1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања за христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од Serhan, 1 јуни 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Тогаш верникот треба да ја осознае Божјата волја за да може да ја следи, така? Да ми помогнеш да осознам која од овие две стихови претставува Божја волја:

    Проповедник 4:9 Подобро да се двајца отколку еден, зашто ќе има заемна полза еден од друг.
    или
    Прво Послание до Коринтјаните 7:8-9 На неженетите и на вдовиците им велам дека е добро за нив, да останат исто како и јас (неженети). Но ако не можат да се воздржуваат, нека се женат и мажат, зашто е подобро да влегуваат во брак отколку да се распалуваат.

    Јас знам дека Божјата волја не може да биде противречна и Господ не е противречен. Или не е така?
     
  2. Mhhm

    Mhhm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Првиот цитат ти е изваден од контекст, каде се зборува за брачниот живот и во тој смисол се вели подобро е да се двајца, а вториот цитат убаво си пишува - оној што е сам, а посакува телесни задоволства може да најде сродна душа и повторно пред Бога да се спојат во едно и да си помагаат и поддржуваат еден со друг.
    Кога читаш извадоци потруди се да не се селективни и ќе увидиш дека Бог сепак не е противречен.
     
    На Capricorn96, Victorian, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Oвa не е прoтивречнo,туку ти се пoкaжувa кoј пaт дa гo oдбереш ,дa биде зa твoе дoбрo a вo сoглaснoст нa Негoвaтa вoљa.
     
    На Victorian и Mhhm им се допаѓа ова.
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Temava se otvori i ke opstojuva samo i samo za inat na hristijanite t.e za toa sto tie pisuvaat vo temata prasanja za islamot...mislam glypavo i providno e malku vaka neli ?!
    Ne sme sjajni nikoj,sekade ima bludnici i gresnici i se so red,ama vie muslimanite kako barate raznorazni sitnici da go ocrnite hristijanstvoto toa e cudo edno,posebno se vadam od koza sto velite deka Isus e obicen prorok a ne BOZJI SIN,e ke pocekate malku za ova da bide taka ;)
    Ne sum nikoja da redam mir ili pravda,ama preteravte,ako imate kulturni prasanja ok,ako ne inatot narodski kazano na glava se vraka :)
     
    На Orthophill, Bitter-Sweet и PaLaVa им се допаѓа ова.
  5. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Во католичките цркви нема икони , но има како статуи ( нз точно како се викаат ) обично од Богородица, Исус распнат , од други светци немам сретнато .Исто се пали само една свеќа бела голема и не се оставаат пари како кај нас кај што стигнеме. Ако сакаш има кутија за донации за црквата и толку.
    За исповед постои да, ама не е како по филмовите ( тами се врши како на две клупи со ограда од дрво за да не се гледа ликот ) , а кај нас е лице во лице , ама никој не го практикува. Искрено ни ја не би , како што кажав искривена ми е сликата за свештени лица. Е сега ако некој се реши за исповед , има посебен речник , пр. за однос пред брак се вика блуд ( тоа се смета за грев па макар и да ти е прв и единствен) .
    Знам така сестра ми несакаајќи се има исповедано , т.е низ муабет ја препрашувал да извлече зошто е дојдена , во помала црква , она отиде за молитва ама етее си се исповедала несакаајќи , што за мене е неоправдано ама нема везе .:D
     
    На Rose96 и Victorian им се допаѓа ова.
  6. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Да? Од контекст извадени се? Кој е нивниот правилен контекст?
     
  7. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Си читал ама имам осет како да си се изгубил малце , а? Затоа ако не е цела прочитана , не може да се навлегува длабоко.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mhhm

    Mhhm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Бујрум!

    Јас, за разлика од тебе, читам со разбирање :lol:
    Ако сеуште не ти е јасна пораката, Бог нека ти е на помош.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Јас мислев контекстот се дознава од читање на цело поглавје од почеток до крај, а не создавање збир на неколку стихови од различни поглавја? Господ да не заштити од вакви полуписменици. Ако немаш одговор подобро не пишувај. Најдобронамерно ти велам.

    @Rama Сите верници се Божји синови, во ред? Сите кои што ќе поверуваат стануваат Божји синови според Библијата. Во Куранот тие верници се викаат Божји слуги. Различна терминологија за исти верници. Проблемот настанува кога вие ќе речете Исус е ЕДИНОРОДЕН Божји син. Тоа никако не може да се вклопи со природата на Господ оти Куранот објаснува дека планините би пропаднале, земјата би се уништила и целиот космос би го снемал ако Господ роди негов син. Тоа својство не му се припишува на Бог оти Он не е човек да раѓа синови. :)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    http://forum.femina.mk/threads/Правила-на-форумот.44/

    @goodnesswithin прочитај ги правилата, па потоа пишувај по темите. Со аватарот правиш религиозна пропаганда на форумот, со мислењата индиректна пропаганда.

