1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашањa и одговори околу забременувањето и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 9 октомври 2010.

  1. Araksi

    Araksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    17
    Свари си чај од ленено семе, чека да ти се згусне како мед да стане, заблажи го со шеќер.
    Земи и свари си суви сливи или така ако можеш јади колку можеш. Пиј многу течност, јогурт, кисело млеко. Јади благо па солено па кисело- тоа секогаш спотерува! Чај од нане смирува и помага.
     
  2. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Немој да ме сфатиш погрешно Poison ама јува најмногу помага!
    А за редовно одење по голема нужда секое сабајле на празен стомак, по едно јаболко јади.
    Ова е што сум слушнала од другарки, пријателки што им помогнало.
     
    На Poisoon му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Poisoon

    Poisoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Blagodaram za odgovorite,ke probam i toa da vidam dali ke ima efekti :D
     
  4. devilbaby

    devilbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    9
    алал да вие за одговориве :D јас сакам да прашам дали има шанси да сум бремена.Со дечкото имаме односи веке 5 месеци и со заштита и без,ама никогаш не е дозволил да ејакулира во мене секогаш се тргнува настрана а и не сум сигурна и дека сум скината дека никогаш не осетив болка.Ама имам слушнато дека и во белиот изцедок има сперматозоиди и од тоа се плашам.А и еднаш имавме односи тој ејакулираше се изми и потоа продолживме пак.Ми доцни можеби 3 дена јадам многу и се плашам дека сум бремена дали е на нервна база или од самата помисла не знам...помогнете ми!
    благодарам :)
     
  5. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    зошто мислиш дека не си скината ? па ти имаш односи веќе и мислиш не си .можеби така си мислиш ако не ти е потечело крв кога си имала прв пат......и на мене не ми потече крв кога имав прв пат ама тоа не значи дека неси скината......а за бремена мислам дека ти е од нервоза ама за секој случај земи си тест и напрај го со првата мокрача и ќе бидеш посмирена
     
  6. kejt.m

    kejt.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    незнам дали е на место прашањето но се надевам дека ке добијам одговор не се сомневам... имам насекаде читано во врска со забременувањето па искрено еве веке неколку месеци се трудиме со мазот ми али ништо секој месец со нов циклус :) , па прашањето ми е дали не можам да останам бремена ако имам евентуално габична инфекција или од бело прање или нема никаква врска тоа... :?:
     
  7. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Не би требало да има никакво влијание, ако е обична кандида нема да праве проблем, но сепак појди на гинеколог направи си ПАП тест и провери си се.
     
  8. eli12

    eli12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    8
    Јас сум во 8 ма недела бремена,и се консултирав со гинекологот за оваа тема,ми дозволи да се фарбам,ама да користам фарби без амонијак или евентуално к`на -била на растителна база,поз
     
  9. eli12

    eli12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    8
    Нема начин да ги отстраниш,само прави промивки со чај од камилица,поз
     
  10. iskrena30

    iskrena30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    zdravo na site majki i idni majki
    би сакала да прасам некој дали имал конизација а потоа останал бремен
    јас пред две години имав конизација а сега сум бремена во 4ти месец до сеа се е ок но некои луге ми велат ке имас проблеми ке крварис ова она дали некој имал слицен проблем како мојов па ако мозе да ме осоветува однапред ви благодарам
     
  11. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    јас да си прашам нешто.........нели кога сме во овулација обично имаме една растеглива течност како белка а обично тоа треба д ае накај 14 ден а јас вчера си го забележав тоа на 12 ден дали е можно порано да имам овулација?
     
  12. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи дека овулацијата е на 14 ти ден, може порано 2-3 дена, а може и покасно.
     
  13. izaaaaa

    izaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    46



    можно е да ти е порано овулацијата не е секогаш на 14 дена може и порано и покасно зависи од организмот така да почни со работа хеехех
     
  14. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    фала ви ние веќе си почнавме :* :* :*
     
    На izaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    слушна ли некој за епидурал?луѓе сакам да земам пошто многу се плашам ама незнам какви последици може да има?ако има некоја земено пиши те молам :sweat: :sweat:
     
  16. izaaaaa

    izaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    46

    А зошто сакаш да земеш епидурална???така треба или ти сакаш?
    последици не би требало да има, може само главоболка да имаш не треба да стануваш од кревет,а за бебето мислам дека нема ништо да наштети. е сега каде што ја ставаат цел дел ти е вкочанет и нема да осетиш болка а ке бидеш свесна.
     
  17. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Море мамички, ќе се карам со вас.

    Ајде одговорете, како изгледа кога чепчето ќе падне ? :$ Се познава, се чувствува ????
     
  18. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Море Блонд јас тебе ќе те карам ;) , се сакаш однапред да знаеш. Па не е тоа финтата :) . Се шалам. Појма немам, мене со Сара во болница ми го пукнаа водењакот качена на бокс и само осетив топла водичка и пријатно чувство. За ова чепче што сте запнале сите од овде првапат слушнав. Да не се лажеме и јас останав со прашалници во глава?? :lol:
     
  19. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.309
    Допаѓања:
    101.452
    Пол:
    Женски
    Може. Другарка ми после конизација остана бремена и сега си има прекрасно синче.
     
  20. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Хихихихи :lol: можеби и треба некој малкуцка да ме кара, ама па сакам да сум запозната со се :wasntme:

    А природно се породи ? А колку боли? А викањето на сет глас не е забрането, нели? :wasntme: