Праќање пари од странство

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од anakonda88, 18 јуни 2016.

 1. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  A devizna ako nemam znaci treba da otvoram. Kolku cini toa? Pozdrav
   
 2. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  8.975
  Допаѓања:
  108.825
  Ќе ти средат во банка. Бесплатно е.
   
 3. teressa

  teressa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2016
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  328
  Пол:
  Женски
  дали треба да се плаќа данок ако некој од странство ти испрати пари преку WU?
   
  На Атриом му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  492
  Допаѓања:
  1.749
  Пол:
  Женски
  Dali znae nekoj dali moze da pratam pari so izminat rok na pasos ili pak licna karta? (Ne makedonska) Preku western union...?
   
 5. Атриом

  Атриом Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2018
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  385
  Пол:
  Машки
  WU каматира обавезно,ако е од Америка 50/50 се со камати.
  Легенди ми се.
   
 6. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  4.245
  Пол:
  Женски
  Се' уште не е донесен тој закон, колку што знам. А како ќе биде со електронското оданочување искрено не ми е познато. И мене тоа ме интересира.
   
 7. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.545
  Допаѓања:
  23.817
  Пол:
  Женски
  Како може некој да ми прати пари од Америка од удобноста на својот дом?
  Дали може преку пејпал? Претпоставувам не, бидејќи читав не можеш да ги извадиш овде во Македонија. Додуша не ми требаат да ги извадам, ми треба да ги пратам на друга сметка овде во Македонија. Тоа возможно ли е? Или и тоа е вадење? Стварно не сум упатена.

  Ако пејпал не е опција, што останува? Даноци и провизии ми се ептен небитни, само да може да се префрлат пари без да се оди во банка, да се прават акаунти и слично.
   
 8. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  2.880
  Допаѓања:
  11.478
  Пол:
  Женски
  Само преку онлајн банкарство ..
   
  На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.545
  Допаѓања:
  23.817
  Пол:
  Женски
  Како се одвива процесот? Кои информации треба да му ги доставам на тој што ќе праќа и какви инструкции?
   
 10. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  4.245
  Пол:
  Женски
  Skrill, MoneyGram, Western Union. :)
   
 11. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  2.880
  Допаѓања:
  11.478
  Пол:
  Женски
  Да не мора да се оди во банка валда и за менувачница мисли

  Мора тие во америка да си имаат од банката апликација од нивната сметка , па ти ке им ја дадеш твојата сметка , исто и ти треба од банката да си спуштиш и да се регистрираш преку апликацијата ...
  Апликацијата ке ти служи и за постојано да имаш увид во твојата трансакциска сметка
   
  На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.545
  Допаѓања:
  23.817
  Пол:
  Женски
  Значи доволно е само да им дадам број од трансакциска сметка, така? А претпоставувам дека не е задолжително јас да имам апликација, бидејќи единствениот важен услов ми е за во Америка да не е комплицирано. Јас овде и онака ќе треба да префрлам низ сметки и не ми е проблем преку банка да го правам тоа.
   
 13. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  2.880
  Допаѓања:
  11.478
  Пол:
  Женски
  Ако можеш или сакаш овде да одиш во банка не ти треба апликација , а на тие од Америка дај им ја само твојата трансакциска сметка
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Лииикии

  Лииикии Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo
  Imam germanska platezna karticka
  Na nea imav samo 8eur, no bankata mi povlekla 20eur I sega sum vo minus 12eur,a jas sum vo MK
  Ve molam za sovet kako da gi uplatam tie 12 eur.dali mozam od Mk da gi uplatam I preku koja bamka
  Blagodaram odnapred
   
 15. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  1.719
  Пол:
  Женски
  Да прашаш во банка? Мислам дека можеш да ги уплатиш на германската сметка од твоја трансакциска сметка.