1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашањa и одговори околу забременувањето и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 9 октомври 2010.

  1. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    БРЕМЕНА А ЗБУНЕТА

    Двете дечиња ги родив со царски а разлика се 18 месеци. Немав проблеми при породување.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Се препорачува да се чека две години после породување со царски рез за повторно забременување. Кај тебе нема да има проблем, бидејќи наскоро ќе поминат две години. Уживај во бременоста и со лесно да ти е! :)
     
  3. crnokosa

    crnokosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    zdravo na site sakam nesto da prasam zs citav eve ste bile bremeni dali na nekoj mu se ime istoto sluceno kako mene...mi kasni 21 den napraviv test i po dve godini prvpat vidov dve crti ne mi se veruvase narednio den zedov uste eden test i isto pak pozitiven...pojdov na ginekolok me vidojda na eho no doktorkata mi rece nema nisto mozno e da e uste vo kanalite zatoa da ne se gleda i mi zakaza po edna nedela da pojdi ama me faka strav da ne se razocaram pak zs eve veke dve godini so mazotmi ne mozime da imame dete i veke prv pat se izraduvav strav mi e da ne ne bidi nesto ako nekoj znaj nesto vo vrska so ova ve molam neka pisi...vi blagodaram
     
  4. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, најверојатно сеуште е мн рано за да се потврди бременоста и на ехо не можела да го види докторката., за едно една или две недели појди си пак. Ако те фаќа ептен паника оди преку крвна слика да ти потврдат. Но штом двата теста ти се позитивни трудничка си. Со среќа
     
  5. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    На ехо плодот се гледа кога ќе си 5 та недела, ако е порано не се гледа. Ама штом тестот е позитивен 100% си бремена. Со среќа и добредојде во клубот на фемина мамички :*
     
  6. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    crnokosa најверојатно е многу рано да се види плодот на ехо но за да си бидиШ сигурна испитај си поШто мене ми е сумлив коментарот дека плодот е некаде во каналите
     
  7. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Кога почнува да зрее постелката? И дали е опасно ако во 32 недела созреаноста е 1 кон 2 стадиум ? Некоја со слично искуство ?
     
  8. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Не сум сигурна дали мислам на истото што и ти ама вероватно е истата работа.
    Ако во 32 недела ти е во 3стадиум тогаш има простор за загриженост,а вака нема туку само треба да те надгледуваат.
    При крај на бременоста постелката/плацентата почнува да се калцифицира,ако се случи тоа прерано тогаш плодот не добива доволно нутриенти за да се развива.
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Himba

    Himba Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Здраво девојки
    Ајде мала помош
    На 1 април вечерта со дечкото имавме незаштитен однос и тој направи беља.
    Но јас следниот ден значи на 2 април поручекта добив,нормално како што очекував според датумот и си траеше исто така нормално 6-7 дена.
    Но некако деновиве немам никакви знаци дака траба да добијам а инаку ми доаѓа на 27-28 денови.
    па ако саката да ми кажета дали има шанси и колкави се тие шанси да сум останала бремена.
    Поздрав
     
  10. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ден-два пред добивање се неплодни денови, ама баш нема никаква шанса за бременост.
    Плус и си добила наредниот ден, така да немаш гајле. Ако се сомневаш, направи си тест и ќе знаеш.
     
  11. unique123

    unique123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    373
    Нема никакви шанси да се останала бремена, ич не се секирај :)
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Немора да значи, јас баш така затруднев на 1-ви беља на 2-ри ми дојде и потоа после 9 месеци ми дојде :) . Да не те плашам, почекај уште некој ден и ако не ти дојде направи си тест.
    Мали се шансите ама...
     
  13. Himba

    Himba Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    И сега ....Кој да слушам? :worried:
     
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Направи си тест, искуствата се различни, тестот нема да згреши :)
     
  15. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Ти уште денес можеш да си купиш тест и да си провериш ,затоа што од односот до сега поминало скоро месец дена и доколку си бремена ќе ти покаже.Исклучоци постојат во се ,па така и во забременување .
     
  16. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш ја читнав росонерка, прашала на гинеколог во врска со плодните денови. Гинекологот и рекла дека ден-два пред добивање (ако имаш редовна менструација), се баш неплодни денови. Се друго е опасно. По тоа знам.
     
  17. emiljota

    emiljota Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Me interesira dali nekoj se ima sooceno so problemot so koj se soocuvam jas sega, za zal:(.....Mi e konstatirana dijagnoza na policisticni jajnici pred nekolku godini i sega so moeto momce vise eve cela godina kako se obiduvame da ostaneme bremeni:)) ama nikako ne ni uspeva.Mnogu mi e strav sto duri od toj strav ne se osuduvam da otidam na pregled, mi e strav od zborovite na doktorot.Inaku imam 23 godini. Zatoa ve zamoluvam ako imal nekoj nekoja slicna situacija ako sakate izvestete me, bidejki navistina sum zagrizena...pozz
     
  18. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    имам некаде по форумов прочитно дека има зени кои со полицистични јајници се останале бремени растерај се малку иди прочитај во подршка за тие што сакат да останат бремени и во сличните теми прелистај низ сите постови
     
  19. emiljota

    emiljota Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Fala ti i ova e nekakva uteha,vednas se preflam na drugiot forum:) fala
     
  20. micakraf

    micakraf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    zdravo ..so mojot maz se obiduvavme tocno 1godina da ostanam bremena i sega pred nekoj den napraviv test pozitiven ne mi s everuvase bev na doktor mi kazaa deka sum bremena no se uste e rana bremenost i treba da vnimavam da lezam...bar 10dena mng sum isplasena ne mozam onaka ubavo da se izraduvam strav mi e samo se da bide v red nekogas me fakat menstrualni bolki i me faka panika..dali imal nekoj vakavo nesto d adade sovet...:)
    fala vi