Праќање пари од странство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од anakonda88, 18 јуни 2016.

 1. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.280
  Допаѓања:
  238.065
  Пол:
  Женски
  Javi se utre u ujp i pitaj gi dali ako sakaat mozat da izvadat izvestaj kolku i od kade pari si primila

  Bankata ne ja mesaj toa e druga rab
  Zboruvame za pari zemeni preku wu
   
 2. Bruneta

  Bruneta Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2015
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Ujp nema sto da se mesa, ako ti ne si socijalec I imas osiguruvanje na racun na drzava pari sekoj moze da zema od sekade kaj sakas da ti isprakaat po tvoja zelba :D tuka veke moze bankata da se umesa, ako ti stiga pregolema suma na pari I togas oni istrazuvaat od kade kako sto rab moz 8)
  Western I preku transakciona smetka ja kazav deka pari moze od sekade da zemas ako ne koristis nisto na drzavata me razbiras ako koristis nesto zdrastveno ili si socijalec najdobri e preku western, a za toa dadov primer ja za bankata deka tamo imaat uvid sea normlano ako nekoj luge se osumniceni im sigaat mn pari preku western ke gi ispituvaat taka da covek ako zema epten
  Toa go kazav kako primer, a preku western vo ujp ne se vodi nikade deka jas na primer zemam pari toaa mozebi samo da se doznae, ako liceto prima golema suma na pari I protiv nego se vodi istraga :^)
   
 3. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.463
  Пол:
  Женски
  колку е лимитот на пракање пари од странство во мк ( преку МГ) ?
   
 4. мкд98

  мкд98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  За испраќање пари до 2.500 евра месечно.
  За примање пари до 5.000 евра дневно.
   
 5. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  484
  Дечки знае ли некој колку е провизија да испратам евра од сметка во Комерцијална Банка на сметка во странство?
   
 6. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  7.617
  Допаѓања:
  116.775
  Пол:
  Женски
  Зависи колку пари
  Не е исто 100 евра и 10000
   
 7. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  8.834
  Допаѓања:
  107.823
  Последен пат праќав од НЛБ во странство 10е на 100е.
  Исто како и ву и останатите.
   
  На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  484
  20 000 евра
   
 9. Rijan

  Rijan Нов член

  Се зачлени на:
  11 септември 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Zdravo ako moze nekoj poiskusen da mi pomogne. me interesira postapkata okolu odanocuvanje pari od stranstvo. Pred nekolku meseca od Francija mi stignaa pari na smetka vo Tutunska banka suma od okolu 3600 evra parite gi podignav bez da me prasa bankata od kaj mi se ili da mi bara nekakov dokument da prilozam sea me interesira dali treba da gi prijavam ovie pari vo ujp za odanocuvanje i kako ide procedurata
   
 10. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  2.841
  Допаѓања:
  11.394
  Пол:
  Женски
  А имаш платено данок во Франција ? Прашувам бидејки да не настане двојно оданочување ..
  Мислам од годинава не треба да се поднесува пријава во Ујп , ако имаш нешто за плакање они ке те известат
   
 11. MARILENA

  MARILENA Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2015
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  За колку време од НЛБ ти легнуваат пари пратени од странство на сметката?
   
 12. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  2.841
  Допаѓања:
  11.394
  Пол:
  Женски
  Почна бе ова двојното оданочување (пракање пари преку брз трансфер) измислен од покундурениот опинок Маја Лукаревска?
  И кој ке плака данок примачот или пракачот ?
  И колку е данокот ? Слушнав дека е 10%
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  1.993
  Допаѓања:
  10.823
  Пол:
  Женски
  Дали може да се испратат пари од странство на сметка во стопанска банка..И ако може колку зимат провизија..?
   
 14. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.117
  Допаѓања:
  111.630
  Пол:
  Женски
  Moже, со приложување на IBAN и SWIFT код од сметката на која сакате да бидат префрлени. Провизијата зависи од банката од кај што се праќаат.
   
 15. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  1.993
  Допаѓања:
  10.823
  Пол:
  Женски
  @Sesil ти благодарам многу..Ако се пратат вечер кое време можат да се подигнат ако знаеш..?
   
 16. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.117
  Допаѓања:
  111.630
  Пол:
  Женски
  За неколку работни дена, банката ќе ви каже најсигурно колку. Обично известуваат телефонски коа стигнуваат. Барем во тутунска така прават.
   
  На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
 17. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  1.993
  Допаѓања:
  10.823
  Пол:
  Женски
  Парите се пратени во сабота вечер ми рекоа четврток но уште нема пари..Дали покасно стигат или..Некој да не знае..?
   
 18. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  1.993
  Допаѓања:
  10.823
  Пол:
  Женски
  Пак јас значи парите пак се вратени назад а овде ми рекоа дека пари нема стигнато..Плус има сопрено од парите 50евра
  Некој да знае подобро да ми објасни секако јас утре ке одам да видам што е работата
   
 19. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  Duffi izvini. Sakam da uplatam 50 evra za seminar vo stranstvo. Dali toa znaci provizija 5 evra i koja e postapkata u NLB
   
 20. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  8.834
  Допаѓања:
  107.823
  Најверојатно да, би било околу 5е провизија.
  Не ти треба ништо посебно, само девизна сметка во банката од која ќе испраќаш. Ќе ти објаснат се на шалтер. :)
   
  На Beautymom му/ѝ се допаѓа ова.