1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првачиња

Дискусија во 'Дете' започната од Snow-Queen, 2 септември 2013.

  1. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој има искуство со деца родени на почеток на јануари...кога тргаат во прво... со 5 и 8 месеци или 6 и осум месеци....
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е избор на родителот. Јануарските деца не мора да тргнат на 5 години. Јас би пуштила дете со полни 6 години ако е во јануари родено.
     
    На mamaorhidea му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е време да ја активираме темава. Не е исто прваче во мое време и прваче сега. од кога почнуваат уписите за во училиште? Какви документи се спремаат? Како децата ги подготвувате за првиот училишен ден и што е потребно за купување?

    * да видиме колки првачиња ќе не има од септември
     
    На ♡BuBaLe♡ и elena.mak им се допаѓа ова.
  4. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Леле и јас имам прваче годинава. Уплав ме фаќа, малечка е! Кај нас во градинка поставија листа, ќе ја сликам после и ќе пишам точно што бараат.
     
    На marchi-cool и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    Може и на 5 и 8 месеци на 6 и 8 месеци. Изборот е на родителите.
    јас имам дете родено ептен на поеток на Јануари и ептен сум на мисла што да правам кога ќе дојде време за школо.
    Ако појде со полни 6 ќе наполни 19 во четрвта година и тоа на средина и ќе биде најстар.
    Ако тргне со 5 ќе наполни 18 како што ние полневме во 4 година, ама ќе биде најмал.
    Че проценам кога ќе порасне малку дали емоционално е спремен за школо или не.
     
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Имам и јас прваче годинава. Во август ќе наполни 6. Колку што се сеќавам од уписот заголемата пред две години, носев нејзин извод, потврда за примени вакцини, пополнав формулари од училиштето, друго не се сеќавам.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Изборот е на вас родителите. Брат ми е 1фев роден, тргна на неполни 6г. Најмал е во генерација (и ја сум така порано пуштена), за разлика од мене што јас се имав многу добро снајдено и иако сите беа поголеми јас покажував најдобри резултати, за него беше потешко и со повеќе труд да се вклопи и да го учи истото. Јас бев единствена во клас што у 1во додека учеа уште печатно јас учев кирилица, знаев и да читам и пишувам од 4г, а брат ми пак до 3то-4то се мачеше да научи течно да чита. Сега во 6то веќе се прилагоди на се, полесно му е. Ти си го знаеш најдобро детето ако е многу интелигентно, покажува голем интерес за читање, за учење работи, прати го ако не почекај уште малце. Моите за мене не згрешиле, за брат ми да, се зависи од детето. Со оглед на тоа што сега долго се учи поради тоа 9то одделение јас би запишала лично дете порано, за да на 18 заврши со средно, а вака би имало 19 години на матура, а таа 1г значи според мене, еве јас на 17год ќе сум матурантка, планирам факултет 6г и ми е предност истото. Среќно, како и да одлучите. :)
     
    На mariz, marchi-cool, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Леле моево со 5 треба да појде (facepalm)
    Јас со полни 7 сум пошла, а она кутрата ни 6 нема да има.
    Им го зедоа детството на децата.
     
    На cresa-jagoda и anastasijaki им се допаѓа ова.
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    моето е март родено на 6ипол му доаѓа. Психологот во градинка кога го запишував ми рече подобро на 6ипол да го пратиш одколку на 5ипол.
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Нели правилото е поаѓа прваче бо годината кога полни 6. Децата што се родени поаледниот квартал ќе појдат со 5. Твоето е во март изледа и фино му се паѓа.
    Нема опција да се одложи поаѓање, освен со потврда дека не дај боже нешто му е.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
  12. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.092
    Пол:
    Женски
    мојата исто така ке е прваче со неполни 6 бидејки во ноември ги полни. баш ке видиме што и како ке биде
     
