1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првата цигара?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од 2468, 4 јуни 2010.

 1. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Значи темава изгледа испадна само за пушачите? :D па девојки ајде кажете си, кога прв пат запаливте цигара? зошто решивте да запалите? самоволно тоа го сторивте или под влијание на другар/другарка? :wasntme:
  едноставно нели, се' за вашата прва цигара :)

  јас првата цигара ја запалив некаде почеток на прва година средно. бевме собрани друштво, пиевме се зезавме... и една другарка зема цигара и ми ја дава... прво одбив, а и таа се двоумеше :lol: прв пат и на двете :D се запивме и така ја запаливме цигарата :D и толку бешеее... после некако почнавме самоз а викенд да ги палиме цигарите, ама онака само. и веќе крај на прва година можам да кажам дека почнав интензивно да купувам и да пушам цигари :)

  ајде девојки споделете ги вашите искуства :wasntme:
   
 2. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  74
  Јас првата цигара ја запалив во 8мо одд :doh: на некои 14 години :doh: иначе не сум некој зависник од цигари, палам само кога пијам кафе или кога сум нервозна :lol:
   
  На capri му/ѝ се допаѓа ова.
 3. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  Хахаха,интересна тема. Мене брат ми ме научи да пушам :) Бев 7 одд.Се секавам како ме учеше да го вовлекувам чадот,во почетокот кашлав.А што е најинтересно,тој и ме кажа на моите :lol: Потоа продолжив да пушам на излегување,а зашто бев мала,а и скоро сите во градот го знаат татко ми,се криевме со другарките позади дискотеката :D Во грб ни влегуваше,ама важно пушевме,бевме ФРАЕРКИ :rock: :D Кога завршив средно престанав,па после пак почнав,и така често правев паузи,палев само онака кога ке ги гледам другарките сите пушат,па ајде и јас,ама зашто не пушев редовно,некогаш знаеше и да ми се сврти во главата. Последната цигара што ја испушив беше пред скоро една година, "украдов" од мајка ми,многу ми се пушеше,беше 3 саатот ноќеска,и одкако ја испушив,почна да ми се лоши,едвај заспав.А баш со мерак си ја бев испушила :D И од тогаш кажав дека веке никогаш нема да запалам,и се држам до тоа.Кога ке ми понуди некој,веднаш ми текнува на таа вечер,и си викам НЕ БЛАГОДАРАМ :D
   
 4. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  ееееееее тоа беа времиња хахаха :lol: :lol: првата цигара која ја запалив беше на14 год некаде 8одд абе се занесував до бесвест мислев дека сум фраерка со да ти кажам хахах и со е најтрагично само пувкав се додека една другарка неми лупна т.е ми кажа дека ако пуфкам ке ми излезе рак на јазик :lol: ијас дете нормално поверував и поцнав да си ги влечам и сеа можам да кажам комотно дека сум тежок зависник од тие цигари дневно дури и до двеипол кутии ми идат али тоа е тоа :)
   
 5. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Паа првата цигара ми беше на почеток на прва средно..Хахаха колку само се смеам кога ќе ми текне на часовите што ни ги држеше една моја другарка на мене и на нашиот другар..А ние кашлавме,кашлавмее...
   
 6. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Првата цигара ја запалив некаде крајот на прва година средно. Другарките мои веќе беа пробале, а јас се правев паметна и не сакав :D Една вечер бевме излезени со школските и тогашш го зедов првиот дим. Подоцна ни беше интересно, се собиравме другарките, се криевме позади школо и пушевме. Прво само за викенд купувавме, после почнавме и во школо на секој мал одмор, и сега купувам и купувам кутија :) Пушам по една кутија на два дена.Патем, какви цигари пушите? Јас тврдо родео :) Такви дозволува џепарлакот :D

  п.с Ми се припуши од темава, одам јас на тераса :)
   
 7. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  пушам родео слимс. а сега ептен и мене ми се препуши, ама не пушам дома :(
   
 8. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  74
  Родео слимс од плавите :smoke:
   
 9. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  И јас не пушам пред моите, никако, а цигарите ги кријам под кревет :D Ама сега во сред ноќ се во петнаесети сон :lol:
   
 10. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  West!?
   
