1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања, совети и идеи во врска со нашите соби/домови

Дискусија во 'Дом' започната од Rubiii, 15 март 2012.

  1. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    @Anturium , не сакам да ти создадам уште поголема конфузија околу изборот, но толку масивен мебел во комбинација со Честерфилд софите, кои се масивни сами по себе, ми е некако премногу.:wasntme: Колкав е просторот? Подот каков е и во која боја? Ѕидовите? Кујната во кој стил е? Ако добро разбрав, отворена е кон дневниот простор.

    Барем денес е поголема слободата во мешање на разни стилови во уредувањето. Размисли за визуелно "полесна" клуб масичка. И не мора комодата да е matchy matchy со неа (ако веќе не е купена). Ама пак, сè се сведува на лични преференци.

    Screenshot_20211016-153914.jpg

    Screenshot_20211016-162550.jpg

    Screenshot_20211016-154546.jpg
    Примериве не се во твојата палета. Обрати внимание на комбинирањето на разни стилови.

    И што толку паничиш за бојата на перничиња?! Бар тие не се скапа инвестиција. Купи што ти се допаѓа и играј со боите т.е менувај само навлаки.:D

    Бојата на завесите нека биде неутрална, а може да си дозволиш поголема слобода во изборот со теписите. Зависи каков ефект сакаш да постигнеш.

    Ако во ништо не си сигурна, консултирај професионалец.

    Јас не сум и ова не е самопромоција. :D Само поминувам низ иста фаза и сочуствувам со тие ко мене.^_^ Опушти се.
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.770
    Допаѓања:
    5.819
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многуу на деталниот одговор. Кујната е темно сива мат само на едниот ѕид (спротивниот од гарнитурата), не се разбирам во стилови ама нешто помодернистички стил ќе му дојде. Затоа и се мислам многу за трепезариска маса мислам нема да оди винтаж со таа кујна. Не знам точни мерки за собата чекаме од агенцијата да ни ги пратат, ама вака визуелно е долга, а потесна, сепак не толку голема за да ставам толку нападен мебел во право си. Изгледа ќе морам да се одкажам од желбата за винтаж и да купам пообични маси и комода, не сакам стакло и црн мебел, па размислувам за дрво боја. Плавата ја сакам зашто имаме голем портрет со слика од мене и мм, пола е со небо и сакам да се вклопи со деталите. Ѕидовите се бели, а плочките бело со крем, едино вратите се црни, ама дневната е споена со ходникот, нема посебна врата за неа. Ќе размислам уште малку, изгледа на крај ќе побарам архитект
     
  3. -Zara-

    -Zara- Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Здраво. Моментално уредуваме кујна и наместо ѕидни плочки се мислиме да поставиме стакло. Дали би можел некој да сподели искуство? Дали е задоволен со изборот? Дали е едноставно за одржување? Ви благодарам однапред.
     
  4. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.438
    Пол:
    Женски
    @Anturium ако се во делена просторија кујната и трпезаријата со дневната, мешај стилови, ако се во една просторија многу натрупано ќе изгледа. Футуристичка кујна со рустична клуб маса мене не ми оди.
    Можеш скандинавски стил да внесиш, не мора да е стакло и црн мебел.
    Не сфатив само, кујната е веќе готова, а гарнитурата е купена или беше во план да ја купиш?
     
  5. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.770
    Допаѓања:
    5.819
    Пол:
    Женски
    Зградата е нова и тек почнаа да ги прават кујната и вц, агенцијата ги прави какви сака само намештајот ќе е од нас. На кујната плочките уште не се ставени и поради тоа не знам какви ќе се. Споена е со дневната да. А гарнитурата ја порачавме веќе, друго ништо не сме купиле сеуште. Ми се допаѓа и скандинавски стил, ветојатно ќе се одлучиме за нешто такво. Еве слика од кујната
     

    Прикачени фајлови:

    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  6. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.438
    Пол:
    Женски
    Ја би одела со стаклена клуб маса, целата проѕирна или кружна или со некои интересни ногарки, евентуално со мермерна.
    Совршена би била комбинацијата со некоја клуб маса од орев, ама мислам дека претопло, пренатрупано би делувало. :?:

    Би ја повикала тука @ennaz за стручно мислење.
     
