1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашањa и одговори околу забременувањето и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 9 октомври 2010.

  1. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Се породив природно, без никаква епидурална, спинална како ли ги викаат уште појма немам, и фала богу останав жива. Не е ништо страшно се додека го слушаш докторот (бабицата) и неговите упатувања, кога да дишеш, кога да напнеш. Немаш потреба да викаш и да си ја трошиш силата на празно. Јас имав среќа и ја родив Сара за 15 минути. На сите им посакувам такво породување.
     
  2. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    ооооооооо неса блазе си ти 15 минути дај боже и ја така да се породаммногу се плашам :sweat:
     
  3. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    НЕ,не треба туку на моменти и сакам да земам и не пошто незнам 1 бременост ми е па викам ќе зеам да не осетам ништо од др.стр.викам а што потоа се плашам.кичма не боли а?
     
  4. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Еве нешто повеќе за епидурална анестезија. Јас сум против ова, освена ако не е морално да се прими!

    Kod epiduralne anestezije ponavljano se unosi lokalni anestetik u područje oko kralješničke moždine. To prekida podražaje koji se prenose živcima maternice i porođaj prolazi bez zaustavljanja. Uspješna epiduralna anestezija pruža bezbolno svjesno stanje tijekom cijelog porođaja.
    Epiduralnu anesteziju provodi anesteziolog. Ne daje se dok ne počnu trudovi. Prije početka zahvata, daje se 1-2 litre infuzijske tekućine koja se nastavlja i tijekom poroda. Žena se treba smjestiti na lijevi bok ili u sjedeći položaj s bradom na prsima i koljenima blizu trbuha. Položaj je neudoban za većinu žena.
    U razini struka, na leđima, očisti se dio kože, anestezira i zatim se veća igla uvodi kroz anesteziranu kožu u epiduralni prostor kralješničke moždine (epiduralni prostor je prostor iznad dure, tvrde ovojnice kralješničke moždine). Mala cijev, kateter, uvlači se kroz tu iglu dok vrh katetera ne dosegne epiduralni prostor. Igla se zatim pažljivo izvlači, a kateter ostaje u epiduralnom prostoru tako da se može dati još anestetika. Test doza anestetika se injicira u kateter za provjeru pravilnog smještaja katetera. Ukoliko je dobro smješten, primjenjuje se prva doza anestetika. Kateter se pričvrsti za leđa i ne ometa pomicanje u krevetu niti se osjeća na leđima. Bol koja se osjeća tijekom ovog postavljanja je kratkotrajna ubodna bol ili može trajati par minuta.
    3-5 minuta nakon prve doze, živci maternice postaju neosjetljivi. Nakon deset minuta to se osjeća. Kada početna doza prestaje djelovati, daje se druga doza kroz kateter. Dodatne doze daju se svakih sat do dva, ovisno o lijeku i pojedinim dozama.
    Kad se dijete rodi, kateter se uklanja. Učinak anestezije obično nestaje nakon sat do dva. Nakon što prestane djelovanje anestetika, žena osjeća neugodno peckanje oko porodnog kanala.
     
    На Dolphin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Дечки резултатот од крвта ми стигна денес и меѓу другото Албуминот ми е 1. Што значи тоа?
    А во мокрачата пак пишува плаз. епители , слуз...? :sweat:
     
  6. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.645
    Допаѓања:
    251.478
    Пол:
    Женски
    Девојки јас сега за сега имам прилично лесна бременост, немам мачнини ниту било какви проблеми. Анализите на крв и урина се добри па и сама си викам дека нема за што да се секирам. На УЗ бев пред 15етина дена и наредниот преглед ми го закажаа за месец дена од тогаш. Единствено што ме мачи и барам некој совет од вас е што повремено имам тапи болки во пределот околу јајниците и понекогаш стомакот, болки кои ми асоцираат како пред добивање но далеку помалку интензивни. Немам престава дали е ова нормално или не дали некоја од вас го чуствува/ла истото? Не ми се оди само за тоа на гинеколог но и не сум баш мирна... :worried: :$
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.004
    Пол:
    Женски
    Тоа е нормално Божица, особено во првите месеци. Тоа значи дека организмот, конкретно матката почнува да се шири, и од време на време се контрахира (Braxton-Hicks контракции кои сега не ги чувствуваш, ама ќе почнеш да ги чувствуваш некаде во третото тромесечие и не се ништо невообичаено), што е сосема нормално, бидејќи уште од 6 недела почнува нејзиното припремање за носење на плодот и самиот процес на породување.
     
