1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прва операција на промена на пол во Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bitter-Sweet, 3 јуни 2017.

  1. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Ако тоа е потребно, тогаш да.
    Секако дека подобра опција е да се остават во минатото тие свети книги веќе и луѓето да ги одредуваат своите ставови според сопствениот разум, ама за жал, тоа не е изводливо, како што гледаме.
    Тогаш, барем да ги смениме светите книги и да ги поштедиме загрозените групи луѓе.
     
  2. doubleg

    doubleg Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    4.406
    Не верувам дека има преостанати сведоци за животот на Господ Исус Христос, така да тешко дека има некој нешто да каже. А, за апдејтирани верзии има колку сакаш.
     
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Баш имаше ваков случај пред неколку години во Србија. Дечкото бил и во затвор затоа што правеле нешто ко протести против геј правата. Откако отишол во затвор таму уствари сфатил дека и самиот он е транс, па после ќе правеше операција ама не знам што се случи понатаму.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    Уште малку па ке излезе дека операцијата е голем чекор за човештвото, а посебно за граѓаните на РМ...:?:.
    Нити сум воодушевена, нити ми пак смета што некој направил таква операција.
    Само знам дека не е за возвишување, ниту за глорифицирање случајов.
     
    На agios, Daydream, mimiiiii и 3 други им се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Па има логика, цело време си хомофоб затоа што се плашиш дека ќе те етикетираат како педер, збунет си затоа што не разбираш како може баш на тебе да ти се случува тоа, па се прашуваш кај си згрешил во животот. Твојата внатрешна борба станува борба против сите што се како тебе. Тешки филозофии терам :wasntme:
     
    На theowndemon, blackwave, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.270
    Допаѓања:
    37.879
    Пол:
    Женски
    Ако некој/а не може да се прифати и да има нормален живот со својот полов идентитет, и ако е здрава психички личноста без можност да се покае подоцна во животот, зошто да не. Затоа и се прави психичка проценка претходно. Како велат, секој со своето, мене ни ќе ми смени нешто во животот, ни е битно што мислам за тој човек, па да судам и расправам за постапката.
     
    На Annath, Salome, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Новата влада само 3 дена постои,а веќе тргнавме напред кон Европа:P
    Рекоја дека ќе се залагаат за повеќе права на ЛГБТ заедницата и оп ете со лесно конвертираја маж во жена,јупиии и ние треба да сме со отворен ум и да ракоплескаме зошто ако е поинаку заостанати ќе не прават,пу пу:wasntme:
     
    На sj *O*, Daydream, Milenalena и 2 други им се допаѓа ова.
  8. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    И ние во мк модерни сме станале, операции за промена на пол правиме. Браво за нас :lol:
    Што да речам, освен со лесно нека му/и е опоравувањето, сигурно не е лесна операција, и следи тежок период на опоравување.

    Како православна христијанка сметам дека треба да се сакаш каков што те дал Бог, ама пак, не сметам дека е некој грев. Мислам, се додека не му наштетуваш на друг, нема ништо лошо во донесување такви одлуки.

    Само се надевам нема да се покае во иднина, па пак да му го враќаат во систина :rofl:
     
    На sj *O*, Abeja и Rama им се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.702
    Допаѓања:
    42.918
    Пол:
    Женски
    Јас не би менувала пол во никој случај.Кој што сака нека праи, ќе живеам како што ме дал Господ.Како ме дал така ќе живеам задоволна сум од себе немам што да кријам немам ни плус ни минус..не би ја напраила операцијата од страв дека ако се покајам нема назад. Не гледам нешто за воодушевување во постапкава и не ја оправдувам баш.
     
    На ChokoladnaKrofna, Rama, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Paprika

    Paprika Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    73
    Ne znam kako se osuduvat na takov cekor treba mnogu cvrs karakter da se resis na toj cekor maz mi odamna se oblekuva kako devojka vo noknici i fustani stikli i se drugo ama zatoa znam samo jas i ne se osuduva toj za ponatamu zaradi decata pred se a da se odlucis na promena na pol treba da si mnogu odlucen vo toa
     
  11. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Какво време иде, утре нема да се знае кој кого/што ебе.
    А му стаиле важајн? А репродуктивни органи?
    Барем кога го ебат нека раѓа, да види што е болка а не само уживање додека се трти.
    Ако сака модерен да биде, нека биде жена со сите салтанати, нека има менструација и менструални болки, а не да се шета со штикли и кило шминка.
    Ах беее златен багер.
    Тие пари за такви операции нека ги донираат за болни деца или за сексуално воспитување во образованието за да кога ќе пораснат не би им текнувале вакви сулудничави идеи.

    Мое мислење, ноу хард филингс (hollest)
     
    На fana, Feminka22, Bitter-Sweet и 5 други им се допаѓа ова.
  12. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Ама ти нели беше машко?
     
  13. Paprika

    Paprika Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    73
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Значи стварно збунувачко е
    IMG_8296.GIF
     
    На sj *O*, Lella, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  15. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Во темава прочитав компарација на промената на пол со ставање силикони и некако имам чувство дека луѓето многу едноставно си го сфаќаат тоа, како да е само еден хируршки зафат, малтене сечење непце на умник.
    Прво, барем во случајот со кој јас сум запознаена, лицето поминало низ еден куп хормонски терапии, секакви медицински интервенции, операции, за после навистина подолг период полот целосно да биде променет. Не е тоа нималку лесна процедура, ниту од физички, ниту од психички, ниту од емоционален аспект. Да не зборуваме за тоа колку голем ризик се презема. Силиконите на гради се ставаат за саат-два, крај краева ако сакаш после можеш и да ги извадиш.

    Друг многу битен момент за кој гледам дека никој не зборува е правната несигурност што сега ќе ја има ова лице, затоа што Македонија нема закон кој го регулира ова и државата нема да го признае како жена. Може да смени име, ама во лични документи нема да му сменат пол, уште помалку матичен број. Лица кои веќе го промениле полот, борба водат со нашиве институции, се влечкаат со судски спорови, работата дури и пред Стразбур ја доведуваат, ама дали во догледно време ќе има резултат во нивна корист - стварно не знам.
     
    На P.S.love, Ginger^, Avery и 12 други им се допаѓа ова.
  16. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    На коментариве дека "новата влада е одговорна за ова" и дека промената на пол е "налудничава идеја", не знам дали да се смеам, или да плачам.
     
    На Annath, Mishela, JollyGirl и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    @blackwave Ова за новата влада го спомнав јас,и патем бев малку саркастична,но исто така сакав да наговестам дека таа нова влада се залага во иднина да има се повеќе вакви конвертирања.
    Е па нека ни е на здравје :D
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Сега баш со мајка ми коментиравме, легенда ми е. :D Ставот и е како на @Abeja , вика: Сака жена да биде а не сака да раѓа, само да се.. кхм. Глупости бе, глупости. :D
     
    На Rama, Abeja и Vitaly им се допаѓа ова.
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    :puke: :doh: Ругло за цел човечки род. Овој ни со животно не би го споредил.
     
    На Rama, Abeja и Milenalena им се допаѓа ова.
  20. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.306
    Мислам дека ја утна темата...Да не сакаше да пишеш во темине за педофили, силувачи, Доналд Трамп?

    Не,а? Ок...
     
    На sj *O*, 1209, P.S.love и 14 други им се допаѓа ова.