1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања за христијанството

Дискусија во 'Религија' започната од Serhan, 1 јуни 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. agios

    agios Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    562
    во ред, прости
     
  2. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Што и да сум, е моја лична работа, се додека не се мешам во туѓ живот не дозволувам за мојот, секој пост пишан за мене и моето верување ќе пријавувам на Михајло, знајте до каде ви е границата. :)
     
  3. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Така е во право си.Сите понекогаш грешиме.Премногу пуштајќи се во дискусија забораваме дека не треба да ги судиме другите туку само себе.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    972
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Не сакам да изигрувам полицаец во темата, ама или поставувајте прашања/давајте одговори или не ја полнете со офтопици. На крај и краева ако вака се препукувате подобро и неа да ја заклучат.
    За крај не е наше да судиме некој дали е верник и колкав верник е, си има кој да суди :)
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Да така е, @goodnesswithin дури брат ми е а не другар, заедно се договоривме овде да си играме игри и да се правам христијанка. Како успеа да откриеш, сега ме сруши.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    Сосема непотребни теми на форумов!
    Ова се теми створени за препукувања помеѓу религиите (иако не секогаш е тоа намерата на тој што ја отворил, но уверена сум дека секој што поставува вакво прашање свесен е дека ќе предизвика бура реакции од членовите).

    И мене како и на повеќето членови што ве читам ми изгледа како намерно да е отворена темава за да се возврати на дебатата околу исламот. Се вадат некои исцепкани цитати од свети книги и се постираат овде под нос на членовите од спротивна религија како "еве ти доказ дека мојата религија е подобра од твојата".
    Не ја разбирам целта. Секој си е припадник на својата религија, секој си верува во што сака и која е потребата јас да убедувам некого дека моето Свето Писмо е подобро и дека треба да се води според мојата религија или пак некој да ме уверува мене во спротивното. Значи се работи за религија, нема научни докази, нема математики, просто и едноставно е - или веруваш и се водиш според тоа или не веруваш.

    Чувствувам гнев во пишувањето од двете страни и пак ќе кажам, нема потреба од темава ниту пак има некоја цел. Убаво кажавте, тој што сака да научи повеќе за другите религии има доста книги кои може да ги простудира и доста луѓе кои се по компетентни да му одговорат на прашањата. И многу глупаво е да се докажува на форум кој колкав верник е, врз основа на тоа дали прочитал Свето Писмо/Куран или не.
     
    На Стефанни27, Rama и Victorian им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.