  7. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.770
    Допаѓања:
    5.819
    Пол:
    Женски
    Тука каде што живеам има многу прашина, а времето за бришење ми е само еднаш неделно. Нема да се познава многу на стаклено маса? :|
     
  8. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.438
    Пол:
    Женски
    Ааа :shake: Во ск станот ми е таков, клуб масичката темно стакло. Бришам и за 2 мин пак има прашина, никогаш не е совршено чисто стаклото. :|
    За проѕирно стакло стварно не знам, немам искуство.
     
  9. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.770
    Допаѓања:
    5.819
    Пол:
    Женски
    Уфф епа, ќе морам да барам нешто што е лесно за одржување :| Сепак фала ви на сите на корисните совети, добар правец ми дадовте :hug:
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Balerina90

    Balerina90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали знаете некој што изработува метални сталажи за вино, како на сликата ?
     

    Прикачени фајлови:

  11. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.330
    Допаѓања:
    16.801
    Ве молам за малку помош во врска со боја на тепих, масичка и мала комода за телевезор, кои ќе одговараат на оваа гарнитура?
    Screenshot_20211105-110523_Facebook.jpg
    И слика од моделот на масичка каква сакам
    Screenshot_20211105-113110_Facebook.jpg
     
    На Dream-Girl и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. Hope 28

    Hope 28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Zenski ve molam za pomos kade da kupam zavesi?
     
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.916
    Допаѓања:
    48.053
    Пол:
    Женски
    Имам ќоше нешто слична боја (може е потемна) ја искомбинирав со тепих во иста боја, а масичка и комода во боја на снежен храст ако сакаш пиши ми лп ќе ти пратам слика чисто да видиш
     
    На Dream-Girl и pamelche им се допаѓа ова.
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.300
    Пол:
    Женски
    Слична боја гарнитура имаме и ние во дневна дома, само малку потемна плава. Масичката ни е темно кафена, ја имаме од пред да ја купиме гарнитурата и си остана, но јас искрено сум за да ја смениме со нешто по на крем или бело. Оваа што си ја постирала мислам дека убаво ќе одговара.
    Тепихот ни е сивкаста боја, нешто ваква боја ко на сликава. Еве и сликава е убава баш да видиш како иде со сличен тип на масичка како што сакаш.
    upload_2021-11-7_0-13-14.png
     
    На mal.ecka, elimkd и pamelche им се допаѓа ова.
  15. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.330
    Допаѓања:
    16.801
    Да, значи одговара еве.
    Јс се мислев дали да одам со бело, крем/кафеаво и сиво, ама викам да не е многу шарено, ама таман одховараат боите.
    Супер, фала ти.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. FlowerPower

    FlowerPower Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    289
    Каде имате сретнато убави анатомски работни столици за деца, тие што ги гледав се или гејмерски што ми се прегрди или се неанатомски. Каде има добар избор? По можност и онлајн
     
  17. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.282
    Допаѓања:
    7.507
    Пол:
    Женски
    Каде да нарачам или купам убави ранери за маса, со боја по избор?
     
  18. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.770
    Допаѓања:
    5.819
    Пол:
    Женски
    DEC72DEC-C4E0-4936-87CD-8F21209C6DE7.jpeg 66BD4947-A11F-431E-82DC-189933DA6218.jpeg E57200ED-C972-4EA0-8208-EEC690665D82.jpeg B71016D7-FE4E-4CA2-B6D0-38E159A11B04.jpeg 7C0FFE44-6AAE-4979-9834-C4B7FF7327DA.jpeg 64AC1D6E-A58F-44A8-94E7-8C93C781C201.png
    Се одлучивме за ваков мебел од дрво (веќе имам пишано дека е отворена кујна со дневна), е сега уште барам совет за столовите на трепезариската маса, дали е подобро да бидат нешто кафено или крем, или да вметнам уште некоја друга боја, како тиркизна или маслинеста? :^)
     
  19. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.504
    Навивам за тиркизна и плус би додала и тиркизни перничиња на креветите.:inlove:
     
  20. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.770
    Допаѓања:
    5.819
    Пол:
    Женски
    Според мм тоа било женска боја (facepalm)
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.