1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашањa и одговори околу забременувањето и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 9 октомври 2010.

  1. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.988
    Пол:
    Женски
    Za regular situacii ne znam koga treba ama den pred ivf transfer obavezno treba da se proveri
     
  2. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Здраво нова сум на форумов,со следнава последна дијагноза од др.Гужанова,ако може ваше мислење
     

    Прикачени фајлови:

    На meri24 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.673
    Пол:
    Женски
    Хај жени силни, најсилни!

    Сакав да ве прашам....
    Имам вишок килограми зборам 20+ од тоа што треба да сум.
    Според БМИ сум 30 точно.
    Се трудам месециве да симнам колку што можам, но сакаме да почнеме припрема за бебе.
    До сега не сме пробувале бидејќи ни било страв поради тоа.

    Ептен ми е страв поради килограмиве најискрено... А многу сакам деца. (пр. уште не почнати со работа си разгледувам бебешки облеки :lol: )
    И да ослабнам сигурно нема 20кила да ги стигнам.

    Следнава недела ќе одам да ми земе гинекологот микробиолошки брисеви да се проверам.
    Која е вашата препорака окулу ова...?
    Искуства?

    Дали да почекаме уште некој месец пред да пробуваме да го спуштам БМИ или да пробаме да работиме ( зборам без стресови )
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. little.girl.16

    little.girl.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Здраво. Вака: секогаш користиме заштита, но рокму на денот на овулацијата откако свржи, забележавме бела течност на почетокот на стеблото(малку беше изместен презервативот). Не се напив апче за ден потоа бидејки бевме убедени дека тоа се само моите секреции. Менструација(можеби лажна) добив на точна дата, но беше чудна :прв ден розова(и многу малку) , потоа црвена па кафеава последните 2 дена. Траеше 4ипол-5 дена. Направив тест после тоа-негативен. Но осекјам чудни болку веке 1 месец и денес кога требаше да добијам по вторпат после ризичниот однос, не добив (а обично е точна како швајцарски часовник). Дали има можност да бил лажен негативен? Само на тоа мислам цело време утре полнам само 20 години прерано ми е си имам зададено цели коишто ке одат во вода...
     
  5. little.girl.16

    little.girl.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    * болки ниско во стомакот, матката
     
  6. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Касно ти пишувам ама ете чисто за поддршка.
    Јас цел живот имав 60-65 кила, сплет околности лекови и слично дојдов до 90 па и 95.
    На 90 кила останав трудна, еве сега сум 8ми месец и имам 95.
    Ти ако веќе планираш почни си со поздрава исхрана, не диети и изгладнување, чисто пошто плански ете ти е уште не си бремена, заради себе да ти е убаво,ама не гледам проблем зошто не би родила.
    Па може и да не успееш 20кила да симнеш,нема да чекаш толку, освен ако нешто не ти смета на здравјето.
     
    На IRBBB, thelittle17 и Speechless им се допаѓа ова.
  7. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Чим си имала 4/5 дена од кои некој ден баш црвена нормална не верувам да си бремена.
    А на крај секако кај сите е кафено,како завршува така намалува,исто и на почеток е малку додека пробие.
    Напраби тест чим дури втора менс. Треба да добиеш нема шанса да не покаже, ама со добиено јас не верувам во бременост.
     
    На little.girl.16 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Јас би пробала да симнам, не мора 20 ама колку можеш толку.
    Да ти биде полесна бременоста, и сепак здравствено е подобро.
    Ќе треба да се пазиш во бременост многу, да не качуваш килограми, а тоа мислам дека потешко оди одколку да пробаш да намалиш пред бременост. Среќно
     
    На Speechless му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    @Speechless јас останав со 20 кг вишок бремена и поминав сосема добро. Без никакви проблеми и компликации. На пораѓај имав трицифрен број ама висока сум. Реално огромна бев. Не е здраво ни изгледа убаво. Срцето е преоптеретено. Јас и покрај тоа бев активна до последен ден, пешачев, секс редовно имав.
    Ама останав непланирано бремена. Ти имаш време да ослабнеш.
    Со вежбање и здрава храна, броење калории итн, можеш за 6 м да остабнеш.
     
    На thelittle17 и Speechless им се допаѓа ова.
  10. iva1210

    iva1210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    Здраво би ве замолила за мислење. Ситуацијава е следна. На 07.02 добив менструација и започнав со контрацепција Микрогинон, по совет од гинеколог бидејќи имав абортус пред пет месеци. Во исто време ми беше откриена детекција на ковид19 и поради зголемени д-димери (згрутчување на крвта) ми кажаа да почнам со терапија Ксарелто. Гинекологот ми кажа дека може да се пијат заедно со Микрогинон. На 14.02 имавме со мм незаштитен однос без да сврши внатре. На 18.02 добивам повторно обилно крварење при што гинекологот ми кажува да престанам со контрацепцијата бидејќи веројатно резултирала со хормонален дисбаланс. Крварењето продолжи уште 7 дена по испиената последна таблета на 17.02. Е сега проблемот е што не знам од кога да пресметувам за нареднава менструација, бидејќи ако сметам од регуларната на 07.02 а не од крварењето на 18.02, веќе ми доцни 4 дена, требаше да добијам на 07.03. Направив два теста, Fruhtest (кој пишува дека детектира бременост 4 дена пред менструацијата) едниот завчера околу 15 часот, другиот вчера околу 22 вечерта. Двата беа негативни. Колкава е можноста за бременост бидејќи тој однос беше на седми ден од менструација и сум била под заштита од контрацепцијата, или пак можно е да се работи за последица од шок на организмот поради контрацепцијата која ја пиев регуларно по прописи само 11 дена? значи од тој однос се веќе поминати 25 дена што претпоставувам дека досега сигурно би покажало позитивен резултат доколку се работи за бременост. Ви благодарам однапред
     
