1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања и одговори поврзани со растот и развојот на децата

Дискусија во 'Дете' започната од kristinamk, 20 февруари 2011.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Пастиливе јас не би ги дала на дете. Содржат вештачки засладувачи, баш се потрудив да им го видам составот во аптека, откако тотално бев изигнорирана кога замолив за слика од состојките. Не ме изненадува сега тоа, бидејќи солидна реклама им удрија тука на форумов. Сорбитол и ксилитол не се баш добар избор за деца. Подобро чисто рибино масло да се дава.
     
    На makedonkamak, M&M, TutiFuti и 3 други им се допаѓа ова.
  2. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Син ми е 4 години и не сака да зборува. Јасно и гласно ми вели Не сакам да зборувам. Ова повеќе не е нормално а јас паничам. ако има некоја со сличен проблем или имала сличен проблем, барем нека ми пиши во лп кај кој психолог, логопед или друг специјалист го има носено
     
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.577
    Допаѓања:
    171.538
    Пол:
    Женски
    Не сакам погрешно да бидам разбрана, затоа што не сум мајка а пишувам на темава:tmi:
    Штом детето јасно и гласно ти вика - не сакам да зборувам, значи тој си зборува само не сака од некоја причина, а кај децата барем има мал милион причини..
    Моја блиска личност имаше сличен проблем, детето и викаше - Не ти зборам, ти не си ми мајка, не те сакам итн
    Го носеа кај др. Мери Бошкова или Бошковска беше.. детски психилог ми се чини е оваа
    Па после одеа кај некоја Белевска..
    Истото им го кажаа и двете.
    Работеа со детето па се потсмири ситуацијата..

    Овие се во Скопје..ама кај работат сега врска немам. Ова беше пред околу 5-6 год
     
    На DAngel, M&M, An-na и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Реклама?? Јас одговарам на прашање од лично искуство, не сум експерт детално да го анализирам составот. Ако имаш некакво прашање, секогаш ти стојат на располагање педијатарот и фармацевтот (тоа е секогаш подобар избор отколку играње „сам свој доктор“ преку Google) :) И иако ти сакаш да го претставиш како нешто лошо, јас не го сфаќам консумирањето на додатоците во исхрана со засладувач како нешто страшно. Засладувачи и ароми се користат речиси во се што консумираме - особено во медицината со цел да го направат консумирањето попријатно. Сигурно дека никој нема да стави вистински шеќер во пастили или сирупче.

    Од рибино масло и лошиот мирис на некои препрати кои сме ги користеле порано имавме проблем со страшна одбивност (и нагон за повраќање). Вака редовно си примаме доза и немаме проблем :)
     
  5. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Сметам дека имам проблем со воспитувањето.
    Мојот син има 19 месеци и многу удира,гризе и штипка и кубе.
    Тоа се случува кога нема да добие нешто што сака,или кога му забранувам нешто да прави,а сега почна да удира и дечиња од чиста мира и тоа најмногу ме вознемирува бидејќи треба наскоро да оди во градинка.
    Пробавме на секој можен начин со разговор да му објасниме дека не треба така да прави,на начин на кој тој го разбира.И ништо.
    Еден ден толку силно ми го гризна прстот,крв ми пушти буквално.
    Јас му се развикав,неочекувана реакција ми беше.
    Како постапувате мајки со нервозни и инаетливи деца?
     
