1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања за христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од Serhan, 1 јуни 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Епа штом си студирал за тоа, тогаш многу работи ти се јасни па зошто се правиш дека не разбираш? :) или се обидуваш да испереш некој мозок
     
    На theowndemon, joy1 и crimson им се допаѓа ова.
  2. pashe2004

    pashe2004 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Vi se molam na site pametni Hristijani da ne diskutirat so vakvi kvazi radikalni islamisti i da gi frlite vo voda nivnite mislenja!
     
    На Mhhm и okcenzi им се допаѓа ова.
  3. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    И?
    Зборуваш за стариот завет, нешто што (според библијата) се случило десетици века пред новата ера.

    Не ја разбирам паралелава.
     
  4. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Оти не ми се јасни па прашувам. Па да видам како вие ги објаснувате работи кои за мене се необјасниви. Да дискутираме, тоа е намената на форумот кај и да е.
    Хехе радикален муслиман. Другата ми вика зимам пари од кса (иако незнам што е тоа). Кратки панталони. Долга брада. Абе што све не ми изнакажаа. А неколку цитати од Библијата да им се напише, одма велат не враќајте одговор, фрлете ги во вода. Епа нема фрлање во вода, оти трската ќе ја испружам и ќе ја извадам пак од вода. ;)
    Јас дојдов тука и @okcenzi престана да ми пишува одговори. А пред тоа експерт за Исламот се правеше, а својата вера не ја знае како што треба. Изгледа тарот картите не и кажуваат добри сигнали за мене. Ќе и се помеша професијата на гатањето изгледа.
     
    Последна измена: 2 јуни 2016
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас идам на темава читкам и се смеам. Пошто сум веке експерт за Исламот, решив да не те брукам тука, зошто туга не сум само експерт.
    Ајде дојди си ти на твојата тема имаш прашања за одговарање.
    Кога ке ги одговориш моите прашања, јас убаво ке ти го доловам Светото Писмо и божжите чеда ( а не робови)
     
  6. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Храбро од тебе што ме каниш да ти дадам одговор на тема која е под клуч. ;)
    Но јас реков, во Исламот за гатачки нема место и не се губи време за такви луѓе. Мојата понуда сеуште важи за тебе. За која тема сакаш за Ислам ќе дискутираме, и ако сакаш ќе организираме јавна дебата на емисија во живо со часови ќе дискутираме.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Тука е тајната на единството.

    Во стариот завет за луѓето се вика-Јас реков Богови сте.

    .....20. Во оној ден вие ќе разберете, дека Јас сум во Мојот Отец и вие сте во Мене, и Јас сум во вас.....

    .....21. за да бидат сите едно, како што си Ти, Оче, во Мене, и Јас во Тебе; па така и тие да бидат во Нас едно, и да поверува светот дека Ти си Ме пратил.
    22. И славата што си Ми ја дал, ним им ја дадов, за да бидат едно, како што сме Ние.
    23. Јас сум во нив и тие се во Мене, за да бидат во сè едно, и да узнае светот дека Ти си Ме пратил, и нив си ги возљубил, како Мене што Ме возљуби.
    24. Оче, сакам и оние што си Ми ги дал да бидат со Мене, каде што сум Јас, за да ја гледаат Мојата слава што си Ми ја дал, оти Ме возљуби уште пред да се создаде светот.....

    ....18. А Исус, кога се приближи, проговори и рече: „Ми се даде секаква власт на небото и на земјата.
    19. Одете и научете ги сите народи, крштавајќи ги во името на Отецот, и Синот, и Светиот Дух,....

    Христос со се ни покажа како треба да се спасуваме.Молитвата е дел од љубовта и единството.А Бог е љубов.Ако сакаме да бидеме богови по благодат треба да се молиме и да живееме според послушание на зборовите од Христос,од Отецот.Ако ги извршуваме неговите зборови ќе бидеме во неговата љубов.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Мислам никој не ја сфаќа толку сериозно темата за религија колку тебе. Кој во што си верува тоа си е лична и интимна работа, и тоа ќе го задржи за себе... Всушност зошто да докажува во што верува? Има некоја поента? Ти очигледно си многу загрен по религијата па 50 теми под клуч ќе стават заради тебе. Си учел за тоа, тоа е твоја област, нормално ќе најдеш некои аргументи и ова нема крај.
    Ете и погоре ти рекоа си се смејат луѓето.
     
