1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања на интервју за работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од Dijana, 18 ноември 2009.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.916
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Така се научени. Пред некој ден се распрашував за една работа. Девојката ми кажа дека една недела треба да одам на обука, нормално неплатена. Ја одбив работата. Не ми е јасна финтата со обуките. Доволно е еден ден за да видиш дали некој го бива или не. Претеризам.
     
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MaciAci

    MaciAci Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    45
    Така де,божем се спремаш за космонаут и сеа обуки незнам што...ама така е со наши газди само затоа што се у некој филм стаени!
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.916
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Еден ден е доволен за да видиш дали те бива или не. Ама газдите сакаат да користат. Ќе ти речат да дојдеш една недела на проба, па ќе откачат. И така ќе си наоѓаат други жртви, само со цел да не пријавуваат.
     
    На MaciAci му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Бил некој на интервју за SEO?
     
  5. katerinceb

    katerinceb Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    DALI BESE NA INTERVJU I KAKO POMINA VO MAKPETROL
     
  6. My Make Up Bag M

    My Make Up Bag M Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој има искуство со работа во Кроација осигурувањр? Незнам дали сум во соодветна тема, о сепак би ве замолила ако има некој информација околу оваа компанија, висина на плата и сл. За продажен агетн.
     
  7. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Дали е дозволено на интервју да се прашуваат кандидатите за брак и деца ?
     
  8. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Не е дозволено, ама нема каде да се жалиш.
     
    На Chameleons и Marija23sk им се допаѓа ова.
  9. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    @Masnickaaa @Hilari899 искуство со Нелт?
    Без разлика дали сте може веќе примени, едно општо искуство со нив (интервју со кој и колку, тестирање, услови, превоз, плата...)?
    Имавте тогаш одма по апликација, тест на проценка?
     
  10. BonBonche123

    BonBonche123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Zdravo da ne bese na intervju? Dali kje mozes da spodelis iskustvo?
    Kolku prasanja ima.. od koja oblast se.. Procitav deka baraat b2 angliski tocno li e?
     
  11. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Некое искуство со тестирање и интервју во Даути
     
  12. Sweet9545

    Sweet9545 Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, утре имам интервју во една фирма но преку зоом апликацијата и ми потенцираа дека интервјуто ќе биде и на англиски и на македонски. До сега не сум била и незнам како би било. Може да ми кажете што отприлика би прашале, за нешто да се спремам.
     
  13. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Па зависи за какво работното место аплицираш.
    Најбитното нешто е да се припремиш и прочиташ се што знаеш за компанијата, основни податоци, нивните вредности, мисија итн.

    Прашањата може да ти бидат од област на работата и некои општи, да пројдете низ работни искуства што си ги навела, да те прашат нешто за себеси, дали си тимски играч, флексибилна итн.
    Може да те прашат што сметаш дека се твоите мани. Биди дипломата :)
    Зошто сметаш дека ти си правиот човек за фирмата? Зошто се оддлучи токму за нив?
    Најлошото прашање ми е колку сметам ЈАС дека треба да ми биде плата, многу е трик прашање, ниту да кажеш повеќе, ќе речат преценува се, ниту помалку, да не речат нне се цени доволно. Тоа ми е најлошото прашање било досега.

    Биди своја, искрена, однесувај се пристојно, не се смеј безвеза, а сепак се обиди да бидеш опуштена.

    Со среќа. :)
     
    На Rubiii и Sweet9545 им се допаѓа ова.
  14. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Ако може мала помош
    Како сте поминале на интервју со решавање тест (во случајов онлајн заради короната) информатичка фирма како Ендава или истата, на интервју за работа(прашувам за graduation програм) и дали прашањата се на basic ниво како на пример само што си завршил фах а немаш работно искуство во оваа. област?
     
  15. Mala30

    Mala30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали има некој искуство со OneContact... како се со вработените, работно време, фер, нефер..И кои е прашања ги поставуват на интервјуто...
     
  16. Mala30

    Mala30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    A iskustvo so Westel, InPlayer ili InterWorks ?
     
  17. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Освен Ендава има некој друг graduate programs? :D
     
  18. Chameleons

    Chameleons Нов член

    Се зачлени на:
    1 декември 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    здраво на сите :) нова членка сум на форумов, активен барател на работа па еве и јас да споделам искуства во врска со интервјуата на кои сум била. @Mala30 во врска со InPlayer, од она што истражував добра фирма се постојано се шират имав две интервјуа кај нив. Првото интервју е со HR и уште една колешка претпоставувам таа беше Account Manager исто како за позицијата што аплицирав. Второто како што разбрав беше со менаџерката и уште двајца. Конкретно ако прашуваш за позицијава потребно е вистина флуент англиски. соработуваат со клиенти од Англија и ова беше честопати нагласено во интервкјуто. Јас дел заради трема дел заради тоа што го немав активно користено англискиот долго време најверојатно не се покажав во тој дел но ова е моја претпоставка, не мора да значи дека заради тоа не ја добив работата. Целото интервју е на англиски. Прашањето се од типот да раскажеш што си работел, што е твоја јака особина, кој ти бил најинтересен проект и зошто ( ова беше конкретно со моето резиме ме мора да значи дека и други прашуваат исто), очекувања за платата, дали би ти било проблем работно време од 12 до 8 , зошто сакаш на тоа работно место...отприлика ова беа прашањата сп ѕо што и тие самите доста детално ја објаснуваат работната позоција. Мене добар впечаток ми оставија културни одмерени освен можеби една од нив којашто правеше одредени гримаси додека се "мачев" со англискиот и некако потсвесно ми наруши самодоверба ама можеби и јас погрешно ја протолкував ситуацијата. Во секој случај ако оваа позиција во прашање повежбај англиски и пријави се слободно одлична фирма се. Интервјуата бар до пред некој месец се одржуваа онлајн сега не знам.
     
    На Mala30 и tina2018 им се допаѓа ова.
  19. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    накратко ќе ти објаснам , работевме година дена во иста зграда со кол центарот и често на паузи се гледавме со вработени од таму , канадска фирма за нарачки за пржено пилешко и пици ( од таму (канада ) нарачки правиш и ги доставуваш до производство и деливери ) , работно време од 12 навечер , од 2 сабајле , од 3 сабајле најкасно до 11сабајле работат заради временската зона ( значи скоро ти се фаќа секоја смена ноќна ) , платата некаде почетна 17 000 па до 20 000 , англиски ти е основен јазик и многу незгодно работно време ,претпоставува затоа се менуваат вработрните често и секогаш се во потрага по нови ....
     
    На Mala30 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Chameleons

    Chameleons Нов член

    Се зачлени на:
    1 декември 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дечки да не има некој искуство со интервју во Алма-М?