    На Cka, TheSecret и TutiFuti им се допаѓа ова.
  6. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Јас кратко со убави зборови објаснувам дека не треба така, потоа се тргам од него и игнорирам натамошни изводења. Со тантрумите исто вака правам, само тогаш го спуштам полека на земја зошто како бесно куче фрла глава на сите страни, клекнувам до него и смирено му викам дека се е во ред, дека ке помине, станувам и си одам во кујна ама го посматрам под око. Кај мене успева да се смири вака, не секогаш ама сепак се трпи :)
    Она што имам читано за детска психологија е викањето на зборот НЕ да не се употребува често, туку да се објаснува ама иди па објаснувај на дете од година и пол кога ќе те извади од такт :)
     
    На TheSecret, TutiFuti, MamacitaBuena и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    I jas za nisto ne mu velam NE, megutoa za ova da.
    Po nekolku pati dnevno do sednuvam vo skut so liceto sprema mene i povtoruvame - Ne se tepa, - Ne se grize, - Ne se stipe, - Ne se kube! A sto se pravi? - Se gali, - Se gushka, - Se baknuva!
    Veke ni e kako pesnicka nauceno, mnogu mu e interesno i toa pokazuva za NE odmavnuva so prsteto, a potoa se galime, guskame i baknuvame.
    Ova ne samo koga ke zgresi, tuku i koga e raspolozen.
    E sega za sega ova ima efekt, no moze uste e mal, 15 m, ne znam kako bi bilo vo idnina koga ke pocnat tantrumite. Se nadevam ke uspeeme da drzime kontrola. :angel:
     
    На TheSecret, azelea, TutiFuti и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Јас исто ко со ѕид да зборувам,ако му повишам тон тој уште повеќе удира.
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    И јас од истово се плашев но за чудо во градинка не ги прави тоа со деца. Само дома со мене маж ми баба му..
     
    На TutiFuti и MamacitaBuena им се допаѓа ова.
  10. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    И моево исто 19 месеци така прави, кога нема да му дадам нешто мава со рацете по креветот, и се лути и плаче (facepalm) некогаш и мене доага ме мава и вика ааа и пак мавне , ме кара :D а вака на улица мирен е .
    Му зборам дека не чини тоа да прави, дека тоа што го сака е џиш , вака му викам за нешто врело ама почнав и за се :lol: ама некако не ме рецка . Ова додека бевме сами јас и он, сега дојде татко му па малку го држи построго, јас немам душа да го карам или удрам по газето.
     
    На TheSecret, TutiFuti и MamacitaBuena им се допаѓа ова.
  11. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Исто е и кај нас со поголемиот сега 3г ке полни.Милоста му е таква.Кога ќе ја види баба му од среќа рипа трча се гушка и наеднаш ќе ја гризне некаде дали по рака дали по тело.Со убаво објаснував не бива инат тера и со викање па ич не бива исто тера со плескање по газ све џабе.Еве го таков е ист од 12мес.до сега дете не се променило.дека грешам или што да правам стварно незнам.Мислам дека само градинката му е спас.
    А малово скоро 16 мес.не апе,не удира не се закача.Различни се ептен.
     
    На TheSecret и MamacitaBuena им се допаѓа ова.
  12. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Мала пoмoш женски,дали сте се сooчиле си вaкoв прoблем.Дали е фаза или нештo другo?

    Oд есента наваму почна нoн-стoп да си ги фаќа куретo,да се чешка Oд перници,да ни ги пoтегнувa рацете накај куретo..
    Ја прашав матичната дали да проверам урина,некoјa инфекција да не има.Таа ми рече дека сега е вo тие гoдини кoгa се oсoзнaвa-инaче имаме 6 гoдини.
    Дали сте имале вaкoв прoблем и колку ви траело временски?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Па еве, не дека не сум разговарала со доктор, на крајот изборот е мој. Јас лично не конзумирам додатоци во исхрана со вештачки засладувачи од овој тип, не па на дете да му дадам. Не се корисни, напротив. Знаат да бидат едни од причините за дијабет. И лично, попрво ќе одберам обичен шеќер да има во додатокот, ако веќе морам да го користам, отколку вештачки засладувач. Има соодветни замени за истите, ама кој да види.
    Слободно користи го, нема проблем. Ако ви одговара, во ред.
     
