Праќање пари од странство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од anakonda88, 18 јуни 2016.

 1. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.321
  Допаѓања:
  239.486
  Пол:
  Женски
  Исто и маж ми зел пари така преку 15 пати од различни држави.Преку комерцијална банка.Никаков договор не спомнале,ниту пак ујп се вмешала.
   
 2. Ignis

  Ignis Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  222
  Кога се испраќаат пари од странство мора многу да се внимава да се запазат сите легални постапки. Всушност сите мислат на тоа како да се одбегне некоја си такса или ако е можно, но забораваат на најновиот закон во многу држави кој будно се прати, а тоа е законот за потекло на примени средства поради спонзорство на терористички активности.
  Затоа сега е најверојатно најлошо време да се прават трансакциони егзибиции.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.602
  Допаѓања:
  54.307
  Пол:
  Женски
  @anakonda88 јас токму и на овој начин мислев,со свифт код..е сеа во мојот случај бараат да внесам причина односно намена на парите,и одбирам подарок,сумите ми варираат од 100/200 евра,а за ујп мислам дека нема да тормозат ништо,мајка ми е сметководител па се потпирам на неа..
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Сончоглед

  Сончоглед Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  I jas imam povrzano prasanje so temava..
  Znaci imam devizna i denarska smetka vo komercijalna banka, NO samo edna karticka koja ja koristam za bezgotovinsko plakjanje ( master card debit). Pred okolu edna nedela imav internacionalna uplata na deviznata smetka, no sepak ne mozam da gi koristam tie sredstva, dodeka denarskata si e vo red. Sto moze da se napravi vo vrska so ova?!
  Inaku koristam SVIFT, kolku sto primetiv uopste ne mi zemaa nikakva provizija, moze zasto se raboti za mala suma, okolu 50€
   
 5. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.146
  Допаѓања:
  112.546
  Пол:
  Женски
  како мислиш не можеш да ги користиш? дека не можеш од банкомат да ги вадеш? ако мислеше на тоа, од банкомат само денари можеш да извадиш, така да мораш да ги конвертираш у денари ако сакаш за безготовинско плаќање да ги користиш или да ги вадеш од банкомат коа ке ти требаат
   
 6. Сончоглед

  Сончоглед Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Zboruvam za bezgotovinsko plakjanje. Parite sto gi imam na deviznata smetka ne mozam da gi koristam, dali za online kupuvanje ili vo prodavnica, nebitno.. inaku ziveam vo stranstvo, znaci koga plakjam, parite od denarskata transakciska gi koristam ( se konvertiraat vo evra po kurs na bankata), a ovie sredstva sto mi se na deviznata ne mozam da gi koristam (namerno probav da kupam nesto sto kostase povekje od ona sto go imav na dvete smetki)
   
 7. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.146
  Допаѓања:
  112.546
  Пол:
  Женски
  Колку што јас знам мора да бидат во валута која се користи во земјата во која е издадена картичката. Така да штом ти е во Мк издадена за да ги користиш мора да ти бидат во денари. Прашај за секој случај во комерцијална, одговаараат за брзо време на маил, дали може нешто да се стори.
   
 8. Сончоглед

  Сончоглед Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Thx, ke se obidam, no ne se nadevam nesto premnogu, imam nekolku losi iskustva so bankava, vreme e da ja smenam!! :D
   
 9. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  7.703
  Допаѓања:
  117.649
  Пол:
  Женски
  Еве ти одговор од ќерка на вработен во Комерцијална, ако нешто ти значи:D
  Не знам зошто ама претпоставувам имаш Виза картичка, ако не е,поправи ме..
  За да плаќаш со неа (без разлика дали онлајн или на пос терминал, па и да вадиш од банкомат) МОРА средствата да ти се во денари. Картичката е врзана само за денарската сметка и можеш да имаш и милион евра на девизна, нема да можеш да ги користиш додека не ги смениш во денари. Тоа можеш ако имаш интернет банкарство ако не си во Мк.
  Има картичка што е врзана и за девизна (еур сметка) и за денарска сметка, ама ако имаш долари на пример, нема да можеш да ги искористиш,мора да се во евра.


  За другиот муабет од погоре, тие процедури за пријавување на приходот се ако добиваш пари од правно лице, мораш да одиш во банка и да потпишеш изјава некоја и да наведеш по кој основ ги добиваш парите. Од физичко лице не потпишуваш ништо, зарем не сте свесни дека пола Мк живее од странски дознаки?

