но има и такви кои мислат дека се спремни , одат па се враќаааат и се женат имаат фамилии ... Кој што мисли дека е правилно за него , тоа .
    А оние кои останале не мажени и не женети , сами исто си одлучиле, крај краева Бог ни дава повеќе опции и шанси , сам човек на некој начин си ја одредува судбината , односно избира шти смета дека е вистинското.
    Како и да е и едното и другото се прифатени , не е грев да си сам .
     
    На Rama, Tanjamm, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Имам дебатирано , ме занимало ете ... Некогаш и они појма немаат , се разочарав ...
    Сестра ми си ја запали косата , Попов опаааа свадба :D Жити се бе , да не си јасновидец, 18 год имаше а ни дечко немаше фала Богу. Еве глеам се омажи, да :D И поповите не се тоа што беа ...
     
    На Victorian и rose60 им се допаѓа ова.
  14. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Зошто тој однос маж жена да не речам сексот го мешаш кога е во прашање религијата?
    Монаштвото е само еден дел од тој христијански свет и воопшто од христијанската вера.
    Јас знам дека секој од нас може да стане монах или монахиња затоа што сме сите божји чеда и еднакви пред бога само прашање е колкава е вољата негова за таков подвиг. За да се стане монах не треба никаква предиспозиција освен љубовта кон бога, кога ја имаш таа љубов кон бога, бог сам ќе ти го покаже патот по кој треба да се движиш.
    Сексот и воопшто потребата од него не е нешто без што не се може, тоа што ние лугето поради нашиот разврат што наместо за размножување и продолжуваме на човечкиот род сме го злоупотребиле до тој степен што блудта и развратот почнала да владее со нас до тој степен што е во спротивност со било која религија.
    Јас знам дека се е во човечкиот ум и доколку човек е свесен и одлучен дека сака да оди по исправниот пат, тогаш нема никаква препрека да тој се откаже од сите овоземни задволства вклучувајки го и односот маж жена.
    Некако како да тој однос го ставаш како огромна жртва која треба човекот да ја поднесе зарад бога, а всушност тоа е најмалото нешто.
    Постојат луге на овој свет кои ниту се монаси, ниту се лоши луге казнети од бога, кои никогаш не го вкусиле сексот па сеуште се живи, треба ли нив да ги сметаме за маченици? Не, едноставно така одлучил бог и таа го трасирал нивниот пат, што не значи дека ние кои тоа го конзумираме во огромни количини сме посрекни или подобри од нив. Гоемината на сиата божја велат може да ја видат само оние кои веруваат во него, исто како што блудот и развратот го гледаат поклониците на гаволот, кој пат ќе го избереме и во што ќе веруваме зависи од нас.
     
    На Capricorn96, Mhhm и Petra777 им се допаѓа ова.
  15. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Како што кажаа, католиците немаат икони, а кај нас има. Се молиме на нив. Практично секој човек има заштитник. Еве јас сонував како двајца светци ме бркаат околу еден манастир кој знам дека постои, ама не сум го посетила, и потоа однесов дарови во црква затоа што се наши заштитници, запалив свеќа за нив. Среда и петок не јадам мрсна храна, петок е ден на Света Петка која е заштитник на младите, учениците. Треба да се моли човек, да посети црква. Кај нас не се практикува исповедувањето многу, ама ако некој сака да разговара со свештеник сигурно нема да биде вратен.
     
    На PaLaVa, Rama, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  16. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Затоа што е оставена можноста на човекот сам да одлучи што ќе прави со себе.Ќе остане сам,во ред е.Ќе реши да се жени или прежени пак е во ред.
    Слобода и право на сопствено одлучување .
     
    На sjdgo, okcenzi, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Во ред слободата на одлучување, но цитираните стихови упатуваат кон тоа што е подобро. Првоцитираниот стих вели подобро е двајца отколку еден, а другиот подобро сам и неженет. Што всушност е подобро сега? На која да и верувам?
     
  18. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Ти на пример како нормален човек ,што би сакал?- (да ги тргнеме религиозните можности),Да останеш сам цел живот или да имаш брачен другар и семејство?
    Ете го одговорот.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  19. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Дали човековата волја има предност пред Божјата волја според христијанството?
     
  20. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Не,никако,секогаш и секаде е Божјата воља,засекогаш !
     
    На Tanjamm, Bitter-Sweet, papillonP и 2 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.