1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првачиња

Дискусија во 'Дете' започната од Snow-Queen, 2 септември 2013.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    @An-na од кај зимаш детски маски кн95?
    Мене вчера ми се јави наставничката да ми каже дека ќе ми прати код за да во вторник се приклучиме на онлајн платформата. Иначе малата е пријавена за со физичко присуство.
     
  2. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Од КМ медикал, имаа акција на групер, ама јас отидов од продавницата. Се наоѓа на Водњанска пред школото. Зедов една за проба, големината е добра, ќерка ми ја бендиса, па ќе земам уште сигурно. Инаку кн90 била маскава, со употреба од една недела. Јас ќе земам и од медикус хелп детска маска за еднократна употреба, па ќе видиме со која ќе тераме.
    И ние сме со физичко присуство. А кај која наставничка сте? Ние сме кај Сања.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  3. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Кај Валентина сме ние. Иначе фала за инфо :)
     
    На azelea и An-na им се допаѓа ова.
  4. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Мајки, за физичко ни требаат патичиња со лепенки. Јас мислев платнени да и земам, ама сега не знам дали некаде има? Исто и шорцеви, треба да се спортски или може обични? Кај вас како е?
     
  5. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Ништо не знам, после ќе имаме родителска па може ќе спомнат.
     
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Не ви дадоа список? Нас денес ни дадоа список и наведено беше и за физичко.
    Ај, види дали ќе ви кажат, па пиши. Ние во понеделник родителска, а денес список ни дадоа.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  7. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Да ти кажам не сум отидена дома од работа,може и и дале нешто,ќе пишам што ни кажале:)
     
  8. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Мајки, ставате ли заштитни фолии на учебниците? И каде ги наоѓате? Освен македонски, другиве не се стандардна димензија и не знам каде да најдам?
     
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Купивме хартија па ги завиткавме:tmi:
     
    На An-na и azelea им се допаѓа ова.
  10. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Нема да најдеш една големина се,можеш да ја исечеш едната страна па да ја виткаш и лепеш исто како со хартија што ги поставуваме.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  11. redmama

    redmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Во тримакс има соодветни за секоја книга, јас купив за син ми, за книги од прво одделение, не знам за други дали одговараат.
    П.с.25 денари беше една
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  12. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Здраво мајки на првачиња! :)
    Пишете како се вашите првачиња, се навикнаа ли на новата средина, новите другарчиња и нови наставници!?
    По колку часови имаат, домашни задачи пишуваат ли?
    Покажуваат ли интерес за училиште или пак можеби не сакаат да учат и пишуват.

    Кај нас одат по 4 школски часа, вкупно 2,5 часа се во училиште. Домашно имаат секојденвно по математика (бројки учат), по другите наставни предмети работат во училиште и секојдневно се носи смајли од учителката ;) како награда за активностите на час.

    Ќерчето мое не е некој тип на карактер кој се возбудува и не сака многу на тема училиште да зборуваме. Ама пак учителката ја пофали дека засега е доста активна и умна ученичка... :nod:
    Домашното го пишува, сма повеќе сака да си игра :rofl:.

    Друго сакав да прашам, што им спремате за во училиште да јадат? Дајте некоја идеа.
    Јас денес тост со кашкавал, вчера солени мафини, нешто кифлички, банана, пирошки, корасан... тоа и праќам во училиште.
     
    На redmama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Јас ги испозавиткав со обична шарена украсна хартија, но отпосле дознав дека учебниците на првачињата не се предаваат на наредните првачиња туку идат во искористена хартија. Со други зборови нема потреба толку да им се тресеме да не ги оштетат :)

    @snegulkata стандард како и секое друго дете од 6год. не ни очекувам да сакаат да пишуваат домашни. Јас сум повеќе ЗА да имаат време за играње. Малку замерувам за домашните кои се секојдневни па и за викенд. Прваче е, кое и не е баш прваче, по нашки е забаваче. Кај нас имаат 5 школски часа, значи 3 саата се во училиште. Преморена е, секој ден преспива попладне, а заднава недела ми одбива да оди на тренинг пливање :( Можеби треба време да се навикне.