    На mariz и kukla21 им се допаѓа ова.
  13. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Od dokumentacija treba da se dostavi :
    Potvrda za primeni vakcini
    Potvrda od stomatolog
    Izvod od rodeni(orginal)
    A so podavanje na ovie dokumenti se zakazuva testiranje na deteto za prvo odelenie..
    Prvoto dete mi e trgnato so 5i 9meseci i ne gledav problem vo odnos na dr deca... Mislam poveke zavisi od deteto kolku ke e opusteno, nego li od godinite... Ima decinja na pet vo grupata vo gradinka sto na priredbite pokazuvaa ubavo znaenje i cisto zborenje, a ima na sest god koi tesko da kazat zbor od edna pesncka...
    Zatoa postojat tie testiranja i procenka kolku e spremno deteto
     
    На cresa-jagoda и minne992 им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Мене синчето ке ми тргне на 6 и скоро 5м, роден е во Април. Баш имав другарка родена на ист ден како синко и она најголема ни беше во генерацијата, а имав и уште една која ја пуштиле премала и на матурата немаше 18г (род и беше некаде Јуни,Јули), па и правеа проблем за во диско после матурата (се пикна после некако) :lol:

    Јас па имам сфатено дека со 5ипол минимум може да тргнат, а мојов нема да има ни толку и затоа тек на 6ипол ке го пуштам.. Тој уште сега е како прваче со 115цм (има 4г), а тек на 6ипол :?: Да не се осеќа па и многу поголем така... знам не зависи висината ама ств е многу висок за возраста. Вака и доста зрел е за негови години, ама мислам ни законски нема да може да тргне и да сакам на 5 и 5м.

    Малава на 5 и 10м точно ке тргне, таман е така. На 1ви Ноември 6 ке ги наполни.

    Јас и сестра ми 3 генерации бевме разлика (а иста разлика ми се децава во возраст како нас), моиве ке бидат 2г.
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Aко сметаш дека психофизички е спремен, може да одиш на психолог и со потврда да го запишеш и порано.

    Јас лично сметам дека 6,5 па натаму се спремни за школо. Мојава, па и твојата женска ќе одат со 5 и 9, 10 месеци. За мене тоа е мало. Ќе матурираат на 17 и факултет во октомври да почнат уште ќе се со 17 години. Ако им оди добро на факултет на 18 ќе запишат втора, на 19 трета, на 20 четврта и може да завршат на 20. Мали се!!

    Животот без обврски кратко трае. Греота е да им се крати од безгрижното детство.
     
    На JuLleE, Shmizla94, eli25 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Грешка си Кукла, мојава и твојава ако тргнат на 5 и 10м, таман со 18 ке матурираат. Па дури и синко да тргне со 5 и 5м ке матурира со 18г. 9г се во основно. Ако ги пуштиме со 6 и 10м, со 19 ке матурираат :)
     
    Последна измена: 21 август 2019
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    мене психолог ме советуваше подобро на 6ипол одколку на 5ипол. Ние на 6ипол ќе одиме.
    ќе може со лекарско уверение ако сакаш и ако е способен да се носи со ситуацијата. Ќе си проценат.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас бројам почнување, а во ноември полнат плус година :)
    Нашите девојчиња секако ќе се меѓу најмалите во генерација. Рачунај дека ќе има деца родени јануари, февруари. Тоа се 9-10 месеци разлика. Децата од април, мај ќе се постари 6+ месеци. Не е мала разликата кога се мали. Кога ќе пораснат не се приметува разликата, ама дур се помали и те како се гледа :)
     
    На JuLleE и eli25 им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Да ама како и да е, нема да матурираат со 17г. Во 9то ке почнат со 13 и 9,10м и ке наполнат 14. Таман во 1ва средно ке се запишат со полни 14г. 1ва полнат 15, втора 16, трета 17, четврта 18г и со 18 матурираат. Па и јас така бев во генерација, а не бев најмала, таман беше. А има и деца до Март родени што ги пуштаат првачиња со 5, па дури и помали од нашиве ке има.

    Дури ако се пуштаат сите дечиња родени од Јан до Април со 6ипол, сите со 19г ке матурираат :)
     
    Последна измена: 21 август 2019
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не верувам и не познавам некој што пушта толку рано дете во школо. Зошто би го пуштал цела година порано?! Јас тие во друштво што ги имам и имаат деца март-април, баш сметаат дека се во најповолна позиција. Децата им се на најубава возраст за школо.