    Не знам зошто воопшто му удоволувате на овој член со одговори кога е тука со јасна агенда.
     
    На crimson, Victorian, Rama и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Mhhm

    Mhhm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Да не ја очекуваше Библијата во целост да ти ја постирам?? :^)
    Ти вадиш логика од делумен цитат и на крај јас ПОЛУписмена (facepalm)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mhhm

    Mhhm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    За да му ја зезниме агендата. :rofl::rofl:
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Аватарот ми беше Пакистанското знаме, али ајде сега верувам нема никаква пропаганда во аватар со зајдисонце. Да продолжиме со дискусијата. Поставив до сега две прашања и не добив одговор. Изгледа мојата индиректна пропаганда пропаѓа.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Изгледа не ти се гледа добро, сонцето у очи ти оди?
     
    На theowndemon, Victorian и Mhhm им се допаѓа ова.
  15. Mhhm

    Mhhm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Оние кои веруваат во писанијата на Светото писмо не веруваат во истиот бог од Куранот, значи не може да се исти верници оти едниве ги следат проповедите на Господ Бог, а другиве на пророкот Мухамед.

    Со она "вие" претпоставувам дека мислеше на христијаните...
    Ако претпоставката ми е точна тогаш зошто христијаните би се воделе по Куранот???
    Ај што ко на шега ги спои верниците од еднава и другва религија, ами што ПРОБЛЕМОТ Е во христијаните никако не можам да разберам.(facepalm)
     
    На PaLaVa, theowndemon и Rama им се допаѓа ова.
  16. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    @goodnesswithin Kako prvo poveke i od jasno e deka Bog ne moze da ragja sinovi,ne mi gi izvrtuvaj zborovite,ama stojam na toa deka Isus e negov edinstven edinoroden sin,a kako go gleda kuranot na toa sosem treta rabota e i netocna :D ne mozete da se pomirite so cudata sto gi ima vo pravoslavieto i ajde ke propagirate glyposti :D
    Nie site sme ceda Bozji da,ama
    ne vo bukvalna smisla na zborot,nie ne moze da se ramnime so vozljubeniot sin Gospodov Isus nikako,a vo istovreme Gospod ne saka so celo srce sto go prati svojot sin da bide raspnat i ponizuvan na krst za nasite grevovi,vie toa nemoze da go svatite t.e da se pomirite,ova go nema kaj vas i zatoa vi bodeme oci :)
    Izvini sto te razocarav,ama ne se slozuvam so nieden zbor od kuranot,bidejki jas veruvam vo trojstvoto a tamu nema mesto za Alah i Muhamed ;)
     
    На Feminka22 и Mhhm им се допаѓа ова.
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Јас како нерелигиозен човек, сакам научно да ми се објасни како се дешава ова:

    Тоа никако не може да се вклопи со природата на Господ оти Куранот објаснува дека планините би пропаднале, земјата би се уништила и целиот космос би го снемал ако Господ роди негов син. Тоа својство не му се припишува на Бог оти Он не е човек да раѓа синови.

    Како би изгледало ова?

    Дали сте свесни за глупостите кои се тресат на овој подфорум, особено на темава?
     
    На Lella, Mhhm и Victorian им се допаѓа ова.
  18. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Бараш научно објаснување само за христијанството или и за исламот? Ако бараш само за христијанството тогаш си крајно тенденциозна, бидејки и во двете религии има работи кои не можат да бидат научно поткрепени. Не ми е јасно зошто цитираш делови од куран а зборуваш за христијанството? Дали куранот за тебе единствената исправна религија?
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Нема разочарување, тука сме за да дискутираме. Јас го спомнав Куранот само за да дадам аналогија на тоа што значи имање единороден син од страна на Господ. Сепак ова не е тема за Ислам и тука не разговараме за мојата религија. Јас сум секогаш отворен за дискусија кога се поткрепува со добри аргументи и се констатираат добри поенти. Но ти нема потреба да не сфаќаш како ваши непријатели. Ние не сме против вас, инаку не би го очекувале и ние заедно со вас второто Христово појавување. ;)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Боже, боже Струмке, ај прочитај ме погоре...
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.