1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања на интервју за работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од Dijana, 18 ноември 2009.

  1. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Дали има некој искуство во Nelt ST ??
     
  2. sara5

    sara5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    За огласот за помошници во Вип

    Дали некој беше денес на интервју
    во Мотива и како помина?
     
    Последна измена од модератор: 28 септември 2017
  3. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сфатив која е логиката да те прашуваат дали си конкурирал на други места? (facepalm)
    Мислам озбилно? Сигурно некој чека вие да му се јавите :devil:
    Исто така смешно ми е кога ќе спомнат учење нови вештини и сл. да не се лажеме првенствено сите работат за пари па никогаш не ја сфатив потребата зошто мора да се лажеме со тие "бели" лаги.
     
    На Sandrush12 и Matotheja им се допаѓа ова.
  4. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.590
    Допаѓања:
    34.130
    Дали си во врска/дали си мажена/бремена и дали планираш у скоро време, на што ти лажеш дека не, фала Богу.
    Ќе се правам поштена таму кај некој робовласник, жими гзов...

    Дали си аплицирал на друго место, и да не е така лажеш дека да, и дека чекаат да им јавиш за одлука, па ако сакаат да те вработат нека размислат дали ќе чекаат две недели да те побараат.

    Која плата ја очекуваш, и кажуваш 1000 помалце од онаа што знаеш дека е, оти нели глумиш скромност, а и ти одговара работата.
    Ако не знаеш која е, си кажуваш искрено за што најмалку би работел, па ќе видиш што ќе понудат.

    И секогаш додавајте си месеци у работно искуство, оти на нашиве поштени и искусни газди и еден месец им прави разлика дали знаете да куцате на каса, јес да у ниеден дуќан не е иста касата.

    Али они се знаат, нели. Затоа се газди, кхм... :mm:
     
    На Sanniii, темјанушка, Sandrush12 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.069
    Допаѓања:
    17.203
    Знае некој какви се интервјуата во Стопанска Банка? :wasntme:
     
  6. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Меѓи оние стандардни прашања кои е логично да бидат поставени ми се има случено да ми ги постават и следните:
    Зошто сакаш да го напуштиш сегашното работно место?
    Колку ти даваат плата таму?
    Дали ако ти дадат повисока плата некаде на друго место би си заминала и од кај нас?
    Дали наскоро планираш да основаш семејство?
    :@
     
    На Matotheja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lana456

    Lana456 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од Вас била на интервју во Neuromedica за позиција администратор? И доколку има такви ако може да кажат какви прашања поставуваат.
     
  8. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Имаш полагано испит за администратор?
     
  9. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имам пишувано некаде по темиве, јас кога бев ме прашуваа општи прашање за мене, што имам завршено, работно искуство, позитивни/негативни страни, потоа почнаа на англиски да ме прашуваат што се знаеш за банката, исто и на англиски ме прашуваа и стручни прашања
     
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.713
    Допаѓања:
    150.525
    Бев пред 109404 години само што искочена од факултет, кога мислев у банка сакам да работам.
    Прво, фати си врски.
    Второ, прво интервју со све слепо и сакато што немало работа, па ај влегло да ти држи страв, скупно 6 души беа.
    Трето, ти поставуваат така глупи прашања КОИ НЕМААТ ВРСКА СО ТВОЈАТА СПОСОБНОСТ ЗА РАБОТА.
    Прашањата се генерични, бирани од интернет, некои и безобразни и после имаш прашања за банката, ШТО СВЕ СИ НАУЧИЛ ЗА НИВ ОД ВЕБ САЈТОТ. Да, прво треба да знаеш каде одиш, нормално, домаќински, амааааааа детално веб сајтот уздуж и попреку, среќа деталист сум, па фатив све испрочитав, па кажав и нешто што ни они го немаа прочитано, па се чудеа дали е така. Не се прашува до толку детали, затоа имаш увод во работа, упатство за работа, укажува дека очекуваат дека кандидатот паднал од очај за работа и цела недела учел на памет се што нудат. Глупости. Така се губи квалитетен кандидат кој можда и немал време до толку, а не дека не е способен да научи, а тоа укажува дека HR врска немаат од работата и дека имаат его ишјус.
    Ми се јавија за второ, ама веќе почнав да работам, а и да не работев, немаше да прифатам.
    Најлош HR тим имаат. Кога ќе влезеш и кога ќе видиш толку луѓе у просторија не знаеш дали за наса си аплицирал или за најдосадната банка во Македонија.
    Мислам дека вработените ги бираат по еден калап - биди доволно нападен и директен, така ги осетив, така се поставив.
    Ова одамна беше, сега не знам дали нешто смениле.

    A да, и на англиски беше добар дел од интервјуто. Мислам дека сем да видат дали знаеш јазик, имаа и странец со нив.
     
    На buba4e89, cresa-jagoda и Matotheja им се допаѓа ова.
  11. Lana456

    Lana456 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не, немам.
     
  12. G.Gj

    G.Gj Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Дали случајно беше на интервјуто да кажеш како помина или дозна нешто подетално ? :)
     
  13. Lana456

    Lana456 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Бев, групно интервју, образование, работно искуство, јазици и тоа. Пред вработување следи месец дена обука.

    Има некој искуство во Nelt St?
    Логичко-математички тест?
     
    Последна измена од модератор: 20 јануари 2018
  14. G.Gj

    G.Gj Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Сите на обука идат што биле на интервју? Јас не успеав да стигнам денеска на интервјуто.. :/

    Во Нелт има тестови, брат ми беше сега брзо на интервју кај нив и даваат доста зезнати тестови па потоа има мислам уште неколку интервјуа...
     
    Последна измена од модератор: 20 јануари 2018
  15. Lana456

    Lana456 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Сите не прашаа кога можеме да почнеме и рекоа во текот на наредната недела ќе се јават на тие што ќе ги изберат.

    Може да ти каже што од прилика имаше на тестовите, ако се сеќава..
     
    Последна измена од модератор: 20 јануари 2018
  16. G.Gj

    G.Gj Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Па вика имало многу глупости на пример што облека носеле некои од историја заборавив како ги кажа, некои математички прашања, општи географски.. не се сеќава конкретно на некое прашање.. имаше по форумов некаде и други искуства со Nelt St.

    Иначе огласов од Неуромедика уште трае се мислим да ги барам утре ако можат да ми дадат термин пак за интервју.. услови ви кажаа како ќе биде? : )
     
  17. Lana456

    Lana456 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Фалаа..
    Инаку за Неуромедика работното време е 6h прва и втора смена само, зборуваше како треба да сме насмејани, позитивни, средени бла бла, има можност за напредок.. за платата не зборуваше, за тоа се зборувало после обуката ако те вработат, кажа само дека платата е добра за таа работа и за ова поднебје
     
  18. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Скроз така како што пиша Лилит. На второто интервју бев ја безобразлук невиден, немаат култура никаква оние што се во управен одбор, џабе функциите.. исто и второто интервју како првото е, само што се собрани поголеми идиоти.. Генерално мене многу лош впечаток ми оставија во СТОПАНСКА БАНКА, не сакам да чујам за нив, а башка што ново вработените ги ротираат по други градови првите месеци/години, демек ги тестираат дали ја сакаат толку многу работата, па би ги издржале сите препреки.... очај :puke:
     
    На t-sweet и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Не се арни. И неизбежното: каде се гледаш за толку и толку години...
    Еднаш на едно интервју ме прашаа дали ќе ми пречи да работам со шиптари. Да. :headbang:
     
    На Zaljubena26 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Некој да каже за во даути искуство???