  На endlesslove и miss.pretty им се допаѓа ова.
 11. rose24

  rose24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Епааааа...првата ми беше на 13 години и ми беше одвратно :puke: ....а почнам да пушам и ја купив првата кутија на 17години и до ден денес ... :tmi:
   
 12. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  500
  Првата цигара ја запалив за време на летниот одмор по завршување на 2ра година средно школо. На почетокот пушев само по некоја цигара, онака уз кафе со другарите, ама после онака вистински :D Со другарките се криевме позади школо, па после ако седнеме на кафе негде низ населба па седнувавме внатре во кафич само за да не не видат родителите или пак некој што не познава па да каже дома...еееееј кај ни беше паметот, младост-лудост :fubar: Сум пробала да се откажам неколку пати ама сите околу мене пушат па некако тешко оди. Инаку пушам максимум една кутија на ден...што е многу многу е, родео слимс плави (падна стандардот, криза е, рецесија ) :D
   
 13. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  првата цигара ја запалив некаде во осмо одд, со другарки бевме, кафе, ова-она, а почнав редовно да пушам некаде 1 год средно до ден денес :$ не пушам пред моите родители, но знаат дека пушам, мајка ми ми ги купува понекогаш :lol: инаку пушам родео слимс
   
 14. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Бев 8 одд, со една другарка решивме да купиме цигари, и купивме, запаливме една. Тука започна, а и заврши нашата пушачка кариера. Ни она ни јас не пропушевме :D
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.894
  Допаѓања:
  198.320
  Пол:
  Женски
  Не сум пушач, ама може да си кажам како ми беше кога пробав :lol: мислам дека беше крај на осмо одд. некои цигари (мислам Davidoff црни дека беа) начекав дома (а никој не пуши), и пуста љубопитност ме натера да тргнам еден дим... и се удавив од кашлање. После тоа не ми текна да запалам. А сега, свршеников мој е пушач, и мене ми доаѓа да запалам понекогаш, како што го гледам него... не знам зошто :?: а инаку тој не пуши многу, онака, 10-15 цигари дневно, што знам. И вети дека ќе се откаже од цигарите на денот на свадбата. Ај баш да видиме :lol:
   
 16. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Охоо па вие ептен сте биле напредни :D
  Првата цигара јас ја запалив во 3та година средно со дечко ми. Он е пушач и ми пречеше тоа што пуши, нон стоп му кажував за тоа колку се штетни, за тоа дека може да добие рак итн итн... И така на него веќе му дојде преку глава, ме седна кај него и ми подаде веќе запалена цигара. Ми рече: Земи дим да видиш дека не е којзнае што и нема никаква филозофија. Беа West мислам дека кафени, или златни не знам какви се тие. И земав, ниту се накашлав ниту ми се слоши, па му дојде чудно на дечко ми, мислеше дека веќе имам пробано :)

  Не сум пушач, знам да запалам кога пиеме кафе со другарките бидејќи сите во друштво се пушачи. Знам да запалам ако излезам негде, ама еве сега не знам кога последен пат сум пушела, така што не спаѓам во групата на зависници ;)
   
 17. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  31
  Ја првата цигара после матура ја запалив, почнав онака со кафе,...по 2-3 на ден и оппппп ме фати вирусот :D Факултет коа тргнав почнав да си купувам и до ден денес редовно си купувам..Ова како со гордост кажано хахахах,...секој ден мајка ми ми држи лекции за да ги откажам а и новите слики што ги стааваат се стварно грди...Ама пусто не ми се сака , сега за сега ок ми е...И мајак ми е пушач..па кога ме напнува и одам контра со стратегија...а ти зошто пушиш...и овде настанува молк...Сепак треба да ми е пример нели...и така :D :D :D
   
 18. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Ми нуделе многу пати , и во основно и кога почнав средно . Сега завршувам втора средно и немам пробано цигара , а и немам намера :)
   
 19. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Немам ни јас, ниту еднаш.
   
 20. Angel.in.dark

  Angel.in.dark Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  25
  Ај ем ин да клаб.