Прашања, совети и идеи во врска со нашите соби/домови

Дискусија во 'Дом' започната од Rubiii, 15 март 2012.

  1. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    17.362
    Пол:
    Женски
    Znaete kolku koshta da se napravi drenaza na cela kukja?
     
  2. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.353
    Допаѓања:
    16.845
    Од каде купувате флекери за гарнитура? Каде има повеќе избор?
     
  3. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.984
    Пол:
    Женски
    На Бит пазар, околу Антлантик
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.437
    Допаѓања:
    47.478
    Пол:
    Женски
    Предлог кај има добри тапети?
    На црна основа нешто?
     
  5. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.743
    Не знам каде да го поставам прашањето, барам искуства на подолг рок со декоративен камен на ѕид во дневна поточно.
    Нема да биде голема површината, два столба се, ама ме интерсира мислење на некој што го има подолго време дали не наидел на недостатоци.
     
    На Kbr му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    Од Интај Струмица често порачувам, супер се, имаат и доста избор.
     
    На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.700
    Допаѓања:
    172.542
    Пол:
    Женски
    Поприлично многу.. ама тоа цела куќа е доста варијабилен момент. Колку должни метри, колку има за копање, каква е земјата, каква изолација сакате да ви постават. Некои ставаат пластични цевки долу, некои тие наменските како широко перфорирано црево.. итн итн

    Нашата е издигната на рид, задната страна од приземјето на куќата беше технички вкопана во земја..ама објаснив:tmi: :D

    Со дренажа почнавме ѕид по ѕид.. од едната страна кај што е 9 метри долг ѕидот една фирма ни побара 1500 евра, друга 1800, трета 1300 ама нешто требаше сами да набавиме ама не памтам што..
    За ѕидот што е 13 метри ни пресметаа 2700 евра пошо треба да се копа премногу земја..

    Цената зависи од град до град.. не е иста во Скопје, во Берово и во Струга ..
    Конкуренцијата е страшна работа.. или па како кај нас - немањето конкуренција и мајстори, па и 5000 евра да ти речат ќе ќутиш бидејќи ако викнеш некои од Скопје ќе мора и сместување да им најдеш. |(
     
    Последна измена: 6 март 2022
    На Neda997 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Лилјана

    Лилјана Нов член

    Се зачлени на:
    9 март 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам за совет! Минатата недела ни местеа собни врати од Шмеки. Вратите имаат некој црни флеки, како прашина делува но не се чисти воопшто. Пробав прво со влажна крпа, потоа со млака вода и ајах, но флеките се уште стојат. Искуство некое да споделите или совет како да ги исчистам!
     
  9. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    9.183
    Купив внатрешни врати и прво сакав бели, ама ме предомислија дека ќе се валкаат, па ќе пожолтат па земав крем боја.

    Која боја ламинат ќе ми одговара на оваа боја?

    IMG_20220311_190017.jpg
     
  10. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Ние имаме ламинат со многу слична боја. Ептен го отвора просторот.
    https://www.lavkomerc.mk/product/laminat-krono-my-art-misty-plains-oak/
     
    На Kataklinkers му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.589
    Пол:
    Женски
    Јас имам декоративен камен на едниот ѕид во дневната (кај што е твто) незнам за какви недостатоци мислип, освен што ми ги крева живците кога го чистам бидејќи кај мене е рапав (не е од мазните) сега за сега нема друг проблем (ставен е пред скоро 4 год)
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.743
    Да, рапав ќе ставам и јас, точно тоа ме интересираше. Со што го чистиш?
    Ме интересираше евентуално одлепување, чистење. Природен или вештачки имате? Јас гледав таков како плочка, ама на лик изгледа како повеќе мали парчиња камен составени. Ама го опишав :drunk:
     
  13. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.589
    Пол:
    Женски
    Хаха, епа вака како мали плочкички се долгнавести но се сечат нели по мерка, природен е, а да инаку пред да се вселиме (односно пред да купиме ко оди и такви работи) само со метла го поминував од крај до крај, но откако ставивме тевизор со правосмукалка со таа малата четкичка го поминувам, оти знае и некој натрапник да се скрие ( пајаче ) па полесно ми е со правосмукалка и нормално од прапина и пајажинки да исчистам, ама тоа е еднаш во две недели, а за одлепување еве четири години се се нема ни една одлепено, ниту оштетено ништо
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.589
    Пол:
    Женски
    @Noemi еве слика сега незнам колку убаво можеш да видиш
     

    Прикачени фајлови:

    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.743
    Супер, јас мислев да не треба средство, ама вака само со вшмукување екстра лесно. Кај нас до душа и помала ќе е површината. Многу ви е убав и топол ентериеров :)
     
    На Kbr му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.589
    Пол:
    Женски
    Фала фала, поубаво да направите ❤ да лесно е ама некад живци корне посебно кога бркам пајачиња хаха а сега дека плус и бремена има да си почека за чистење хахаха. Инаку ако треба ќе го прашам мм од каде го зема (знам некаде после Сарај беше) а инаку има и убав вел со светки :) и ако имаш сијалички на тој ѕид многу убаво изгледа :)
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.352
    Пол:
    Женски
    здраво ставаме фасада на куката ама од едната страна мора да влеземе во дворот на комшијата да го направиме. Сопругот разговараше со него и тој одобри за да нарениот ден се предомисл и иги избрка мајсторите од нивниот двор и стана пола сид ненаправен. Сега го бараме за разговро но неможеме да го најдеме. Дали има некое друго решение да ми предложите.
    Исто совет за надворешни скали да се направат а да не се лизгат со што е најдобро. Сопругот сака мермер ама јас не бидјеки уше кога ги гледам како сјае мислам ке се лизга на дожд и на снег
     
  18. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.624
    Пол:
    Женски
    јас имам вакви врати за минимална нијанса потемни,ламинатот ми е орев боја
     
    На Kataklinkers му/ѝ се допаѓа ова.
  19. _Milena_

    _Milena_ Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2021
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба ваша помош! Вчера за малку не се замозапалив дома. Готвев (варев) месо за малата и нормално, преморена од се, сум заспала. Кога се разбудив секоја соба ми беше исполнета со чад, за малку ќе се загушевме. Луфтирам цел ден ама џабе. Мирисот не можам да го отстранам никако. Имате некаков совет? (facepalm)
     
  20. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    За да се фарбаат врати, мора ли да се стругаат? Сакам да ги поминам еднаш со четка, само не знам каква боја е добра и четка. Искрено не ми се даваат пари, ми бараат 50 евра од врата, маж ми кога ќе е слушне дека сакам да фарбам нема да дозволи ама јас ќе си пробам 8) :emo:
    Има ли некоја искуство :$