1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања, совети и идеи во врска со нашите соби/домови

Дискусија во 'Дом' започната од Rubiii, 15 март 2012.

  1. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Јас имам сребрени т.е. сиви, а прозорите ми се бели. Ми одговараат на ламбата и на рачките од шкафчињата и кваките од вратите :lol:
    Не дека штитат од топлина нешто посебно, ама од светлина да.
    Од палетата што ја имаш поставено ми се допаѓа и таа како бордо.
     
    На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    пошто не игра бојата за пропустливост на светлината, одбери ако ѕидот на прозорецот ти е розе, одбери бела, или пак обртано ако бојата на ѕидот е бела одбери розе. Доколку имаш некој детал во друга боја на пример килим, чарашв на биро маса, одбери ја таа боја.
     
    На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.
  3. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Прекрасен е креветов. Ќе купиш ваков или ќе ти го направат по нарачка? Доколку купуваш каде (во која продавница) се продава ваков?? Не ми изгледа на единечен според димензииве...брачен ли е, каков ли е? Секако и која му е цената?? Поздрав! :)
     
  4. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    ^

    Креветов не е брачен сигурно. А ти Бубе би сакла ваков брачен да е? Како ќе го качуваш маж ти секој ден по скаличките? :D Иначе ваков до сега овде не сум видела, ќе треба да го порачаш.
     
    На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
  5. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    ^ Сакам, сакам САКАМ! И јас не сум видела ваков, ќе мора по порачка.... А за маж ми - сам ќе си се качува по скаличките!!! Хахахаха......се преамеав....колку е тромав....уште креветов и скаличките му фалат! :rofl: :rofl: :rofl:
     
  6. connie

    connie Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    204

    Јас сликата погоре ја најдов од интернет, инаку ваков (сликава подоле) кревет во IKEA е околу 100-200 евра, незнам точно ама на старо ги продаваат поефтино (но не се оштетени).

    [​IMG]
     
    На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
  7. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Џакузи и бигорливата скопска вода? Паметно би ми било да ставам или најголема глупост?
    Искуства?!?
     
  8. milinna

    milinna Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    27
    Шо сте ја запоставиле темава,баш си е супер?! :!: Јас сакам да прашам да не има некој по дома од акрон тоа вградените плакари. И колку пари се (знам дека зависи од димензија матерјал итн итн) ама онака ориентационо,скапи ли се,приуштливи ли се. Се надевам некој дека ќе ми одговори,пошо нашиот е од на мајка ми свадбата,пред 22 години, и почна да ни паѓа на гла! :tmi: Ај бидете црцки! 8) :lol: :*
     
  9. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    отприлика за плакар од 2м кошта од 500е па нагоре :)
     
  10. milinna

    milinna Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    27
    скапи....не знам за квалитет ама...има и поефтини. Фала ениуеј
     
  11. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Е па кога бараш цена за акрон-скапо ќе биде ;)
    Е сега би требало да се поквалитетни, ама колку пари - толку музика.
    Туку , распрачај се по столари или фирми што прават лизгачки плакари-цената е далеку поевтина. Исто така имач опција да ја искористиш внатрешноста на стариот плакар и да ги смениш само вратничките, односно да ставиш лизгачки врати и да ги фиксираш за ѕид, па така плакарот нема шанси да ви падне :D . Тоа за лизгачки плакар од околу 3 метри чини околу 300 евра, + -, зависи од мајсторот.
    Инаку за цел плакар од околу 3 метри, минимум 700 евра ќе ти требаат.
     
  12. milinna

    milinna Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    27
    То ќе го напрам,со распрашвањето :D 8)
     
  13. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    7.266
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба совет за боја во собите во викендицата. Значи се работи за дневна, трпезарија и кујна, споени се. Од дневната право е трпезаријата а десно од трпезаријата е кујната (со шанк). Плочките во кујната се крем, прозорите бели, на подот паркет, а вратите светло кафени.
    Е сега проблемот е кои бои да бидат на ѕидот, мебелот, кујната. Кафена уште одма е исклучена бидејќи е доминантна и во овој и во претходниот стан кај што живеевме, па сакаме нешто поразлично. Мајка ми сака да биде со што помалку мебел и тракатанци и да биде по светло(да одмара таму), додека јас се размислувам мебелот да биде нешто црно, бело а на ѕидот бела и црвена за да разбие, со тоа што црвена да има само позади телевизорот и на пример позади креветот, ама дали цел ѕид или само траки. Друго е што не знам што да правиме со трпезаријата, и кујната ако е така ќе треба да биде пак комбинација црвено, црно, бело. Е сега ова е прво што ми текна па ве молам за совет кои бои да ги искомбинираме. Исто може некоја идеја и за спалната.
    Исто и за долниот спрат ми треба идеја за боја. Таму е еден голем отворен простор во кој ќе има мала кујна, трпезариска маса, кревет и некоја комода. Иначе тука има малку плочки, ѕидните се крем, а подните темно кафени ама многу малку ќе се гледаат бидејќи залепивме само на местото кај што ќе стојат елементите ( за разлика од горниот спрат каде кујната е голема и иако е споена преку шанкот со трпезарија сепак претставува засебна просторија).
    Пааа чекам помош
     
  14. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317


    http://www.citylife.mk/archives/6365

    види ако ти помогне ова нешто ако не пиши повторно, ќе се обидам да ти помогнам подетално :)
     
  15. sanibani

    sanibani Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    кога ја здогледав сликицкава од теписите си ги видов моите кои за зивот не би ги менувала!!! Премногу се убави, се вклопуваат во секој ентериер (модерен и класицен) и се премногу лесни за одржување. Да се разбереме, постојат неколку видови на вакви теписи, јас имам два вида: Купени од пластичарска и купени од позната продавница за мебел (незнам дали смеам да ја нагласам)!!!
    Првите (купени од пластичари) се заникаде :) Одма им спласнаа ресите а при првото перење на сервис ми ги донесоа разресени и сега се бушави теписи без оние ресичките нагоре!
    Другиве иако ги платив повеќе не би ги менувала за ништо!!! нема човек што не влегол кај нас дома а да не не праша за нив!!! Како се купени од пред година дена такви се и до ден денешен. Прелесно се одржуваат, не се познаваат трошки на нив, а поминаа добро и при неколку чистења во сервис.

    Доколку ти треба било каква помош или совет за теписиве само кажи :)
     
  16. Sarka09

    Sarka09 Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Помош

    Вака ке ми прават нова соба и незнам како да искомбинирам бои,боја на мебел,елементи. :worried:
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Помош

    Сарка прашај го чичко Гугл и ќе добиеш некоја идеја :geek:
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Девојки сакам да ве прашам доколку знае некој, со мм гледавме плочки за во веце прошетавме низ Скопје негде, но не најдов баш нешто што имав замислено. Сакам некои така пошаренки розево, лила, бебешко сина боја, пааа нешто од прилика таква боја посветла. Па ако знае некој кај може со мм да појдеме да видиме кај има ќе ви бидам благодарна да ми кажете. Зошто се наближува времето да се направи вецето а плочки сеуште немаме. Поздрав !
     
  19. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    imas vo rojal-madzri mnogu ubavi plocki, majkami zema rozevi,borduri belo-rozevi, i beli
    na podot i polovina od dzidot se rozevi, pa ima bordura pa belite do gore .. mnogu ubavo izgleda
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    ^
    Како стојат со цени во таа продавница?