    Кога е прва смена спремаме некој сендвич, кифла од пекара и сл. Вчера и спремив 3 палачинки (останаа од вечерата) и кесиче со сецкано јаболко. Кога е втора смена и јас праќам банана за ужинка или некоја мала млечна кифла. Обично ја прашувам што сака зашто ако и спремам по мое, ќе остане гладна :D Ги гледам групине на фејсбук со мајки што спремаат ланч пакети и им се дивам. Мојава ни пола не јаде од тоа што спремаат.
     
    На An-na и snegulkata им се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Кај ќерка ми немаат домашни :party: Барем засега :^)
    Учителките од почеток кажаа дека оваа година ќе им биде прилагодување и дека најчесто ќе учат преку работилници, игри, цртање и сл. Многу слично како во градинка. Ранците им стојат на училиште, за викенд евентуално имаат „домашни„ т.е тоа што не успеале да го завршат во текот на неделата.
    За храна, ќерка ми од почетокот е втора смена, па има време наутро да јаде дома, а за училиште обично и давам овошје (најчесо банана) и некоја житарка, тортичка, кифла или кроасан.
    Инаку, нешто посебно не се потресува околу училиштето. Како градинка го сфаќа, само што не спие таму, па тоа и е уште еден плус (highfive) И не може да им се изнарадува на другарчињата од училиште :) До толку и фалеа другарчиња. А и другите дечиња од разговор со родителите гледам дека исто реагираат.
     
    На Kitten, snegulkata и redmama им се допаѓа ова.
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ајде и јас да пишам нешто на темава.
    И кај нас претежно не даваат домашни, може нешто да има дадат да нацртаат и ретко да напишат или допишат. Син ми одеше со физичко присуство од почеток, а последниве две недели следи онлајн настава. Онлајн имаат само два часа, а тоа е еден саат само. Искрено, откако видов како се одвива наставата паралелно онлајн и во училница, ми се одмили од физичко присуство, иако сум за тоа дека децата треба да учат во училиште...

    Како и да е, син ми сакаше многу да оди на почеток, сега малку како да го фати мрза. Се молиме за да напишеме/нацртаме нешто. Тој за учење галје нема, само има огромна аверзија за пишување, цртање, боење. Башка не знае правила на пишување, па треба дома да се учиме дополнително. Предвидено ли е тоа во наставата воопшто? :?:

    Што се однесува до храната, мислам дека веќе имам споменато дека никаква храна не е дозволена однадвор да се внесува во училиштето ако не е фабрички спакувана. Не смееме од дома ништо да им пратиме, па дури ни овошје. Сега потпишуваме договор со некоја компанија да им носат некои кифли и да плаќаме месечно за тоа (пола ние, пола општината).

    Има многу работи кои не ми се допаѓаат, ама што е тука е. Таква е ситуацијата, тешка е за сите. Она што само ме вади од такт е што децава наместо да се описменуваат на училиште, тие се „онеписменуваат“. Градинката некако ја преживувам, ама училиште... Не можам да го сварам ова никако.:@
     
  16. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    И јас имам прваче со физичко присуство . Одеше два дена во школо па почна да и тече носот остана една недела дома, наставничката и прати материјали. Додека беше болна се испостави дека наставникот по физичко има корона па ги ставија во изолација две недели иако моето дете не го ни видело наставникот. Имаа онлајн настава две недели. Се надевам од понеделник ке одат пак со физичко присуство. Одат во школо од девет до десет без ужинка, домашни не дава. Ке видиме како ке биде понатаму
     
  17. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    На Snowflake_62 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Snowflake_62

    Snowflake_62 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2021
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, гледам има доста феминки чии дечиња учат во ОУ Љубен Лапе, а за Блаже Конески не среќавам низ темиве... Има некој искуства да сподели ве молам? Некако лош глас го бие школото :| би сакала издржани информации на што се должи тоа ако некој знае?
     
  19. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    И јас ќе имам прваче оваа година, па ме интересира дали освен потврда за примени вакцини, потврда од стоматолог, извод треба и други документи?
     
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    А потврдата за примени вакцини од каде ќе ја вадите?
    Сега скоро сите локации каде што се вадеа такви потврди се адаптирани во Ковид вакцинални пунктови.
    Се јавив да се распрашам кај матичната на детето , таа ми речњ дека ќе можело и со копија од здравствена книшка.
    Не верувам баш, мислам дека ме откачи женава набрзина.
    Знаете нешто за ова?