1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања и одговори поврзани со растот и развојот на децата

Дискусија во 'Дете' започната од kristinamk, 20 февруари 2011.

  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Здраво, син ми има 4 година и 8 месеци и седиште има проблеми со почнување на зборување. Не е дека не зборува воопшто, при подолги реченици се меша многу. Со многу работа и веќе од 2 години вежбање на зборување имаме напредок. Некоја книга за логопедски вежби за дома да ми препорачате?
     
  2. bumbaroska

    bumbaroska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Zdravo imam bliznacinja od 13 meseci ednoto bloznace pocna da odi na 11 meseci a drugoto sega pred nedela ednto noze ne go svitkuva dovolno i kako da potkrivnuva site mi velat deka se plasi da se pisti slobodno da odi kr pocni site ortppetski pregledi bea vo red ke ve mozlam aa sovet oli nekoj so valvo iskistvo zaboravov da kazam deka koda lazi ili sedi so svitkano noze se si e normalno
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    На Ivana-Iva.94 и Dalia93 им се допаѓа ова.
  4. Vanjce09

    Vanjce09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Ve molam preporaka za defektolog I logoped vo Kisela Voda ili okolinata. Blagodaram
     
  5. stanislavac

    stanislavac Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Dali e normalno da stipe dete...I toa Samo Mene ili soprugot dodeka da zaspie ne stipka celo vreme po race...I koga I da go zememe vo race ne stipka
     
  6. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки јас сум многу загрижена
    Некоја ако имала сличен проблем би ми било од корист
    Син ми за два месеци полни 6г,треба да започне на училиште
    Скоро се преселивме во Германија е сега овде пред училиште му прават некој тестови со кој видоа дека тој многу работи не знае
    Значи детето добро напредува,зборува разбира се само што е многу непослушен и се негонеможе да се соработува и затоа мислам дека сега оваа ни се случува
    Не знае да пишува незнае ниту права ниту коса црта да нацрта,незнае да бои само шкрта,незнае бројки да пишува ниту да ги распознае бројките
    Да брои знае до 20,ги знае боите
    Во градинка одеше ви период од 3 и 4год потоа не
    Овие денови секако се обидувам да работиме но никако не сака да соработува со нас
    Земав и телефон и тв забранивме но не сака никако
    Почнуваме но никако не е заинтересиран да работи јас зборувам тој си гледа на друго место или нешто друго си размислува па ми кажува,на што многу се нервирам јас
    За разлика од керка ми која почна одма овде на училиште и учителките овде премногу ја фалат дека многу разбира и дека добро прифатила се
    И дома кога бевме исто на негови години таа знаеше многу повеке работи
    Сега ке имаме пак преглед за него да видат повторно дали ке биде пак исто
    Незнам како да го убедам да сака да соработуваме заедно
    Секоја помош од вас би ми била добредојдена
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Amy1

    Amy1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    19
    Мајки дали имате некоја правено ЕМГ? Ме интересираат искуства и препорака за каде? Имаме 14месеци и сеуште не оди, до скоро не застануваше ниту на нозе. Магнетната е уредна следно ни препорача ЕМГ...
     
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Што е тоа?
     
  9. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    A сега застанува на нозе?
     
  10. Amy1

    Amy1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    19
    Сега застанува но не е стабилна. Правиме вежби 1 месец и благодарение на нив почна да застанува. Наводно ни рекоа слаби и се мускулите, па сега да направиме ЕМГ да видиме дали има друга причина.


    По тоа што прочитав на нет со иглички го стимулира мускулот на нозете да се проверат нервите. Не сум и јас доволно запознаена...
     