    На Bozica1980 и nesa им се допаѓа ова.
  8. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.645
    Допаѓања:
    251.478
    Пол:
    Женски
    Фала Аннатх друго е кога некој ќе ти потврди дека не е ништо страшно! Баш ми е мило што има еден куп сегашни и идни мамички на форумов и сите се спремни за помош. Голем поздрав!
     
  9. BlagicaP

    BlagicaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    вака... мн ми е страв да не сум бремена. ми доцни една недела..
    и секој ми кажува разни начини како може да се забремени.
    -некои велат дека мора да се има пенетрирано 2-3цм.
    -некои дека може и од петинг
    -некои дека и од анал доколку истече сперма во матката.
    па сеа?
    дечко ми нема свршено во мене.. туку на стомак. и се растече малце. и сеа сум преплашена.
    па би замолила кој знае со сигурност да каже за да знам дали да удирам глава во ѕид или да се радувам ? :)
    инаку немам никакви др симпроми освен доцнењево на мензисот.
    позз
     
  10. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Како може од анал да истече во матката :x
    Освен ако не свршил внатре во тебе неможе да си бремена,а ако се сомневаш купи си тест така ќе си бидеш сигурна дали си или не си.
    Не сакам да звучам арогантно ама 25години и вакви прашања :x
     
    На AnelijaP му/ѝ се допаѓа ова.
  11. polzela

    polzela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    Останав бремена со второ дете.Со првото сум породена со царски.Ќе прави во јуни 2 години.Дали може некој да ми каже колку време треба да помине за пак да останам трудна.Имам слушнато дека треба да поминат 2-3 години па се мислам сега да не останав рано трудна
     
  12. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    нема врска тоа... само една година треба да помине... чичко ми е гинеколог баш пред некој ден за ова правев со него муабет...

    уживајси во бременоста :*
     
  13. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    Мислам дека треба да помине една година, за да зарасне раната. Второто може и после една година да го родиш, ама третото е ризично, не се препорачува трето дете на жените што раѓале со царски. Не дека е невозможно туку е ризично.
     
  14. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    Јас пак мислам дека кај секоја жена е различно, не можеме ние да погодуваме тоа треба гинекологот да го прашаш. Сигурно ја следи раната дали е зарасната и колку, па утврдува за колку време можеш пак да забремениш. Не сум многу упатена, млада сум не ме интересира сеуште :lol: ама најлогично ми изгледа :)
     
  15. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    А најфино да си отидеш на гинеколог и да дознаеш се што те интересира.
     
  16. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    Имам стрина која роди близнаци нормално со царски рез, и по една година забремена по втор пат со близнаци и исто со царски. Немаше никакви компликации.
     
  17. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    и јас пред еден месец слушав дека требало 3 години повторно да се остане бремена ама и од постарото време па и сега ретко некој кој чека 3 години па ништо не им фали на децава се е во ред со нив а и со родилките затоа уживај
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    Нема врска ништо, мајка ми и мене и брат ми не родила со царски рез, а јас и барт ми се година ипол разлика па немало никакви компликации, така да кај секоја жена е различно, нема правило ;)
     
  19. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    Тетка ми има 3 деца и со сите е породена со царски рез. Првото има 20 години, второто 12, а третото 9. Немаше проблеми, само има болна менструација. :worried:
     
  20. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    По трет пат тешко зараснувала раната, сепак се сече ѕидот на матката, не е лесно. Ама како што кажав не е невозможно , туку ризикот е поголем. Барем јас така знам :?: