1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања за христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од Serhan, 1 јуни 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Отецот (1)+ Синот (1)+ Светиот Дух(1)= БОГ
     
    На Rama и theowndemon им се допаѓа ова.
  2. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Извини, не приметив дека го зборевте тоа. Епа зошто го нарекувате Господи Исус? Зошто во богослужби му се обраќате со зборот Господ? И Дева Марија зошто ја именувате како Богородица?
    Значи според ова 1+1+1=1?
     
    На Minnie 1 и rose60 им се допаѓа ова.
  3. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    1+1+1=1 тоа е тајнаната на христијанството Тоа докажува дека нашата е права вера
     
    На Rama, Outlook и okcenzi им се допаѓа ова.
  4. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Едно нешто ме воодушевува.Што прашањата за христијанството не се грозоморни како оние што беа за исламот.Тоа ја покажува колку христијанската религија е религија на мирот.

    Да одговорам за Синот Божји што некои прашуваат како може да постој Син Божји кога еден е Бог.А јас ќе прашам кој тоа ви кажа дека неможе да има Син Божји?Мухамед?!

    Кога влегувате во тема за христијанство ќе ве предупредам исламот исфрлете го од глава и тогаш прашувајте за да дојдете до одговор.:)
     
    На PaLaVa, Rama, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Ако сакаш и најгрозоморни прашања ќе ти поставам, прашања за работи кои не ве учат вас во црква и ги прикриваат. Но јас како муслиман нема да го сторам тоа оти мене верата не ме учи да употребувам лоши и недолични зборови како што вие во темата за Ислам употребувате. За незнајковци како тебе прочитај Ел-Фуркан 25:63 И еве кои се робовите на Милостивиот: оние кои одат по земјата достоинствено, и кога незнајковците ќе им се обратат (насилно, со лоши зборови), тие велат (зборови од) мир.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Една целина, едно тројство. :)
     
    На PaLaVa, theowndemon, Outlook и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Исус е бог во тело затоа и лугето му се обракаат така, тој за себе никогаш не рекол дека е бог, но исто така никаде не пишува дека ги поправал оние кои му се обраќале со боже или богу мој. Впрочем и самите негови ученици му се обракале така. Ако навистина Исус не бил бог, тогаш зошто не ги исправал (демантирал) кога му се обракале со богу мој како што тоа го направил ангелот? Дева марија ја нарекуваат богородица затоа што го родила Исус Христос кој е бог во тело.
    Најголемиот аргумент зошто е тој бог е тоа што, да не е тој бог неговата смрт не би била доволна да ги плати гревовите на сите луге. Само бог може да плати толкава цена, Само бог може да ги преземе гревовите на целиот свет, да умре и да воскресне и да ја докаже својата победа над гревот и смртта.

    Каде тоа рековме и како мислиш дека ние овде кои сме толку мали и неуки можме да донесеме правилен суд што е што и кој е кој а посебно не да се повикуваш на некој пост погоре кој треба да се земе како нај веродостоен.
    Зошто е навредливо да се каже дека Исус Христос е бог кога ни самиот не се спротиставувал кога му се обракале со боже?
    Впрочем во едно од посланијата се вели, Почитувајте ја црквата божја која бог ја плати со крвта своја. А кој ја плати црквата со крвта своја? Исус христос.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Мислев ќе поставиш некое грозоморно прашање за христијанството,но ти бидејќи немаш такво прашање и знаеш дека во христијанството нема такви нешта,повторно ми навраќаш на цитати од куран.Прво си офтопик но сепак нема да те оставам и по тоа прашање без одговор.

    Во самата реченица која се спомнува за робови на Милостивиот е од старт контрадикторна и воочливо немилосрдна.Прво робството само по себе е суровост и злоставување.Никако милосрдност.И второ ако ги земеш и другите реченици каде се вели да се убиваат незнабошци тогаш она на кое муслиманите ќе речат мир на оние дрски неверници после тој збор прават план да ја надополнат онаа другата реченица дека нема мир за незнабошци и треба да се убиваат.
     
    На PaLaVa, Rama, Outlook и 2 други им се допаѓа ова.
  9. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    А ти кај ги најдуваш цитативе? Читаш библија онлајн? Најсериозно прашувам пошто гледам цело време вакви цитати вадиш, па да не учиш за религија нешто? Разлики и сличности во исламот и христијанството?
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Епа ако е така употребете некој друг пример како 3 во 1 или три аголи, еден триаголник, а не вакви математички прогрешни формули. Барем не се ставајте себеси во тесно, ако ништо друго.

    @Strumka22 Благодарам за одговорот. :)

    @JollyGirl Го имам студирано Светото Писмо.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    А кај нас постои правилото кој тебе со камен ти него со леб.
    Или Исусово ако те удрат на едниот образ ,заврти го другиот.
    И која е разликата меѓу твојот цитат и ова ?
    И зошто бараш математика во Божјите работи?
     
    На Victorian и crimson им се допаѓа ова.
  12. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Така ти објасни членката со цел да ја сфатиш поедноставно. Не знам што беше толку комплицирано за сфаќање.

    И јас не сум верник патем. :)
     
  13. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Атеист си?
     
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Сум. :)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pashe2004

    pashe2004 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Mozam samo da kazam za ovie "NASI" muslimani koi dobro znaat deka ne bile cel zivot muslimani , tuku deka ako se vratat so generaciii nanzad ke vidat deka nivniot koren e hristijanskii toa niv gi boli, gi boli do toj stepen sto na razni nacini se obiduvaat da go negiraat hristijanstvoto i da dokazat deka islamot e poisparvna religija i deka se tie podobri muslimani duri i od onie prvite vo Meka. Zalosno i pateticno!
    Site zname kako dosol islamot tuka i deka retko koj ja prifatil svoevolno taa vera, vera nasila nametnata!
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  16. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Само да знаеш и Авраама, божјиот пророк, колку го болело што не само генерации наназад, туку и самиот негов татко бил идолопоклонец.
     
  17. pashe2004

    pashe2004 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Ako ce Turak u krv do kolena, poturak ce do ramena!
     
    На Rama и okcenzi им се допаѓа ова.
  18. pashe2004

    pashe2004 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Pa te boli de,da si ja menis verata isto ko bez dusa da si ostanal, taka go bolelo i pradedo ti ko Avrama, ama gledam i tebe uste te boli!
     
  19. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Не ми ја сфаќаш поентата со пророкот Авраам. Џабе да објаснувам.
     
  20. pashe2004

    pashe2004 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    razbrav be zato ti kazvam ama od drugava strana, vistinata ti ja kazvam samo zavrtena za 180 stepeni, a ne kako so ti cinit tebe!
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.