  Анаконда, најевтино ти е до банкарски налог може да се пратат/примат во било која земја во светот. Има провизија во зависност од сумата и банката..ама помала е од Мани грам и Вестерн.
   
  Последна измена: 22 јуни 2016
 10. Сончоглед

  Сончоглед Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Pretpostavuvav deka e nesto vakvo vo prasanje, ti blagodaram vo sekoj slucaj na odgovorot.

  E sega isto prasanje povrzano, na pamet ne mi padna za danok i slicni gluposti, goresponenative pari mi se prefrleni od pravno lice, odnosno osiguritelna kompanija. Prasanjeto mi e dali i ova se odanocuva ili?!
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  7.703
  Допаѓања:
  117.649
  Пол:
  Женски
  Не подлежи на оданочување, само треба да е наведено дека е од исплата на оштета.
  Ако е од оштета..

  Исто сите пари примени како подарок од физичко лице не се предмет на оданочување.
   
  На joy1 и Сончоглед им се допаѓа ова.
 12. Bruneta

  Bruneta Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2015
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Nadjobro ti e preku western odma mozes da gi podignes za pola cas sea malce poskapo, e ama nikoj ne znae so kako koj ti praka pari samo ti ke si znaes bidejki na primer ako ti pratis na nekogo pari vo banka na transakciona smetka vo slucaj on da e socialec ili zema ili osiguren preku drzava se vodi kako ne vraboten, a na smetka mu stigaat pari on od socijalno ke bide izbrisan ke nema pravo na pomos I na osiguruvanje |(:?:
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.321
  Допаѓања:
  239.486
  Пол:
  Женски
  е како незнаат?
  и преку wu даваш податоци за пракачот:име презиме држава.
  често знаат и таму да прашаат зошто ти ги праќаат парите
   
 14. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.463
  Пол:
  Женски
  грешка си , преку WU и MoneyGram нема потреба од никакви прашања и нема никаков данок , само голема провизија
   
  На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bruneta

  Bruneta Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2015
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Pa bidejki parite od western gi dobivas poklon od nekogo toa ne e plata neli drugo e na smetka koga ti stigaat na primer po 10 000 den sekoj mesec znaci deka rabotis na crno I zemas pomos od drzavata A vo banka e drugo vadat izvestaj deka na smetka imas pari sega e takov zakonot rabotis nekade parite ti gi pustat na smetka znam deka edna licnost sto zemase socijalna pomos i imase pari na smetka I sega koga bese ova brisenje na socijalci koj imaat pari na smetka izvadila izvestaj od banka I tie videle deka ona ima primanja od nekade tamu ne mozes da dokazes se poklon parite samo pisuva kolku pari imas me razbiras sega :^)
   
 16. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.321
  Допаѓања:
  239.486
  Пол:
  Женски
  Данок нема.Но ујп ако сака може извештај да побара за било која година ,колку пари си зел.(a zakonot se menuva od denes na utre)
  На секој твој извештај стојат и податоци од испракачот.

  Мм раб со Wu i moneygram ,netteler preku 4 godini.И често се случувало на почетокот да го прашуваат од каде и зашто идат парите.
   
  На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
 17. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.463
  Пол:
  Женски
  УЈП има увид за сите пари примени на трансакциска сметка , а преку WU i MG не!
   
 18. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.321
  Допаѓања:
  239.486
  Пол:
  Женски
  Ima i preku wu
  Vo mak brod kako gi stavia vi pritvor tie 2-3 ca?
  Site rabotea so pari zemeni preku wu .Ujp ima pravo od sekade izvestai da vadi
   
 19. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.463
  Пол:
  Женски
  не го знам тој случај , но за данок знам дека не се плака преку WU , но донекаде си во право дека можат да прашат за потеклото на парите заради перење пари и тероризам , и дека можеби денес не се плака данок али утре може да се донесе закон да се плака , но преку таквите трансфери мислам дека за сега немаат влијание како пракањето пари на тран. сметка или на девизна сметка .
  Затоа ја отворив оваа тема да видам повеке искуства околу оваа работа , бидејки уште не ми е разјасната .
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bruneta

  Bruneta Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2015
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Ujp nema sto da se mesa, ako ti ne si socijalec I imas osiguruvanje na racun na drzava pari sekoj moze da zema od sekade kaj sakas da ti isprakaat po tvoja zelba :D tuka veke moze bankata da se umesa, ako ti stiga pregolema suma na pari I togas oni istrazuvaat od kade kako sto rab moze na crno I doaga do apsenje 8)