  11. Doc.1986

    Doc.1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2020
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Majki ve molam za pomos. Kjerka mi ima skoro 6 godini potocno 5 god i 9 meseci vcera mi se pozali deka ja boli ciceto koga ja doprev tvrdo bese pod bradavicata . Dali e mozno da e ran pubertet??? Svasta se iznacitav. Utre odime na pedijatar pa za ponatamu ke vidime kade ke ne pratat. Ve molam dokolku nekoja se soocila da spodeli iskustvo mnogu sum isplasena. Na nodzinjata ima malku vlaknenca letovo i spomenav na maticnata megjutoa rece ne e strasno. Dosta e visocka za nejzina vozrast. Od toa sto go procitav mi se krena kosata.
    Vo blagodaram odnapred
     
  12. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1.831
    Допаѓања:
    1.009
    Како сте сега? Ние сме 15 месеци и сеуште не оди сам , си стои држејќи се за нешто и оди по маса , гарнитура
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Doc.1986

    Doc.1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2020
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Dali nekoja majka ispituvala hormoni kaj devojce so ampula LhRh koja treba da se nababi vo stranstvo. Dali nekoja mozebi znae vo koja drzava ja ima.
    Blagodaram odnapred
     
  14. Mama993

    Mama993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2019
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    558
    Пол:
    Женски
    Што им давате на децата од додатоци за исхрана?
    Ќерка ми (4год.) има многу ограничено мени кое вклучува макарони,шпагети,тост,грав,компир манџа,од месо само мелено ако е плескавица или кебап,од овошје јаболки и портокали,од зеленчук само зелка и толку ни е менито.
    Риба не јаде,пилешко џвака по пола саат и на крај ќе го исплука.
    На сметка на тоа што не јаде риба и давам Mollers рибино масло,би сакала да почнам витамини,препорачајте ми нешто.
    Инаку најкрупна е во градинка 20.5 kg 115cm,мислам генетски фактор влијае на висината.
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Мојава јаде скоро се, ама јаде како врапче малку и најадена е. 5г е со 18кг. Исто Молерс давам и си терам стандард пиковит една лажичка во која ставам плус д3 капки (порано Вигантол, сега земав СолДевит во една капка 1000 единици). Ацерола Цвит и мед со прополис, полен и матичен млеч. Ова дневно прима. Медот е сабајлечки пред градинка. Другите работи во текот на денот. И со машкото исто терам, само на него повеќе вит Ц. Можеш било кое витаминско сирупче, јас Пиковит и давам дека го сака многу тој. Треба 3 лажици дневно за нејзина возраст ама дека прима и друго, само една и давам дневно.
     
    На Mama993 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Acika12

    Acika12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки
    Дали некој ги има табелите за раст и развој. Ме интересира за дете од 8 год. Од самото раѓање слабо напредува, но секогаш бил на долна граница, но во граница и педијатарот ни кажал не е проблем.
    Помалиот брат е во горната граница. Пред 1 година беа исти на висина а разлика 1год и 9месеци.
    Сега помалиот е 5 см повисок.
    Почнува да ме загрижува..
    А и во килажата е исто.
    Пред 1 год беа исти.
    Сега помалото е потешко 3 кг.
    Големото 2години мислам се движи околу 22кг. Едвај 22.6.
    Да напоменам со јадење сме многу слаби и количински и со избор на јадење.
     
  17. Acika12

    Acika12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Инаку успеав да ги најдам табелите.
    За срека се наоѓаме сеуште во границите.
    https://musa.news/mk/идеална-тежина...ата-тежина-врз-основа-на-возраста-и-висината/

    Но добредојдена е секоја информација како да ја подобриме состојбата.

    Почнав со б комплекс ама одбива да ги голта, ги дробам и така не сака да ги пие.
    Лани кратко давав омега кидс ама и тие ги отварав(пола ке исцедеше), несака са ги голта се дави.
    ;(
    Оф, хелп
     
  18. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    4.025
    Пол:
    Женски
    Kerkami e pomala ama davam b complex vo prashok kako neskvik e. Probaj so takov Dali ke saka ako pie mleko mislam mozi I so voda.
     
    На Acika12 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Acika12

    Acika12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Им давав таков кога беа мали, ама некако не приметив да се смени нешто во апетитот. Да напоменам го пиеја подолг период.
     
  20. Acika12

    Acika12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20230120_194723_Chrome.jpg го најдов ова. Некој ако има искуство да ми пише. Сируп е, можеби полесно ќе го прифати.