    На DAngel, alana и NarCis@ им се допаѓа ова.
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Isti sme i nie grize, mava, kara :worried: Ne grize od inat nego od ljubov, od sto neznae kako da ni iskaze ljubov. Najcesto grize koga go guskame i bacuvame dvajcata i toa te mene te tatko mu najizmenicno ]:) porano koga bese pomal interesen ni bese i ne bolese tolku pa go ostavavme ama sega boli bre nekolku pati krv mu ima pusteno na tatko mu (so mene e ponezen :inlove:). Isto i mava i i se luti na primer pred nekoj den mm usisavase niz doma i maliov mu se piknal vo nego i nesakajki go potcukna so cevkata od pravosmukalkata i zema da ja mava pravosmukalkata deka go udrila (facepalm) isto padna se udri od skalata za vo kujna i zema da ja mava skalata |( go gledam i kolickite koga si igra so poveke pa koga nekoja ke se cukne od druga ja mava i nea zosto na cuknala drugava :rofl: nas ne ne mava :!:. Koga treba go karam epten koga e razbesnat, vikam ne ama pocna i sam da si vika ne ne ne koga ke saka da napravi nesto sto nesmee i pak go pravi. Za dzis isto vikam koga e zalepen do relnata jer mora da vidi on sto se pece pa ednas i se dzisna i od togas samo od strana ja posmatra i vika ih (dzis po negovo haha). E koga nesto saka a nema da go dobie abre dete place li place i ne prestanuva se posilno place i se davi demek :@ pogotovo od nigde nikade nadvor koga ke mu tekne da stane od tricikal sred vozenje ne bre nema sila sto ke go sopre, ednas ko pomal sred ulica mi stana od kolicka se ispravi skroz na noze, neznam kako li gi protnal racete zos vrzan bese a jas zanesena si razgleduvam koga go vidov srce mi zastana :lol:
    So deca igra ne se kara ne se tepa jezda mal e uste, gi imitira. Si ima edna drugarka na lulaski i bas preeska jadese biskvita po pat ja dojdade pa mu dadov druga i mu vikam cuvaj ja da i ja dades na dadata :inlove: i si ja drzese vo race i koga stignavme i ja pruzi biskvitata :inlove: se stopiv ne ocekuvav ama dadava mu ja butna :rofl: vo globala nemiren e samo doma i kaj babite so nepoznati e miren.
     
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  15. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Nz sto se slucuva so moevo dete :ima 6ipol godini stana da ne recam nepodnoslivo,ni saka da pisuva ,ni da resavame domasno ama bas nisto ne go interesira :(
    Koa ke go iskaram vraka, sto najveke me nervira :(
    Ste Bile li vo vakva situacija so vasite deca, mislam deka ke zbesnam...
    Sakam da izrasne vo zrela i kulturna licnost :)
    Tablet, telefon, kompjuter ne e dozvoleno osven igranje so drugarcinjata na ulica...
    Sea pocna i so niv da e nasilen, Nz me faka strav :(
     
  16. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Da ne doziveal nesto sto mu predizvikalo trauma?
     
  17. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Ne sto moze da e? ?
     
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Vakov revolt znae da bide pojava kako stres od raspravija na roditeli, nekakov stres sto na deteto licno mu se slucilo kako tepanje, karanje, maltretiranje od drugi deca itn..
    Ova se primeri ne zboram za vas licno. Mislam najdobro razgovot so ucilicniot psiholog da vidite oni sto ke ppsovetuvaat.
     
  19. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Mm raboti u stranstvo mozno e i toa da e, taka ni rekoa oni - deka ednas bese na razgovor.... Ali mislam deka ne e toa resenie da bide on tuka za on da bide uspesen...
    Inace koa e tuka celo vreme go pominuvame zaedno ama bas celo vreme :)
    Setame, igrame ideme na rucek it's...
    Kavga nemalo
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Mozno e da, mu fali tatkoto pa ne znae kako da go iskaze toa. Ne vikam deka e toa ama mozno e