    На PaLaVa, theowndemon, ell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Кај што има религија, не барај логика. :)
     
    На Mhhm и ell им се допаѓа ова.
  10. mentol

    mentol Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2015
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    :fubar:
    сите коментари што ги видов од тебе се скоро смешни навредувачки провоцирачки и затоа ти велам почитувај ги другите вери за и ние да ја почитуваме твојата
     
  11. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Diskusijava ke nema kraj.
    Argumenti,citati,teorii,primeri,na kraj sepak sekoj ke si veruva pak vo toa sto veruva,nikoj nikogo ne moze niti da go ubedi niti da go razubedi za nesto.Nee ubavo da se navreduvame na verska osnova.
    Eve primer,koga si ima covek maka i bara spas,znam slucai kade muslimani spijat vo manastiri,se molat na ikoni,a i hristijani odat kaj odji,pa ne se ponalku vernici ni ednite ni drugite.A so slikite za nemoral sto se postiraa vo sveti hramovi,i kaj ednite i kaj drugite ima nevernici,i sekakvi no zardi poedinci ne se dava mislenje za site.
    Za sekogo svoeto e sveto,taka da navredite ne se vo red.Imajte ubav den,i sekoj neka si veruva vo sto saka
     
    На PaLaVa, Rama, Capricorn96 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Нема место??
    Јас знам мн муслиманки кои гатаат,бајат од уплав.Ете преку пат ми живеат.
     
    На PaLaVa, Rama, okcenzi и 3 други им се допаѓа ова.
  13. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    Има, не велам не, но Исламот не прифаќа такви луѓе иако тие се под чадорот на Ислам. Верувам и во Христијанството тие работи се недозволени. Или не е така?
     
    На Victorian и rose60 им се допаѓа ова.
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Мила не ти се обратив на тебе.Ни јас немам студирано теологија.Пишувам тоа што сум научила во училиште,дома.Кажав дека е навредливо Бог да се замислува во физичка форма,не Исус Христос да се нарече Господ Бог.
     
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Тоа го реков и јас но изгледа погрешно сфатил некој
     
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.557
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно како толку многу христијани не си ја познаваат својата вера... дај ве молам ако не знаете не одговарајте колку да пишите нешто. Општо е ова, да беше конкретно за некој ќе го означев.
    Ќе дадам јас одговор кога нема да биде олку хаотично да не се знае кој прашува, кој одговара, кој трола, кој се расправа.
     
    На okcenzi, sjdgo, rose60 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Mhhm

    Mhhm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Организациите кои вршат злостор низ светот во име на исламот и други вери не се поединци. Тоа се организирани групи со одредена анархија и конкретизирани цели. Истите тие јавно делат изјави дека нивните дејствија се во согласност со нивните религиски убедувања.
    Не, јас не мислам дека муслиманите се насилници, уништувачи, терористи или не знам што, но факт е дека врз јавното мислење и те како влијаат тие изјави врз основа на религиските толкувања на таа група. Додека ретко, да не речам воопшто дали се слушнало за групирања на христијани, па тие да повикуваат на борби или да преземаат порадикални чекори во име на религијата?!?
    Според насловот на темава би требало дискусијата малку повеќе да е од информативен, а не убедувачки карактер, нели прашања се.....
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mhhm

    Mhhm Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Има, но тоа се рачуна за богохулие.
     
    На goodnesswithin му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Oк не се рaбрaвме и нее битнo не нaвлегувaм др ми беше пoентaтa сo пoстoт.
     
  20. goodnesswithin

    goodnesswithin Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    54
    @Bitter-Sweet Некои членови велат дека Исус не го сметаат за Господ, но во Православната Црква знаеме дека е. Во сите богослужби се употребува изразот Господи Исус. Дева Марија се вика Богородица. Дали е Исус Господ према правите христијани или не? Не зборувам за тоа дали е Божји Син, туку Господ.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.