1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашањa и одговори околу забременувањето и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 9 октомври 2010.

  1. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    ^ Блонд сите имаме, мислам дека нема начин да го отстраниш.
     
  2. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ама многу е (постојано се влажнам без причина :$ )
     
  3. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    ^ секојдневни влошки употребувај, јас така се справувам :D
     
  4. Spagetka

    Spagetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Јас вагинален исцедок ако мислиш на ( бело прање ) одсекогас сум го имала го имам и сега и не ми е чудно.И незнам дали може да се намали пошто во самата бременост сите жени го имаат дури некои и поизразено не е ништо страшно носи си улошки мали и тоа е тоа.
     
  5. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Секојдневни влошки никако, одлична база за инфекција се. Тоа ми го кажаа тројца гинеколози сега кога бев бремена со второто бебенце. Ако веќе мора, САМО од оние стерилни влошки обичен памук со мрежичка.
    Инаку, засилениот исцедок може да биде резултат и од лудувањето на хормоните, штом сѐ друго е исклучено како причина.
    За фарбањето- јас се исфарбав само двапати кога бев бремена (ама може и затоа што се фарбам во мојата природна боја, само покривам) ама со боја без амонијак. И сега кога дојдам на околу 3 месеци се фарбам со истата, па барем се надевам дека е помалку штетна :)
     
  6. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Ајде едно прашање до оние кои веќе родиле едно бебнце :) Како изгледа тоа, (како ќе знам) кога пааднало чепчето? :$ :$
     
  7. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    И мене ме интересира истото :D
     
  8. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Јас имам родено ама за чепчето кога ,како не знам.Мене од спиење ме разбудија болки и знаев дека тоа е тоа и дека е време за раѓање.Кога попладнето ме примија во болница ми пукна водењакот и предпоставувам дека со него паднало и чепчето. :^)
     
  9. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    А јас да ве прашам што е тоа чепче? :D :^)
     
  10. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Проблеми во комуникација поради разни дијалекти :D Дали идна мамичке прашуваш за пупето, засушената папочна врвца или нешто друго?
     
  11. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    еххе и јас ве прашувам истото :lol:
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Тука се прашува за чепот на грлото на матката, што ја држи „затворена“ во текот на целата бременост. Некои велат дека чепот им паднал кога ќе забележат кафеав или црвеникав исцедок. А други не го ни забележуваат. Ни јас не знам како е, баш деновиве се прашував како би изгледало, за да си знам :?:
     
  13. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Во врска со ова да прашам нешто иако е може глупо прашањето :$ Дали може тој т.н чеп полека да се разградува , односно да попушта а јас да не забележам ништо невообичаено? Од причина што имам бактерија, а некаде прочитав дека може таа после 7 ми месец да го јаде цервиксот и да дојде до предвремено породување. значи прашањето ми е , ако се случува нешто од ова дали ќе забележам јас некои промени или тоа со чепот наеднаш се случува:?
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Искрено, не знам, бидејќи сите различно кажуваат. Ама мислам дека не може а да не забележиш дека нешто се случува. Најголем дел од искуствата што сум ги прочитала се промени во исцедокот, ако ништо друго, погуст е, малку кафен можеби. Но, не ме држи за збор, бидејќи навистина ни јас не знам, не сум прочитала стручно мислење околу ова.
     
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    аааааа ете да научиме нешто ново, искрено јас првпат слушам за ова(немој да ми се смеете) :P
     
  16. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Е за ова првпат слушам. мене водењакот ми го пукнаа во болница, ама за чеп појма немам :x
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски

    Зошто да се смееме, многу и не знаат, не си единствена ;)
     
    На ljubicicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Poisoon

    Poisoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ме интересира кои чаеви и таблети смеат да се користат за тврда столица во бременоста? Го прашав мојот гинеколог, тој ми кажа да јадам повеќе овошје и сок од јаболко да пијам, но немам голем ефект од тоа.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Земи си ленено семе, дефинитивно помага за средување на столицата, а можеш и шумливи таблети со магнезиум (magnesol). Ако ништо друго не ти помага, лененото семе сигурно ќе има ефект. И секако, оброците да ти бидат редовни, ако може секој ден во исто време би било идеално. Лененото семе пиј го во јогурт или во вода, да не мораш да го џвакаш (иако нема лош вкус).
     
  20. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    За тврда столица, било да е во бременост или не - најдобро е да се конзумираат исушени сливи (Во Веро има најдобри, на рефус...) и јогурт со корнфлекс помага многу. Свежа зелка сецкана со маслиново масло е одличен чистач на цревата, заради тоа што содржи многу целулоза. Немој да јадеш сувомеснати производи и брза храна.