1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашањa и одговори околу забременувањето и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 9 октомври 2010.

  1. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Без паника, лежи, одмарај, не работи тешка физичка работа, внимавај на исхраната. Нормално е паника да фаќа, сепак прва бременост е. Болките што се слични на ментструалните се нормални, сепак имај на ум дека нов организам се формира во твојот.
    Ајде со лесно нека ти е бременоста и уживај.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. micakraf

    micakraf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    фала ти многу на советот да ти кажам одма ми олесни малку зашто целата сум исплашена и не станувам од кревет...фала ти мнг
     
  3. micakraf

    micakraf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    ми даде гинекологот да пијам и дабростон таблети..се надевам дека не се нешто лоши ако имал некое искуство нека пише совет..фала
     
  4. Moja

    Moja Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски

    Мене поради ми препишаа добарастон и јас исто истражував и тие се зајакнување на матката .. не се секирај :)

    Со лесно :*
     
  5. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    И јас пиев Дабростон, не грижи се, не се штетни, помагаат за задржување на плодот т.е зацврстување на матката.
     
  6. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Имавме односи во вода, и тоа на 13 ден од мојата последна менструација, не сврши во мене , но не знам зошто опседната сум дека е можно да сум бремена совед ....или ваше мислење, за тоа дали сум ?
     
  7. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    фифти-фифти се шансите, ке си видиш сама никој не може тоа да го знае ;)
     
  8. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Или си или не си бремена, трето нема.
    Особено фактот дека не свршил во тебе може да те подзамисли уште повеќе, а тоа дека ти бил 13-ти ден од последна менструација може има некаква врска со утрешниот ден петок 13-ти (исто и опседнатоста може да биде поврзана со овој датум), или па тоа дека Јуда бил 13-тиот апостол па нешто со предавство да не има врска случајно, можеби дечкото со кој си имала односи во вода те излажал дека не свршил во тебе а уствари свршил. Мој совеД- почекај до крајот на утрешниот ден, би требало да ти се реши дилемата-си или не си. Да се биде или не - прашање е утре :P
    Што би додала друго не ми текнува, ах да, а тоа во вода значи дека во када имавте односи (без јавноста) или можеби се работи за Хаваи, Мексико, Кариби и сл. бидејќи од големо значење е географската местоположба.
    Зошто ли прашањево ми личи на некое од маслата на екс Трики :?:
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. skorpijaa87

    skorpijaa87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    zdravo na site jas sum nova na forumov cesto citam kakvi soveti davate i resiv da se zaclenam.Pa sakam da ve prasam site ako sakate da mi objasnite jas sum mazena 6 meseci i seuste ne sum bremena na ovaa strana racunav koj denovi mi se plodni ovoj mesec mi zavrsi menstruacijata na 3 i mi ispadna deka sega ovie denovi mi se najplodni posebno denesniov den mi bilo ovolacija najplodniot den a ne mi e jasno zasto pocnaa da me bolat gradite kako pred menstruacija a mi se plodni denovi a i so mazot mi imavme odnosi odkako mi zavrsi sekoj den a zasto me bolat gradite dali e toa normalno vo plodnite denovi da imas bolki vo gradite kako za sledna menstruacija pomos plissss
     
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Само уживај си во водењето љубов и не му ја мисли многу. Сите мислевме дека правење дете е плукни залепи кога се пазевме, ама не било така. Не се оптоварувај со симптоми и такви работи, гради болат и кога се останува бремена.
     
  11. skorpijaa87

    skorpijaa87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    fala ti na sovetot ali dali e normalno toa so me bolat gradite vo plodni denovi a ovoj mesec se custvuvam i malku cudno 1 nedela veke vo plodni denovi imame odnosi a mene nekako me boli stomahot vo dolniot del ali blagi bolki a i gradite neznam dali treba da mi dojde ili pak ima nesto :)
     
  12. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Мене никогаш во живот не ме болеле градите, значи првпат почувствував што значи да ми се тврди камен и да ме болат откако забременив. За тебе е многу рано за да се претпоставува било што. Секако си во брак, почекај да ти дојде време за добивање, па ако ти доцни, ти држам среќа. Сега навистина нема потреба да се замараш дали се фатило или не, од искуство ти кажувам ;)
     
  13. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски


    Во домашна атмосвера-џакузи еве ако толку те интересира :P

    само сакав да знам дали познавате некој што забременил додека имал однос во вода Ч)
    али ок ке видам и сама за едно 8 дена
     
  14. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    феминки ај помагајте за совет...бев на гиноколог и ми рекоа дека има знакови на потенцијални бебиња дека се ми е ок ама некои хормони биле мрзливи или како ги нареце...сега ми даде некои таблети да пијам од кои требало да ми дојде менис и додека сум со нив да одам кај докторката да почнело да ги забрзуваме и зрејуваме потенцијалните бебиња...е сега кога отидов денес во аптека да ги земам аптекарката ми ја виде сликицката од ехо каде се означени со +1 +1 +1 тие три потенцијални...и ми вика да не си направиш проблем подобро почекај уште некој ден може сами ке си зрејат и ми даде тест пак за бременост....сега незнам што да правам....инаку минатиот месец ми дојде на 7 април овој месец ми дојде на 3 мај ама кафена менус...и ми траеше само два дена...Од симптомите освен што ме боли долниот дел на грбот-половините,стомахот ко грчеви имам некогаш знае од време на време да ме заболи...ништо друго само онака дел од денот секундарно може да ми се згади и тоа е тоа..ви се молам ако некој има некој совет слободно нека ми напише...незнам што да правам...фала однапред!
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ти ова озбилно??? Ако сакаш да си бремена нека сврши твојот во тебе на 13-от ден од твојата последна менструација. Следниот пат снимај со камера за да може овде на форумот да толкуваме дали си или не си бремена.
     
    На s4j и unique123 им се допаѓа ова.
  16. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Добро ти кажача аптекарката. Ај почекај си уште некој ден. Го направи тестот?
     
  17. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297

    ке го направам утре на прва мокрача...денес кога го купив веке бев и доручкувала па затоа оставив за утре...
     
  18. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Па ајде, со среќа... ;) Може ќче се радуваме на три бепчиња во едно мешенце :inlove:
     
  19. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297

    од твоја усте во божји уши... :D .
     
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Зоза дали направи тест? Те мислев ете дали си не известила ама гледам дека не :)