1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашање на честа (L'onore e il rispetto)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од referentka, 20 декември 2018.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.703
  Допаѓања:
  322.367
  Во 1956 година, семејството Фортебраџи од Сицилија решава да го продолжи својот живот на северот од Италија. Ја продаваат својата земја и тргнуваат на пат накај Торино. Паскуал, таткото на семејството е чесен и трпелив човек, кој можеби и би останал да живее на нивната земја доколку неговата горделива и амбициозна сопруга Ерсилија не би настојувала да се преселат во место во кое би ги челало подобра иднина. Ерсилија по дваесет години конечно дочекува напредна средина која би влијаела на понатамошен развој на нивните два сина, Тони и Санти.

  Иако се браќа, Тони и Санти се сосема различни и различно се прилагодуваат на нови средини. Санти е срамежлив, интровертен и со железна волја, а верува во моќта на образованието како можност да стане нешто во животот. Па така во новиот кварт, посетува вечерна школа. Од друга страна, Тони е страствен, често го менува расположението, нестрплив е и сака сѐ да добие во еден момент, уверен дека честта и почитта се единствени вредности кои се исплаќаат да се чуваат до последен здив, по секоја цена. Со тој став, Тони станува водич на друштвото во квартот, но сега работите го менуваат својот тек, затоа што судбината решила да подели поинакви карти.

  Пороците на големиот град, желбата за власт и мафијата која владее со квартот ќе влијаат да се случи голема трагедија во семејството Фортебраџи. Па така, браќата наскоро ќе се најдат на различни страни од законот.
  Во новиот град, семејството ќе инвестира со парите од продадената земја, но мафијата наскоро ќе се замеша во нивниот бизнис и ќе го натераат дон Паскуал да изврши самоубиство. Од очај и тага, жена му полудува, па Тони решава да ја превземе одмаздата во свои раце. Сам со својата група ќе застане во борба против озогласената мафија Коза Ностра, затоа што трагедијата на фамилијата е нешто кое тој мора да го одмазди.

  Па така, ќе ја натера Мелина, ќерката на мафијашот дон Пипо да се вљуби во него и да забремени. Тогаш ќе ја остави, а Мелина раѓа девојче кое го крштева по нејзиниот татко, Антонија. Откако дон Пипо е убиен од Тони, Санти решава да ја заштити Мелина и да се ожени со неа, така што ќе се грижи за малата Антонија.

  Улоги : Manuela Arcuri, Gabriel Garko, Virna Lisi, Giancarlo Giannini, Paul Sorvino, Ángela Molina, Vincent Spano  Содржината е превземена од нет


  upload_2018-12-20_15-6-56.jpeg upload_2018-12-20_15-7-27.jpeg

  Ја следи ли некој серијава ?
   
  На Milobebence, Victorian и Feminka22 им се допаѓа ова.
 2. Bzaubzz.xy

  Bzaubzz.xy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  828
  Допаѓања:
  596
  Пол:
  Машки
  Јас, интересна е :D
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.703
  Допаѓања:
  322.367
  Глумецов е гром.

  Имала неколку сезони серијава, па ме занима што ќе се случува понатака.
   
 4. Д.Чобанова

  Д.Чобанова Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  4.446
  Пол:
  Женски
  Не jа следам,ама Gabriel Garko многу ми е убав :devil: :D
   
  На referentka и Milobebence им се допаѓа ова.