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Околу забременување, хормони и слично не би знаела да ти кажам ништо, особено штом разговараш со твојот гинеколог и тој сигурно знае најдобро што да те советува. Но, ќе ти кажам од мое искуство, дека после Короната мене ми се поремети циклусот, односно добивав на 10-15 дена, иако претходно ми беше како саат точен. Се консултурав со гинеколог кога отидов на преглед и ми рече дека е вообичаена појава по прележување на вирусот. Направив ехо, пап, брисеви и се беше во ред. Ми кажа ако продолжи циклусот да ми е толку чест да испитам хормони. Се среди за некое време, па немаше потреба од тоа. Можеби, и кај тебе е истиот случај.
     
  12. iva1210

    iva1210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    Останува значи да почекам да видам како ќе биде. Ти благодарам
     
  13. Lavidaloca

    Lavidaloca Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Pak jas, posle 2 spontani vo peta nedela, eve denes 3 po red isto vo peta nedela znaci istioy slucaj bremenost da no vo matka ne
    Gi napraviv site mozni ispituvanja, mi ostanaa kariotip i histero za sekoj slucaj jest da na 4d nemamni pregrada ni niso
    No doktorot veli ajde i taa moznost da ja isklucime
    Stv ke puknam
    Ima li nekoja so vakvoiskustvo?
    Stvarno mi e potreben sovet:(
     
  14. Mia 21

    Mia 21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2021
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Епа вака...
    Здравје да добијам за недела дена и сакаме да планираме бременост. До сега не сме пробале, многу се плашам од бременост. Сакам и да подослабам некое кило прво. Втор пат прележав ковид, па некои ни викаа да почекаме, но гинекологот ми рече слободно можеме да правиме бебе.
    Имав многу паднат имунитет од стрес и се здебелив ептен.
    Дали пиевте некои витамини пред да останете трудни?
    Ми кажаа фолна киселина...
     
  15. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    Јас само фолна пиев
    Чим имаш дозвола од доктор незнам зошто би чекала а и не значи дека ке се здебелиш повеке на бременост
    Битно е да пиеш витамини заради имунитетот и провери си ја крвта дека железото знае да падне повеке
     
    На Mia 21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Poppy.Seed

    Poppy.Seed Активен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2022
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Фолнна може да се пие и без препорака од доктор?Пример ако пробуваш?
     
  17. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.744
    Пол:
    Женски
    Okej devojki.
    Resiv da pisam i se nadevam deka nema da me osuduvate..ustbari i da me osudite zasluzuvam ....
    Bremena sum 11 nedela.
    Pusac sum.
    Otkako doznav zmacitelno gi namaliv ama ne uspeav da gi otkazam.
    Samata pomisla na skroz otkazuvanje mi e strashna
    Denes doktorkata mi vika pa ti stom dosega si pusela bas koga se slycuba organogenezata sega e ejabe da prestanes.
    Ja prasav za nikotinski lepenki ama ne mi dozvoli...ve molam za pomos barem so muabet.
    Ke se ubijam ako na nareden pregled nesto ne e vo red.
    Placam nosntop a mn mi e tesko.
    .da gi ostavam skroz.
    Kako da si pomognam...kako da gi ostavam

    Ve molam spodeletr navistina efikasen nacin da se mavnam od gubrevo...sto ako navistina e sega kasno da gi ostavam?
     
    На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Poppy.Seed

    Poppy.Seed Активен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2022
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Девојки дали сменивте нешто во начин на исхрана? пример да јадете повеќе јајца, повеќе млечни производи или си терате стандард?
     
  19. AugusTina!

    AugusTina! Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    1.416
    Пол:
    Женски
    Кога чекав за преглед пред некој месец, една мајка исто со докторот правеше муабет за ова, дека не може да ги остави, дали многу штета правеле, дали е касно сега, таа беше на прв скрининг тогаш.
    И овој и рече дека придобивки од оставање на цигарите во бременоста има дури и во последниот ден, така да остави ги ти уште и рано си. Јас само што видов 2 црти ги фрлив и ни една немам запалено 6 месеци.
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.484
    Допаѓања:
    5.818
    Пол:
    Женски
    Исто и јас бев страствен пушач со скоро по 2 кутии на ден. Коа останав трудна гинекологот ми рече дека ако многу ми е стресно да не ги оставам наеднаш до 12 недела негде. Јас вака направив: Прво ги намалив на 7-8 цигари и сфатив дека повеќе ми е психичка зависност него физичка. Така и кафе намалив по 1 на ден а пиев 4 минимум. Кога дојдов негде 12та недела почнав да нс пушам во ситуации кога највеќе ме тераше ( со кафе, после јадење и сл) туку палев после тоа, да ми се задоволи психичкиот момент дека ќе запалам покасно. Така после едно 2 недели дојдов до 4 цигари на ден и сфатив дека палам од навика и не ми прават задоволство и почнаа да ми стануваат гадни. И така после тоа еден ден реков денес ќе пробам да не запалам ако ме фати ептен криза имав една цигата резерва. И од тогаш еве сум скоро 33та недела не сум запалила цигара, немам ни потреба веќе. Јас што пробував со книги, електронски цигари и на сите начини да ги баталам предходно и не ми успеваше, овој метод ми успеа. Сигурно имаа и удел хормоните што ми беа погадни од предходно. Ти посакувам и ти да успееш и да се отарасиш успешно од пушење. :);)
     
    На Misskirova му/ѝ се допаѓа ова.